vivitar 6 powiększalnik

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ekaterinburg
-#
Posty: 37
Rejestracja: 09 lis 2014, 11:00

vivitar 6 powiększalnik

Post autor: ekaterinburg »

pytanie do fachowców :-)
Jakie macie opinie o powiększalniku VIVITAR 6 ?
Czy warto kupić? Czy ktoś pracował na nim? Jakie plusy i minusy ?

Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
bohdan
-#
Posty: 8
Rejestracja: 18 paź 2018, 08:50
Kontakt:

vivitar 6 powiększalnik

Post autor: bohdan »

Wiem, że wątek może już nieco stary... i pewnie pytanie już nieaktualne, ale może kogoś ciekawi temat tego powiększalnika.

Tak się złożyło przypadkiem, że wszedłem w posiadanie takiego sprzętu niekompletnego, brakowało zasilacza, jednej soczewki kondensora i żarówki. Soczewkę kondensora udało się zdobyć na ebayu... chociaż dość drogo (z wysyłką ~190zł). Zasilacz 19V dopasowałem ze starego laptopa... jedynie kłopot jest z żarówkami, które ogólnie są już trudno dostępne. Postanowiłem że zamiast się męczyć odkręcę całe ustrojstwo z pryzmatem i filtrami kolorów (łatwo się demontuje) i zamontuję zwykłą żarówkę LED. Kupiłem oprawkę do lampy sufitowej i kabel z włącznikiem do lampki w sklepie budowlanym i w prosty sposób, bez żadnych trwałych przeróbek udało się to zamontować... i działa znakomicie.

Z powiększalnikiem pracuje mi się bardzo wygodnie, chociaż przyznam, że nie mam w sumie żadnego porównania bo dopiero zaczynam swoją przygodę w ciemni. Dzięki swoim rozmiarom powiększalnik umożliwia uzyskanie sporych powiększeń (ponad 19x dla filmu 35mm), a nawet rzucanie na ścianę obracanie negatywu pod praktycznie dowolnym kątem. Z pewnością minusem jest to, że nawet w Europie zachodniej jest to dość rzadki model i jeżeli brakuje wam jakiejś części możecie mieć problem z jej znalezieniem.

Mi do pełni szczęścia brakuje jedynie ramki na negatywy 6x6... niestety mój egzemplarz też jej nie posiadał.
Ostatnio zmieniony 18 paź 2018, 12:02 przez bohdan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

vivitar 6 powiększalnik

Post autor: J.A. »

Możesz pokazać zdjęcie jak wygląda?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
bohdan
-#
Posty: 8
Rejestracja: 18 paź 2018, 08:50
Kontakt:

vivitar 6 powiększalnik

Post autor: bohdan »

Powiększalnik wygląda w oryginale następująco:
vivitar_vi.jpg
vivitar_vi.jpg (152.79 KiB) Przejrzano 1535 razy
...zaś w detalu o tak:
photo-lrg.jpg
photo-lrg.jpg (50.82 KiB) Przejrzano 1535 razy
To źródło światła można odpiąć bardzo łatwo i zastąpić np. tak jak zrobiłem to ja, żarówką LED. Wieczorem wstawię foto mojego "patentu".

Zdjęcia które wkleiłem pochodzą min ze strony http://www.jollinger.com/photo/enlargers/vivitar.html, gdzie znajdziecie również skan instrukcji.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

vivitar 6 powiększalnik

Post autor: rbit9n »

a nie prościej było zastąpić halogen EKG 80W 19V, jakimś europejskim np. EFN 75W 12V (Philips 6853FO). no i do tego zasilacz 12V.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
bohdan
-#
Posty: 8
Rejestracja: 18 paź 2018, 08:50
Kontakt:

vivitar 6 powiększalnik

Post autor: bohdan »

rbit9n pisze: 18 paź 2018, 13:07 a nie prościej było zastąpić halogen EKG 80W 19V, jakimś europejskim np. EFN 75W 12V (Philips 6853FO). no i do tego zasilacz 12V.
No gdybym na to wpadł ;-) to pewnie było by prościej. Dzięki za ten pomysł... bo 19V EKG 80W 19V to jakaś totalna egzotyka. W ogóle jak dostałem ten powiększalnik w swoje łapska to ktoś mądry zamontował 250W 24V. Próba zakupu na ebayu żarówki oryginalnej skończyła się pięknym snopem światła przez parę sekund... po czym światło zrobiło się żółte... następnie zbladło i... zgasło.

Stąd desperacka próba z LEDem, która wygląda tak:
Clipboard 1.jpg
Clipboard 2.jpg
Clipboard 3.jpg
ODPOWIEDZ