exakta

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

exakta

Post autor: flonidan »

Pytam się kolegów jak to było z firmą Exakta -bo chcę kupić sobie exaktę twin tl lub HS1 lub HS2.Chcę kupić bo z exaktą wiąże się wiele wspomnień ale jej cena dla mnie w latach 80-tych była zaporowa.Patrząc na exaktę można się domyśleć ,że była exakta z DDR i z RFN .I tu się zdiwiłem chcąc kupić HS2 ,że to aparat zupełnie japoński -czyżby exakta z Monachium była przejęta przez Japończyków.Koledzy jaką exaktę polecacie-chcę wydać do 1500 zł.Na co to starczy??
jacek
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

exakta

Post autor: powalos »

Japońce nie przejęli a tylko wykupili znak firmowy i to dość dawno temu. Jeżeli chcesz aparatu w dawnym stylu to szukałbym coś z serii Exacta Varex. Te późniejsze nie miały już tego czegoś co niektórzy nazywają "duszą".
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Jonasz
-#
Posty: 61
Rejestracja: 21 cze 2018, 18:14
Lokalizacja: Warszawa

exakta

Post autor: Jonasz »

Ostatnią "prawdziwą" Exaktą był model VX1000 - na zdjęciu - i jego wersja bez długich czasów - VX500 z końca lat '60.
Johan Steenbergen, założyciel i prawowity właściciel Ihagee próbował wznowić produkcję Exakty w RFN a potem w Berlinie Zachodnim, ale niestety "Exakta Real" była za droga w porównaniu z równie znakomitymi aparatami z Japonii.
Tak, jak napisał Kolega "Powalos" modele TWIN TL, HS, TL , EDX, FE i TL pochodziły z Japonii - TWIN TL na przykład z Cosiny, podobnie HS.
Historia Ihagee jest bardzo interesująca i nie brak literatury na ten temat, również w języku polskim.
Załączniki
VX_08.JPG
skytruck
-#
Posty: 159
Rejestracja: 21 mar 2008, 19:48
Lokalizacja: Strzyżów n/Wisłokiem

exakta

Post autor: skytruck »

Jonasz pisze: 08 paź 2018, 20:26 Historia Ihagee jest bardzo interesująca i nie brak literatury na ten temat, również w języku polskim.
Na przykład ta:
Obrazek
Załączniki
okladka_przod.jpg
Awatar użytkownika
Jonasz
-#
Posty: 61
Rejestracja: 21 cze 2018, 18:14
Lokalizacja: Warszawa

exakta

Post autor: Jonasz »

No właśnie, tę książkę szczególnie polecam - trochę przez kumoterstwo ;-) .
Załączniki
img292.jpg
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

exakta

Post autor: flonidan »

Dziękuję za odpowiedzi .Książka słyszałem super i wciąga nie tylko fanów firmy Ingehee.Chyba po waszej sugestii kupię Exaktę VS 1000 bardziej w celach kolekcjonerskich a może zrobię kilka rolek dla wspomnień.Do pracy będzie mi służył Nikon f4 kupiony super trafem na ebay za 650zł -chyba dobra cena za ten model?
jacek
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

exakta

Post autor: Nomad »

Było jeszcze coś takiego jak Exakta 66, w latach dziewięćdziesiątych. Firmował to Schneider, średni format na bazie p-six.
W celach kolekcjonerskich VX 500/1000 to chyba faktycznie ostatnia koszerna Exakta, choć ja szedłbym w te wcześniejsze, Varex.
Są o niebo bardziej klasyczne.
Co do ceny F4, faktycznie zachęcająca, jeżeli aparatu używał amator. Bo przy sprzęcie po zawodowcu miałbym poważne obawy o zużycie.
Awatar użytkownika
Jonasz
-#
Posty: 61
Rejestracja: 21 cze 2018, 18:14
Lokalizacja: Warszawa

exakta

Post autor: Jonasz »

Exakta 66 nazywana jest "gumowanym" P-sixem. Znakomity aparat - po usunięciu głównej wady pierwowzoru czyli kłopotów z transportem filmu, "nakładaniem" klatek etc. stał się bardzo poszukiwanym rarytasem. Jest dostępny na ebayu, ale drogi. Trochę to dziwne, bo produkowany był bardzo długo - ponad 15 lat, jak piszą autorzy pokazanej książki. Schneider zaopatrzył aparat w zestaw obiektywów, natomiast produkcja przed zjednoczeniem prowadzona była w Berlinie Zachodnim, a po zjednoczeniu w drezdeńskim Pentaconie!
I jeszcze jedna książka o Exaktach i Exach - z 1978 roku - uchodząca za "Biblię" kolekcjonerów.
Ihagee to fonetyczny skrót: Industrie und Handel Gesselschaft.

