Problem z rozpuszczaniem

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: Imperitus »

jac123 pisze: Jeszcze może takie głupie pytanie, czy aby wody nie było za mało (zdarza się ...)? :-P
A w ogóle to po co składać w XXI te wywoływacze (nie mając ku temu minimum wiedzy)? Jaki masz przerób filmów?
Nie chciałbym żeby to zabrzmiało hardo, ale wydaje mi się że mam pewne minimum wiedzy na temat chemii fotograficznej. Ilość wody na pewno była wystarczająca, rozpuszczalność metolu wynosi 48 gramów na litr wody o temperaturze 15°C. Rozpuszczałem 1 gram w 300 mililtrach o temperaturze w porywach do 100°C (wkurzyłem się) i nic, więc chyba mam powody sądzić że zawartość pojemnika to nie metol. Z resztą potwierdza to gwałtowna reakcja babki z Chempuru. A co do przerobu filmów to nawet nie będę mówił jak mały jest bo się zbłaźnię :oops: . Chciałem popracować na dwukąpielowym wywoływaczu żeby ograniczyć kontrast negatywów. Jedyny dostępny na rynku wywoływacz tego typu (chyba jedyny), tj. Diafine jest poza moim zasięgiem finansowym więc stąd pomysł żeby sobie złożyć DD76. Uff... przepraszam za ten wybuch ale jestem już trochę zmęczony.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: jac123 »

Aha ok.
Rozumiem, że ten DD-76 masz na myśli (str. 10):
http://www.korex.net.pl/artukuly_o_foto ... ywacze.pdf

Jakby co mam też przepis na wywoływacz D76d Kodaka (jednokąpielowy), gdzie również można osiągnąć niższy kontrast.
pozdr
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: Imperitus »

jac123,
Tak, to dokładnie ten wywoływacz. Raczej nie skorzystam z receptury na D76d ale dziękuję za propozycję ;-) . Wolę spróbować dwukąpielowego gdyż de facto zapewnia on w pewnym stopniu indywidualne wywołanie każdej klatki. Otwiera się całe spektrum możliwości z sensownym zastosowaniem systemu strefowego w małym obrazku. Jednoczęściowy wywoływacz nie daje takich możliwości.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: LD »

Imperitus pisze:jac123,
Tak, to dokładnie ten wywoływacz. Raczej nie skorzystam z receptury na D76d ale dziękuję za propozycję ;-) . Wolę spróbować dwukąpielowego gdyż de facto zapewnia on w pewnym stopniu indywidualne wywołanie każdej klatki. Otwiera się całe spektrum możliwości z sensownym zastosowaniem systemu strefowego w małym obrazku. Jednoczęściowy wywoływacz nie daje takich możliwości.
Co masz na myśli pisząc o "sensownym zastosowaniem systemu strefowego w małym obrazku" ?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: Imperitus »

LD,
Mam na myśli to, że system strefowy został wymyślony jakby nie patrzeć z myślą o wielkim formacie i dobieraniu wywoływania indywidualnie do pojedynczych szitek. Wtedy system strefowy ma pełnię możliwości. Kiedy wywołuje się 36 czy 12 klatek razem to zawsze wszystkie są wywoływane tak samo co nie zawsze prowadzi do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów. Poczytaj o sposobie działania wywoływacza dwukąpielowego. Z reguły stopień wywołania zależy od czasu i temperatury wywoływacza, tutaj czynnikiem jest naświetlenie negatywu. Tak długo jak film będzie naświetlany zgodnie z pudełkiem- będzie dobrze (każdy film niezależnie od czułości 3 minuty w każdej kąpieli, temperatura też nie ma wielkiego znaczenia tak długo jak mieści się w przedziale 20-30°C) , a poza tym można razem wywoływać 100 i 400 i oba wyjdą w punkt. :-D
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: LD »

