Panel LED jako podświetkarka do negatywów

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

keck
-#
Posty: 72
Rejestracja: 03 sty 2015, 22:35
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Panel LED jako podświetkarka do negatywów

Post autor: keck »

Naszła mnie taka myśl, skoro oryginalne podświetlarki kosztują sporo czy nie warto zaadaptować do tego celu panelu LED. Wybór jest spory i przystępny cenowo. Zastanawiam się jak by się tu to rozwiązanie sprawdziło no i jaką moc i temperaturę barwową światła wybrać. Ćwiczył ktoś coś takiego. Gra warta świeczki?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Panel LED jako podświetkarka do negatywów

Post autor: powalos »

keck, kolega z forum Pentax'a korzysta z takiego kupionego w rozmiarze tak ok. A4. Nad tym mleczna szyba. Ma to wbudowane w stół. Działa super.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Panel LED jako podświetkarka do negatywów

Post autor: J.A. »

Jeżeli nie ma wymagań co do wierności barw, a tylko do oceny kompozycji i Ew. ostrości, to bez znaczenia jest jakie ledy, ja bym dał cieplejsze.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Panel LED jako podświetkarka do negatywów

Post autor: shredderr »

J.A. pisze:Jeżeli nie ma wymagań co do wierności barw, a tylko do oceny kompozycji i Ew. ostrości, to bez znaczenia jest jakie ledy, ja bym dał cieplejsze.
Prócz temperatury barwowej światła, ważny jest materiał dyfuzyjny. Powszechnie stosowany w reklamie "opal", stosowany do reklam podświetlanych, nieco ociepla światło przez niego przechodzące.
keck
-#
Posty: 72
Rejestracja: 03 sty 2015, 22:35
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Panel LED jako podświetkarka do negatywów

Post autor: keck »

J.A. pisze:Jeżeli nie ma wymagań co do wierności barw, a tylko do oceny kompozycji i Ew. ostrości, to bez znaczenia jest jakie ledy, ja bym dał cieplejsze.
Chodzi wyłącznie o wstępną ocenę jakości negatywu.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
keck
-#
Posty: 72
Rejestracja: 03 sty 2015, 22:35
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Panel LED jako podświetkarka do negatywów

Post autor: keck »

powalos pisze:keck, kolega z forum Pentax'a korzysta z takiego kupionego w rozmiarze tak ok. A4. Nad tym mleczna szyba. Ma to wbudowane w stół. Działa super.
O dzięki, muszę tam zajrzeć.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Panel LED jako podświetkarka do negatywów

Post autor: zladygin »

Jak już napisał J.A., gdy podświetlarka ma służyć do oceny materiału czarno-białego, barwa ledów zależy tylko od preferencji użytkownika. Z doświadczenia wiem, że należy oscylować w granicach 4000-5000 K.
Innym problemem jest kwestia równomierności podświetlenia. Nie miałem do czynienia z plafonami LED, więc trudno mi oceniać akurat takie rozwiązanie, ale należy to wziąć pod uwagę, np odpowiednio oddalając LEDy od szyby, na której leżą oceniane materiały. Jeżeli zależy nam na wysokiej równomierności, można posłużyć się np światłomierzem i odległość dobrać doświadczalnie.

Dodam tylko, że może to być problemem przy fotografowaniu podświetlonego materiału. Używam podświetlarki Sansui formatu A4 i dokładnie widać fakturę matrycy. Odsunięcie o 1 cm załatwiło problem. Plafony LEDowe będą pozbawione tej wady w mikroskali, ale z wielkopowierzchniowym rozkładem jasności może już być różnie.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Panel LED jako podświetkarka do negatywów

Post autor: jac123 »

zladygin pisze:Jak już napisał J.A., gdy podświetlarka ma służyć do oceny materiału czarno-białego, barwa ledów zależy tylko od preferencji użytkownika. Z doświadczenia wiem, że należy oscylować w granicach 4000-5000 K.
Innym problemem jest kwestia równomierności podświetlenia. Nie miałem do czynienia z plafonami LED, więc trudno mi oceniać akurat takie rozwiązanie, ale należy to wziąć pod uwagę, np odpowiednio oddalając LEDy od szyby, na której leżą oceniane materiały. Jeżeli zależy nam na wysokiej równomierności, można posłużyć się np światłomierzem i odległość dobrać doświadczalnie.

