Problem z rozpuszczaniem

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jasin
-#
Posty: 37
Rejestracja: 27 sie 2016, 09:33

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: jasin »

Dziwne, nigdy nie stosowałem żadnych specjalnych zabiegów i nie miałem problemów z rozpuszczaniem chemii a testowałem różne wynalazki, jedynie używam wody o temp ok 50C i mieszam spieniaczem do mleka, swoja droga polecam to małe urządzonko.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: mrek »

LD pisze:
rbit9n pisze:dokładnie, weź jakieś 50ml wrzątku, rozpuść w tym fenidon i wlej do zimnego r-ru siarczynu.
Ja rozpuszczam w alkoholu izopropylowym (0,50g w 20ml).
Jak na tę receptę to za mało. No a dalej co? Wliczasz te 20ml do objętości wywoływacza? Nie odparuje?
Jak już jesteśmy przy tak małych dawkach to zapytam o wagę. Kupiłem za 20 zł elektroniczną do 200g dokładność 0.01g
Wierzyć takiej?
jasin
-#
Posty: 37
Rejestracja: 27 sie 2016, 09:33

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: jasin »

Uzywam takiej i nie narzekam.
Awatar użytkownika
macos
-#
Posty: 57
Rejestracja: 09 kwie 2007, 18:29
Lokalizacja: Jawor

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: macos »

jac123 pisze: A w ogóle to po co składać w XXI te wywoływacze
Choćby dlatego, że wychodzi to dużo taniej.Ale słusznie zauważyłeś,że trzeba mieć ku temu minimum wiedzy.Choć nie twierdzę ,że kol.Imeritus jej nie ma,najważniejsza dokładna waga.
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: LD »

mrek pisze:
LD pisze:
rbit9n pisze:dokładnie, weź jakieś 50ml wrzątku, rozpuść w tym fenidon i wlej do zimnego r-ru siarczynu.
Ja rozpuszczam w alkoholu izopropylowym (0,50g w 20ml).
Jak na tę receptę to za mało. No a dalej co? Wliczasz te 20ml do objętości wywoływacza? Nie odparuje?
Jak już jesteśmy przy tak małych dawkach to zapytam o wagę. Kupiłem za 20 zł elektroniczną do 200g dokładność 0.01g
Wierzyć takiej?
Co to znaczy jak na tą receptę to za mało? To jest ilość potrzebna na 1000ml ID78 to czy te 20ml ma jakieś praktyczne znaczenie? A jak odparuje to na pewno fenidon zostanie. Przepis nie jest mój. Ctein w książce Post Exposure na stronie 103 i 104 podaje przepis na wywoływacz z fenidonem rozpuszczonym w alkoholu izporpropylowym.
Cytat ze strony 104:
Phenidone is not very soluble in pure water, espe-cially at room temperature. It dissolves in ethanoland in isopropyl (rubbing)
alcohol. Phenidone dissolved in alcohol is reasonably stable and keeps at least 6 months. I make up a 2% solution of Phenidone in
alcohol (20 gm/liter or 9.5 gm/ pint) and measure it out as needed to make working developer.

Jest jeszcze jedna metoda i zdaje mi się że w fabrycznych wywoływaczach stosowana. W książce The Darkroom Cookbook na
stronie 186 podana jest informacja jak rozpuszczać fenidon:
Notes: Phenidone is sparingly soluble in cold water and moderately in hot and can require temperatures of 175F/80C to dissolve. It
is readily soluble in both aqueous acids and alkali, including solutions of alkali bisulfites and carbonates, so that it can easily be
incorporated into a developer solution. Used alone in sodium carbonate/sulfite solutions, it is very fast but extremely soft working
and is only capable of producing negatives of low contrast. In combination with hydroquinone it produces developers with
superadditivity that are even more effi cient than MQ developers.
Phenidone-based developers keep better than those based on metol. The reason is the oxidation product of Phenidone is more
efficiently regenerated by hydroquinone than is metol.
Additionally, while the first oxidation product of hydroquinone, mono-sulphonate, forms an almost inert system with metol, it has
a superadditive effect with Phenidone, increasing developing power. Because very small amounts of Phenidone are required, it is
often desirable to use a percent age solution.
A concentrate of Phenidone, containing a preservative, can be made as follows:
Water at 125F/52C, 750.0 ml
Sodium bisulfite, 6.0 g
Phenidone, 2.0 g
Cold water to make 1.0 liter
100.0 ml of the concentrate contains 0.2 grams of Phenidone.
The preservative will have no appreciable effect on any developing formula. Alternately, a 5% concentration can be made using
methyl hydrate instead of water, but it does not keep.

Co do wagi to ja zawsze przed sesją ważenia odczynników sprawdzam prawidłowe wskazania kładąc kilka odważników labolatoryjnych.
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2018, 11:59 przez LD, łącznie zmieniany 1 raz.
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: LD »

macos pisze:
jac123 pisze: A w ogóle to po co składać w XXI te wywoływacze
Choćby dlatego, że wychodzi to dużo taniej.Ale słusznie zauważyłeś,że trzeba mieć ku temu minimum wiedzy.Choć nie twierdzę ,że kol.Imeritus jej nie ma,najważniejsza dokładna waga.
Poza tym takiego D23 i wiele innych po prostu nigdzie nie kupisz.
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: bakulik »

LD pisze: Poza tym takiego D23 i wiele innych po prostu nigdzie nie kupisz.
https://czarno-biale.pl/sklep/wywolywac ... na-1l.html :-P

Ale racja, większości recepturowych wywoływaczy nie da się nabyć tak łatwo lub w ogóle.
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: LD »

bakulik pisze:
LD pisze: Poza tym takiego D23 i wiele innych po prostu nigdzie nie kupisz.
https://czarno-biale.pl/sklep/wywolywac ... na-1l.html :-P

Ale racja, większości recepturowych wywoływaczy nie da się nabyć tak łatwo lub w ogóle.
Gratuluję wiedzy :) nie wiedziałem o tym że ktoś w Polsce to konfekcjonuje. Sam składam od niepamiętnych czasów D23 i D76H.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: mrek »

Tak z ciekawości. D-23 wychodzi Ci taniej niż z linku?
Pytam bo nabyłem wagę, pora iść dalej.
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: bakulik »

Mi na 1 l D-23 wychodzi metolu za 4,92 zł i siarczynu za 1,85 zł. Czyli ~3x taniej. Oczywiście chemii nabywa się większą ilość na raz oraz należy doliczyć koszt przesyłki tejże, ale przy zamówieniu gotowca zdalnie też trzeba za transport zapłacić.
ODPOWIEDZ