Fotopan HL '91

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Fotopan HL '91

Post autor: technik219 »

powalos pisze: technik219, jak widzę masz to wszystko jakoś usystematyzowane. Mi nigdy nie przyszło do głowy, że kiedyś może się to przydać. Co ciekawsze to sobie gdzieś notowałem, inne rzeczy (szczególnie w numerach FOTO) odkładałem, ale przy kolejnych brakach miejsca wiele rzeczy poszło na makulaturę. Pzdr.
Od dawna postulowałem na tym forum by każdy samodzielnie wywołujący swoje filmy prowadziła taki dzienniczek: data wywołania, film, wywoływacz, temperatura, czas wywoływania i na koniec uwagi: jak naświetlano, jak poruszano w czasie obróbki, czy wywołanie prawidłowe, a jak nie to dlaczego, itp. Sam prowadziłem coś takiego od początku lat 90-tych do zeszłego roku systematycznie. Nie ma filmu, który obrabiałem i którego bym tam nie zapisał. To znacznie ułatwia cały proces, bo pamięć jest zawodna. Bardzo zawodna. Teraz już nie prowadzę, bo filmy, które mam wywołuję już na pamięć, innych już nie będę kupował a jak się skończą to i ja kończę zabawę w fotografię tradycyjną.
Wcześniej, kiedy nie prowadziłem zapisków, wywołanie było dziełem przypadku, mimo że miałem opracowane tabele wywoływania różnych filmów w różnych wywoływaczach. Jednak często zachodzą drobne na pozór zmiany (jak np. mieszanie), które potrafią wpłynąć w widoczny sposób na wynik wywołania.
Jeśli więc ma ktoś w perspektywie dłuższą zabawę w fotografowanie na tradycyjnych materiałach, to koniecznie musi spisywać szczegóły kolejnych wywołań.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fotopan HL '91

Post autor: J.A. »

bakulik pisze: Foto” nr 10/1979.
Znacznie lepiej HLka wychodziła w A49 1:3 27C, przy ciągłym delikatnym mieszaniu 12 min. EI 1600.
Z artykułu pobrzmiewa bieda socrealnych czasów. Fotoreporter nie przejmuje się tym, że ma aż 36 kadrów w aparacie. Fotoreporter nie niesie w aparacie filmu z mrocznego klubu jazzowego, na słoneczną plażę. ;-)
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Fotopan HL '91

Post autor: bakulik »

technik219 pisze: Od dawna postulowałem na tym forum by każdy samodzielnie wywołujący swoje filmy prowadziła taki dzienniczek
Prowadzę od czasu wywołania swojego pierwszego filmu 20 lat temu. :-)
J.A. pisze: Znacznie lepiej HLka wychodziła w A49 1:3 27C, przy ciągłym delikatnym mieszaniu 12 min. EI 1600.
To przepis Andrzeja Mroczka. :-)
J.A. pisze: Z artykułu pobrzmiewa bieda socrealnych czasów.
Generalnie przy przeglądaniu prasy fotograficznej z tamtych lat można zapoznać się z trudnościami, z jakimi borykali się naówczas fotoamatorzy (jeśli ktoś, jak np. ja, nie zna ich z autopsji). Podobnie zapewne było w wielu innych dziedzinach życia. A ponoć kiedyś było lepiej…

„Foto” nr 9/1981

Obrazek
keck
-#
Posty: 72
Rejestracja: 03 sty 2015, 22:35
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Fotopan HL '91

Post autor: keck »

Od mojego powrotu do fotografii tradycyjnej 2 lata temu po lekturze min. teraz forum prowadzę zapiski dotyczące wywołania filmu: temperatura, sposób mieszania, rodzaj i rozcieńczenie wywoływacza, rodzaj utrwalacza, sposób płukania i obiektywna ocena wywołania. Od niedawna dokładam do tego kontrolny pomiar kontrastu negatywu i ewentualnie wyniki testowania kombinacji negatyw & wywoływacz przy wszelkich zmianach.



Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fotopan HL '91

Post autor: J.A. »

bakulik, zgadza się z Mroczka. Sprawdzone w mojej ciemni wiele lat temu. I od czasu jak go poznałem do późnych lat 90-tych był to mój podstawowy spsób wołania.
Ludzie byli bliżej siebie i tylko w tym aspekcie było lepiej. To co jest w tym artykule, to codzienność okresu słusznie minionego.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Fotopan HL '91

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: okresu słusznie minionego
Jesteś pewny, że to nie wróci? Tak tylko pytam ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fotopan HL '91

Post autor: J.A. »

;-)
Po tym co zafundował dzisiaj parlament europejski, już nie jestem pewien.
Awatar użytkownika
Fotomechanik
-#
Posty: 68
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:12
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Fotopan HL '91

Post autor: Fotomechanik »

A co zafundował? Przepraszam, ale nie oglądam telewizji, więc nie jestem na bieżąco :mrgreen:
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fotopan HL '91

Post autor: J.A. »

Projekt czegoś co ma prewencyjnie sprawdzać czy to to zamieszczasz w internecie nie łamie czyichś praw do własności intelektualnej i jeżeli bot uzna, ze łamiesz, to zablokuje ową treść. Tak mniej więcej działa cenzura.
Czyli skan strony z Foto, kilka postów wyżej już nie będzie miał okazji pojawić się na forum.
Awatar użytkownika
Fotomechanik
-#
Posty: 68
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:12
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Fotopan HL '91

Post autor: Fotomechanik »

No to zostanie nam wymienianie się skanami w prywatnych mailach. A to wszystko i tak pic na wodę. Przecież nikomu nie zależy na "chronieniu czyichś wartości intelektualnych", tylko na przejęciu kontroli nad wszystkim, pod pretekstem wyższej konieczności. Co za szambo! Szkoda że Amisze są tylko w USA. Bo z chęcią bym do nich dołączył...
keck
-#
Posty: 72
Rejestracja: 03 sty 2015, 22:35
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Fotopan HL '91

Post autor: keck »

Fotomechanik pisze: Szkoda że Amisze są tylko w USA. Bo z chęcią bym do nich dołączył...
Jak chcesz to jest jedna rodzina bodajże na Lubelszczyźnie ;-)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Baala
-#
Posty: 27
Rejestracja: 09 maja 2018, 16:17
Lokalizacja: Kraków

Fotopan HL '91

Post autor: Baala »

No, wracając do tematu ;)
Porobiłem trochę w Rodinalu:
1-sza próba:
- 1+100 i 2g/1l KBr, godzina z agitacją przez pierwszą minutę i minutę w połowie, naświetlane zbyt optymistycznie na 200 - zadymienie minimalne, ale obraz też minimalny, nie ma co wrzucać. Zrobię drugą próbę, przy naświetlaniu na 50 i częstszej agitacji.

2:
- 1+50 bez bromku, 18min i agitacja 10s co 2 min, naświetlane na 50 ASA:
Obrazek
Ciężko zadymione, ale obraz jest, cienie trochę znikają? Wołane tak samo, a naświetlane na 100 ASA wyszło... no źle.

3:
- 1+50 z KBr 2g/1l - 20min, agitacja 10s co 2 min, naświetlane na 50 ASA:
Obrazek
Zadymienie jest nadal, ale jestem całkiem kontent (może dlatego, że jestem zadowolony z kadru?). Tu też filtr pomarańczowy.

Zrobiłem teraz cały film naświetlony na 50ASA, chyba spróbuję jakiś paseczek znowu 1+100 z bromkiem i może to mieć ręce i nogi. Rozważam też próbę z tym ORWO 14, bo jutro będę mieć resztę chemii, ewentualnie 1+50 z przedłużonym wołaniem i większą ilością bromku, jakby ktoś miał jakieś wskazówki na podstawie obecnych rezultatów, to będę wdzięczny. :)
Pentax MX / Ricoh Diacord / Moskwa 5 / 10x15
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Fotopan HL '91

Post autor: mrek »

3: Kadr zacny. Dobrze widzę, Planty? Jeśli to tam, to kiedyś mieli tam zrobić jakieś przejście (skrót). Tak?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Baala
-#
Posty: 27
Rejestracja: 09 maja 2018, 16:17
Lokalizacja: Kraków

Fotopan HL '91

Post autor: Baala »

mrek pisze: 13 paź 2018, 21:21 3: Kadr zacny. Dobrze widzę, Planty? Jeśli to tam, to kiedyś mieli tam zrobić jakieś przejście (skrót). Tak?
Dziękuję. Planty, tak jest. :)
Pentax MX / Ricoh Diacord / Moskwa 5 / 10x15
ODPOWIEDZ