Dodam tylko, że może to być problemem przy fotografowaniu podświetlonego materiału. Używam podświetlarki Sansui formatu A4 i dokładnie widać fakturę matrycy. Odsunięcie o 1 cm załatwiło problem. Plafony LEDowe będą pozbawione tej wady w mikroskali, ale z wielkopowierzchniowym rozkładem jasności może już być różnie.
A nie ok. 6400 K, czyli tyle ile ma światło dzienne? Tyle chyba mają profesjonalne podświetlarki. Zresztą ta temp. barwowa przy fotografowaniu ma drugorzędne znaczenie, bo potem w programie można dużo skorygować.
LEDy spokojnie mogą być, przecież robią już takie światło do powiększalników w miejsce tradycyjnych żarówek, sprawa jest więc do opanowania.
Dużo ważniejsze jest równomierne podświetlenie. Dobrze jest wyłożyć ścianki wewnątrz folią odbłyskową.
Cały czas się przymierzam żeby się do tego zabrać, ale jakoś nie mam czasu. Wypatroszyłem już nawet stary skaner i tam umieszczę jakieś światło (może jarzeniówki).
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Panel LED jako podświetkarka do negatywów

Post autor: zladygin »

jac123 pisze: A nie ok. 6400 K, czyli tyle ile ma światło dzienne? Tyle chyba mają profesjonalne podświetlarki.
Zgodnie z normą ISO 3664:2009 powinno być 5000 K (edit: tyle ma światło w południe, chyba na średnich szerokościach geograficznych) dla oceny prac graficznych i druku. Dochodzi tu jeszcze udział promieniowania UV, który jest istotny przy ocenie pracy na określonym nośniku. Profesjonalne podświetlarki-oświetlenia powinny być certyfikowane na zgodność z FOGRA.
Ale to już zupełnie inna bajka, dla mnie nie do końca zrozumiała. Wiedza nabyta od "towarzyszy sztuki drukarskiej" w czasie licznych wizyt w drukarniach i rozmów z specjalistami. Ale to nie dotyczy tematu wątku...
edit 2: zrobiłem głowicę na ledach 30x30 cm, świeci na oko ładnie, choć chyba nie całkiem równomiernie, ale jeszcze nie testowałem. Pewnie się podzielę wrażeniami. Tylko kiedy? :-(
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Panel LED jako podświetkarka do negatywów

Post autor: J.A. »

Slajdy do światła dziennego są balansowanie dla 5500K i tego się trzymajmy ;-)
keck
-#
Posty: 72
Rejestracja: 03 sty 2015, 22:35
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Panel LED jako podświetkarka do negatywów

Post autor: keck »

Wygrzebałem jeszcze coś takiego jak podświetlane deski kreślarskie LED ale tutaj temperatura oscyluje między 8000 a 10 000 K choć znalazłem jeden dla 6500 K. Cenowo to około połowa ceny podświetlarki Kaisera.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Panel LED jako podświetkarka do negatywów

Post autor: J.A. »

Możesz pokazać linka?
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Panel LED jako podświetkarka do negatywów

Post autor: zladygin »

J.A. pisze: Slajdy do światła dziennego są balansowanie dla 5500K i tego się trzymajmy ;-)
Jurek, no to bierzemy zapałkę i na czworo ją! Wzdłuż :-D Te 5000 to do oglądania wydruków nietransparentnych.
keck pisze: Wygrzebałem jeszcze coś takiego jak podświetlane deski kreślarskie LED
Oooo! fajne toto. A kelwinami się nie przejmuj.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Panel LED jako podświetkarka do negatywów

Post autor: zladygin »

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Panel LED jako podświetkarka do negatywów

Post autor: J.A. »

zladygin pisze:
J.A. pisze: Slajdy do światła dziennego są balansowanie dla 5500K i tego się trzymajmy ;-)
Jurek, no to bierzemy zapałkę i na czworo ją! Wzdłuż :-D Te 5000 to do oglądania wydruków nietransparentnych.
A ilu diaabłów mieści się na czubku szpilki? :-D

Fajna ta podświetlania A3 to już coś. Szkoda że taka zimna. Ciekawe czy się nada do styków, jako kopioramka?
ODPOWIEDZ