Skanowanie slajdów

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Skanowanie slajdów

Post autor: Rob »

Hej, jako że były już tematy o skanowaniu C41 i BW, teraz chciałbym poruszyć temat skanowania slajdów. A w zasadzie to chciałbym zapytać jak wy skanujecie slajdy? Generalnie zastanawiam się, jakiej gammy używać przy slajdach - 2.2 przy skanowaniu HDR 48 Bit? Bo z gammą 1.0 to wychodzi mi tylko niebo widoczne... Co zrobić, żeby slajdy wyglądały tak przy patrzeniu na nie?
Ostatnio zmieniony 12 lut 2011, 20:38 przez Rob, łącznie zmieniany 2 razy.
dzik
-#
Posty: 37
Rejestracja: 16 kwie 2009, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dzik »

Zalezy jaki skaner, ja na swoich na standardowych ustawieniach mam dobre rezultaty. Slajd jest najtrudniejszy dla skanera.
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

ano właśnie... mam V750. Próbuję znaleźć jakiś złoty środek na skanowanie slajdów ale wychodzi mi, że najlepiej gamma 2.2. Chyba, że ktoś ma jakieś lepsze sposoby to chętnie poczytam.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2011, 11:34 przez Rob, łącznie zmieniany 1 raz.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Na moim V750 optymalna gamma to 2,65.
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

a jakie ustawienia kolorów, profili itp? Bo ja czytałem, że do hdr 48 bit najlepiej wyłączyć wszystkie profile kolorów itp.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

W typ PDF-ie, który Ci wysłałem, jest wszystko napisane. Skoro masz V750, masz ten wzornik. Tworzysz profil, skanujesz z taką samą gammą, jaką używałeś do utworzenia profilu. To wszystko.
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

A jak skanujesz hdr 48 bit, to wszystko nie jest wyłączone?
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Jest jeszcze przycisk "Options", po kliknięciu którego masz dostęp do karty CMS. Tam wybierasz profile. Dobry profil załatwia 80% pracy ze slajdem (IMHO).
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

jeśli chodzi o "malucha".. to skanuje coolscanem V z oprogramowaniem Nikon Scan z opcją "slajd". Stosuje doraźną korektę kontrastu.. oraz obowiązkowo redukcje rys ;)

wygląda to mniej więcej tak

Obrazek


Średniaka jeszcze nie skanowałem.. nawet nie skończyłem naświetlać.. utknąłem gdzieś w połowie filmu;) po za tym nie mam odpowiedniego skanera na podorędziu .. ten dopiero w planie zakupowym.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2011, 21:32 przez nord, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Skanowanie slajdów

Post autor: Rob »

Odkopuję swój temat sprzed 7 lat bo znowu skanuję slajd i wciąż mam problem po tylu latach ;-) Jako tako mi to w tym momencie wychodzi ale wciąż nie jestem zadowolony z rezultatu. Zdjęcia wyglądają super jak oglądam na podświetlaniu, wydaje mi się, że są poprawnie naświetlone, ale skanowanie slajdów to jednak mordęga. Przerzuciłem się w międzyczasie na vuescan i moje pytanie czy ktoś może podzielić się doświadczeniem jak skanować slajdy w vuescan?
Adams
-#
Posty: 849
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Skanowanie slajdów

Post autor: Adams »

Najlepiej oprofilować :-)
ODPOWIEDZ