Wywoływacz typu Diafine

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

mrek pisze:
przemur pisze: - jest niemal wieczny - stopniowo tylko ubywa czesci "A", ktora mozna uzupelniac - finansowo chyba wychodzi nawet lepiej od Rodinalu ;-)
Przemek,
a wiesz może jaką ma wydajność? Tzn ile rolek 135, 120 mogę wywołać w galonie, a dokładniej w połowie czyli 1,9 litra (zakup galona był na dwie osoby).
Wszyscy piszą o jego wieczności ale przecież nie ma w sprzedaży samego roztworu A, więc i tak aby uzupełnić muszę kupić kolejną paczkę.
Co wtedy z roztworem B?
Jak go używać? Mam 2 litrowe butelki. Po prostu wlewać do koreksu i spowrotem do butli? Czy odlać np 500 ml, tyle ile w koreks wchodzi i używać takie części? No właśnie: jak długo można? Czyli jaką ma wydajność.
Tyle niewiadomych
W zasadzie mozna uzywac dopoki czesc A sie nie skonczy (zawsze mala czesc jest wchlaniana przez film). http://www.digitaltruth.com/products/ac ... cufine.pdf
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

przemur pisze:
mrek pisze:
przemur pisze: - jest niemal wieczny - stopniowo tylko ubywa czesci "A", ktora mozna uzupelniac - finansowo chyba wychodzi nawet lepiej od Rodinalu ;-)
Przemek,
a wiesz może jaką ma wydajność? Tzn ile rolek 135, 120 mogę wywołać w galonie, a dokładniej w połowie czyli 1,9 litra (zakup galona był na dwie osoby).
Wszyscy piszą o jego wieczności ale przecież nie ma w sprzedaży samego roztworu A, więc i tak aby uzupełnić muszę kupić kolejną paczkę.
Co wtedy z roztworem B?
Jak go używać? Mam 2 litrowe butelki. Po prostu wlewać do koreksu i spowrotem do butli? Czy odlać np 500 ml, tyle ile w koreks wchodzi i używać takie części? No właśnie: jak długo można? Czyli jaką ma wydajność.
Tyle niewiadomych
W zasadzie mozna uzywac dopoki czesc A sie nie skonczy (zawsze mala czesc jest wchlaniana przez film). http://www.digitaltruth.com/products/ac ... cufine.pdf
Mam dwie butle 1,8 l i 3 filmy wywołane.
Faktycznie w butli A zauważam spory ubytek.
A co powiesz o delikatnym mieszaniu? Jak to zrobić mając przewrotkowy koreks Jobo?
Przewrót o 180 stopni nie należy do delikatnej czynności.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Yoora
-#
Posty: 38
Rejestracja: 16 paź 2009, 07:32
Lokalizacja: połudnowy zachód

Post autor: Yoora »

Uważaj, bo może się skończyć wielkim ziarnem jak przysłowiowe grochy :-D
Pozdrawiam

Jurek
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

Yoora pisze:Uważaj, bo może się skończyć wielkim ziarnem jak przysłowiowe grochy :-D
trzeci film (Double-x) wywolalem rotacyjnie. Nie jest tak źle z ziarnem.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

mrek pisze:
Yoora pisze:Uważaj, bo może się skończyć wielkim ziarnem jak przysłowiowe grochy :-D
trzeci film (Double-x) wywolalem rotacyjnie. Nie jest tak źle z ziarnem.
No wlasnie - raz zrobilem dokladnie to samo - choc z negaywem 4x5". Gdzies dawno temu na blogu tego goscia http://1pt4.com/blog/ czytalem ze mial problemy z dziwnymi sladami ('Bromide Brag') i zaradzil im czesciej mieszajac Diafine niz zaleca instrukcja.

Tak czy inaczej - to naprawde niezly wywolywacz. Jestem na etapie przepraszania sie z nim. :)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

przemur pisze:
mrek pisze:
Yoora pisze:Uważaj, bo może się skończyć wielkim ziarnem jak przysłowiowe grochy :-D
trzeci film (Double-x) wywolalem rotacyjnie. Nie jest tak źle z ziarnem.
No wlasnie - raz zrobilem dokladnie to samo - choc z negaywem 4x5". Gdzies dawno temu na blogu tego goscia http://1pt4.com/blog/ czytalem ze mial problemy z dziwnymi sladami ('Bromide Brag') i zaradzil im czesciej mieszajac Diafine niz zaleca instrukcja.

Tak czy inaczej - to naprawde niezly wywolywacz. Jestem na etapie przepraszania sie z nim. :)
Też to czytałem. Na pierwszych dwóch filmach mam te ślady na niebie. Trzeci film wywołałem rotacyjne. Porównam odbitki, choć one będą z mojego marnego skanera i wykonane w labie.