Imperitus pisze:LD,
Mam na myśli to, że system strefowy został wymyślony jakby nie patrzeć z myślą o wielkim formacie i dobieraniu wywoływania indywidualnie do pojedynczych szitek. Wtedy system strefowy ma pełnię możliwości. Kiedy wywołuje się 36 czy 12 klatek razem to zawsze wszystkie są wywoływane tak samo co nie zawsze prowadzi do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów. Poczytaj o sposobie działania wywoływacza dwukąpielowego. Z reguły stopień wywołania zależy od czasu i temperatury wywoływacza, tutaj czynnikiem jest naświetlenie negatywu. Tak długo jak film będzie naświetlany zgodnie z pudełkiem- będzie dobrze (każdy film niezależnie od czułości 3 minuty w każdej kąpieli, temperatura też nie ma wielkiego znaczenia tak długo jak mieści się w przedziale 20-30°C) , a poza tym można razem wywoływać 100 i 400 i oba wyjdą w punkt. :-D
System strefowy nie został wymyślony po to by dobierać indywidualnie czas wywoływania dla pojedynczych klisz ale, z tego co ja wiem, to po to aby mieć "dobry" negatyw dla scen o różnej rozpiętości tonalnej.
Wywoływanie w wywoływaczu dwuroztworowym nie załatwia tego tak dobrze. Sam B.Thornton podaje różne wartości metaboranu sodu dla kąpieli B przy trzech przypadkach kontrastu motywów. Sam używam tego wywoływacza do klisz 35mm (Tmax400).
Jeszcze odnośnie metaboranu sodu o którym pisałeś. Jest do dostania w polskim sklepie w cenie 110zł (netto) za 1kg. Cena taka z uwagi na to iż przestano go robić w Polsce i jest sprowadzany z zagranicy.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: Imperitus »

LD,
Wiem że wywoływacz dwukąpielowy nie załatwi mi wszystkiego, po prostu wydaje mi się że to będzie miało więcej sensu. No i pewna logiczna kolejność, miałem na myśli że dobieranie procesu wywoływania zależy od negatywu a nie że przeliczanie stref zależy od tego jak planujemy wywołać błonę. Poza tym chodzi mi też o prostotę używania takiego wywoływacza. Z resztą, jeżeli będę chciał to z dostępnymi odczynnikami mogę nabełtać dowolny wywoływacz, zależnie od potrzeb.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: Henry »

Będziesz z tego negatywu robił odbitki czy skanował?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: Imperitus »

Zdarza mi się skanować, ale nie po to fotografuję na filmach żeby mieć tylko skany. Właśnie dla tego potrzebuję mieć bardziej wyrównane negatywy, co na skanerze wychodzi elegancko- najczęściej na papierze okazuje się dla mnie zbyt kontrastowe.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: mrek »

Złożyłem pierwszy raz prosty wywoływacz POTA (30g siarczyn sodu + 1,5g fenidonu)
I te 1,5g fenidonu za cholerę nie chciało się rozpuścić do końca w 500 ml wody o temp powyżej 50 stopni
Parę małych grudek było w butelce i one stawiały opór. W końcu przefiltrowałem łapiąc je w filtrze. Wywoływacz zadziałał, ale mam pytanie czy coś mogę więcej (inaczej) zrobić przy następnym bełtaniu.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: rbit9n »

można spokojnie rozpuścić fenidon we wrzątku.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: mrek »

Ale robić to w osobnym naczynku, a potem zlać do rozpuszczonego siarczynu sodu?
Nie chciałbym tak podgrzewać wywoływacza bo schładzanie od 35 paru stopni za pomocą garnka z 0.5 kg kawałem lodu trwało i trwało. Aż zaczynałem mieć obawy bo wszędzie piszą, że ten wywoływacz na trwałość 1h (-:
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: rbit9n »

dokładnie, weź jakieś 50ml wrzątku, rozpuść w tym fenidon i wlej do zimnego r-ru siarczynu.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: mrek »

Dzięki. Tak zrobię.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Problem z rozpuszczaniem

Post autor: LD »

rbit9n pisze:dokładnie, weź jakieś 50ml wrzątku, rozpuść w tym fenidon i wlej do zimnego r-ru siarczynu.
Ja rozpuszczam w alkoholu izopropylowym (0,50g w 20ml).
ODPOWIEDZ