PS. Exakty VX 1000 i VX 500 jako jedyne miały samopowrotne lustro, w Exach wprowadzono je wcześniej,
w modelach Exa II b i Exa 500.
Co ciekawe, wszystkie Exy II i Exa 500 miały płócienną migawkę szczelinową, poruszającą się pionowo z dołu do góry!
Załączniki
img309.jpg
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

exakta

Post autor: flonidan »

Nie wiedziałem ,że exakta 66 jest gumowana-bardziej wyglądała na obudowę z tytanu-a ta cena nie schodzi poniżej 5000 zł za samą obudowę a gdzie jeszcze obiektyw.Wygląd cudny i bardzo nowoczesny.Ostatnio na ebay widziałem bronikę SQAi z Japonii ,która miała obudowę ze stopu tytanu i była wystawiona za 4800 zł a kiedy chciałem ją kupić już poszła.
jacek
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

exakta

Post autor: Nomad »

To nie tytan, to zwykła guma.
A że aparat obsługuje szkła Zeisa, dostępne cenowo i zacne jakościowo, i usunięto największą bolączkę Sixa- to i poszukiwany.
Tyle że przez 15 lat mało kto go kupował (tani nie był) to i obecnie podaż znacznie poniżej popytu i wysokie ceny.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

exakta

Post autor: Imperitus »

flonidan,
Jeżeli chodzi o aparat do pracy to model Varex 1000 jest absolutnie wspaniały. Samopowrotne lustro stanowi spore udogodnienie, jakoś początkiem tego roku udało mi się zakupić rzeczony aparat po przeglądzie za sumę 500 złotych polskich. Słabo zużyty, niewiele śladów użytkowania, po prostu bajka :-> . Jednak jeśli zależy Ci na eksponacie na półkę, no to zdecydowanie najurodziwsza jest Exakta Varex 2A. Mam nadzieję że szanowne grono zgodzi się z tą opinią.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
olowek74
-#
Posty: 77
Rejestracja: 29 lis 2013, 22:45
Lokalizacja: Grójec

exakta

Post autor: olowek74 »

Każda sroka swój ogon chwali - Varex około 1950 z kominkiem i Tessarem 50.Do pstrykania i patrzenia.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

exakta

Post autor: aka »

olowek74 pisze: 12 paź 2018, 23:05 Każda sroka swój ogon chwali ...
Pewnie. Ja swoją Varex 1000 kupiłem w 2010. Zestaw z Pancolarem 2/50 prosto z szafy w której leżakował jako inwestycja. Miał przywieszkę z ceną - 17000 zł. Ja zapłaciłem coś ok. 400 zł na all... Po cenie wnioskuję, że pochodzi z końca lat sześćdziesiątych lub wczesnych siedemdziesiątych. Mam w oczach widok takiej Exakty na półce w Fotooptyce w cenie 24000 złotych ok. 1975 roku. Obok stał Pentacon Six w tejże cenie. Moja Exakta jest wyjątkowa, można powiedzieć, że w stanie dziewiczym - na liczniku zero! Jest po przeglądzie i ciągle czeka na swój debiut ...
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

exakta

Post autor: flonidan »

Właśnie dostałem dzisiaj Nikona F4 o którym pisałem ,że stał na ebay 20 minut za 640zł i wziołem w ciemno-aparat w super stanie ,zupełnie sprawny ,wręcz igła z naklejkami z włoskiego urzędu celnego-towar importowany.Jedynie czyszczenie pryzmatu z kurzu i wszystko super-zobaczymy jak w dalszym użytkowaniu-mój F65 wygląda przy nim jak biedna ciocia.Tryb ciągłego fotografowania to kosmos .
jacek
ODPOWIEDZ