[ Dodano: Pon 18 Mar, 2013 ]
przemur pisze:
mrek pisze:
Yoora pisze:Uważaj, bo może się skończyć wielkim ziarnem jak przysłowiowe grochy :-D
trzeci film (Double-x) wywolalem rotacyjnie. Nie jest tak źle z ziarnem.
No wlasnie - raz zrobilem dokladnie to samo - choc z negaywem 4x5". Gdzies dawno temu na blogu tego goscia http://1pt4.com/blog/ czytalem ze mial problemy z dziwnymi sladami ('Bromide Brag') i zaradzil im czesciej mieszajac Diafine niz zaleca instrukcja...
dokładniejszy adres tutaj http://1pt4.com/blog/diafine-days/
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Diafine

Post autor: mrek »

Jako ciekawostkę podam, że Diafine (ten oryginalny) trzymany za szafą od 2013 nadal działa. Wywołałem w nim Foma 100 4x5 i obraz jest.
Niestety nie notowałem ilości filmów więc należy mu się proces regeneracji.
Teraz szukam sprawdzonego składu.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Diafine

Post autor: zladygin »

mrek pisze: Jako ciekawostkę podam, że Diafine (ten oryginalny) trzymany za szafą od 2013 nadal działa. Wywołałem w nim Foma 100 4x5 i obraz jest.
Niestety nie notowałem ilości filmów więc należy mu się proces regeneracji.
Teraz szukam sprawdzonego składu.
Ten sprawdzony skład może być tu:
IMG_4832.JPG
To skład substytutu diafine, który nabyłem na eBayu u tego sprzedawcy:
https://www.ebay.pl/usr/pedalsmistresss ... 7675.l2559
Pewnie samodzielne złożenie byłoby tańsze. Sprzedawca zapewnił mnie, że czułości i czasy są zgodne z oryginalnymi materiałami Diafine.

edit:
to dokładnie ta sama receptura co w The darkroom cookbook Anchella
miki11
-#
Posty: 1477
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Diafine

Post autor: miki11 »

Stary wątek, ale właśnie studiuję skład tego wywoływacza (zamiennika). Sodium Bisulfite (wodorosiarczyn sodu) pod wpływem powietrza zamienia się w wodorosiarczan sodu. Widzę też roztwory 40% w ofertach sprzedawców. Ktoś z kolegów składał ten wywoływacz? Jak to wygląda w praktyce? Może jakiś zamiennik, tutaj pirosiarczyn sodu chyba nie podejdzie...
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3191
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Diafine

Post autor: oKuba »

Kontynuując wątek we wlasciwej rubryce. Ciekawe, ze w oryginalnych ulotkach producenta (Acufine Chemicals, Illinois) nie bylo mowy o uzupelnianiu plynu po ubytku 30%:

„Diafine does not require replenishment”


We wskazowkach niektórych substytutow juz natomiast tak. Pytanie czy to tylko troska producentow o naped sprzedazy, czy koniecznosc wynikajaca z odmiennej receptury? Oczywiście ubytki trzeba bedzie w pewnym momencie uzupełnić, pytanie, czy koniecznie przy 30% czy tez 25 negatywach lub po prostu jak zabraknie roztworu?
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 227
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Diafine

Post autor: Tomasz. »

oKuba pisze: 31 sty 2024, 21:01 Kontynuując wątek we wlasciwej rubryce. Ciekawe, ze w oryginalnych ulotkach producenta (Acufine Chemicals, Illinois) nie bylo mowy o uzupelnianiu plynu po ubytku 30%:

w tym pdfie (https://www.maco-photo.de/files/images/ ... ine_pl.pdf), który przytaczałem, z tego co rozumiem nie ma nic o uzupełnianiu roztworu po ubytku 30%, tam jest mowa o usunięciu 30% roztworu po wywołaniu 25 filmów i uzupełnieniu go (pewnie do pierwotnego litra). Pytanie czy te 30% zawiera w sobie ubytek roztworu czy nie, ale tego nie konkretyzują, więc wyszedłbym z założenia, że to ma być 30% tego co jest w butelce...

"Diafine można również regenerować. Po 25 filmach należy usunąć 30% zużytych roztworów i zastąpić taką samą ilością
świeżych. Tę procedurę można powtórzyć po kolejnych 25 filmach, w ten sposób można „wiecznie“ wywoływać w
Diafine."
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Diafine

Post autor: J.A. »

Tomasz., z tym, że o ile ja także rozumiem, że usuwamy 30% tego co zostało, to już stwierdzenie "zastąpić taką samą ilością świeżych", nie sugeruje czy należy uzupełnić do pierwotnej objętości.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3191
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Diafine

Post autor: oKuba »

Tomasz. Ta ulotke juz cytowales, ale to jedna z wielu i to tej „aktualnej” generacji. Niestety niewiele wnosi do tematu.

Pytaniem zasadniczym nie jest czy mozna a czy trzeba regenerować wywolywacz, oprócz uzupełniania ubytków, ktore po pewnym czasie trzeba uzupełnić z powodów oczywistych (zabraknie roztworu).
oKuba
-#
Posty: 3191
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Diafine

Post autor: oKuba »

oKuba pisze: 01 lut 2024, 08:08 nie sugeruje czy należy uzupełnić do pierwotnej objętości
Taka sugestia wlasnie byla. Konkretny przyklad. W roztworze A brakuje 300ml, w roztworze B 100ml. Odlewamy z B 200ml i uzupelniamy oba roztwory o 300ml swiezego Diafine.
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 227
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Diafine

Post autor: Tomasz. »

J.A. pisze: 01 lut 2024, 08:06 Tomasz., z tym, że o ile ja także rozumiem, że usuwamy 30% tego co zostało, to już stwierdzenie "zastąpić taką samą ilością świeżych", nie sugeruje czy należy uzupełnić do pierwotnej objętości.
No racja, pewnie tak bym zrobił, ale rzeczywiście z tego opisu bezpośrednio to nie wynika.
ODPOWIEDZ