Polaroid 3000 - problem z zdjęciami

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

damio
-#
Posty: 2
Rejestracja: 14 sie 2018, 17:33

Polaroid 3000 - problem z zdjęciami

Post autor: damio »

Witam, przepraszam jeśli umieszczam post w złym dziale.
Otóż jakiś czas temu dostałem od dziadka aparat POLAROID 3000, zachwycony kupiłem klisze do niego i zdjęcia nie wychodzą tak jak powinny.
Obrazek
Jestem laikiem w temacie, lecz z tego co wyczytałem - może to być spowodowane brudnymi rolkami (to są te rolki w klapce gdzie się wkłada film?).
Jeśli tak to chciałem zapytać jak je wyczyścić bez naświetlania klisz i czym je wyczyścić, jeśli nie to czym to może być spowodowane i jak to naprawić?
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Polaroid 3000 - problem z zdjęciami

Post autor: Bokeh »

Rolki czyści się w polaroidach czystą spraną szmatką zwilżoną wodą. Najlepiej to zrobić przed włożeniem kasety z filmem do środka.
Jeśli wcześniej włożyliśmy kasetę do środka i aparat „wypluł” już kartonik zabezpieczający. To po powtórnym otworzeniu kasety na film/ ładunek jest łatwy dostęp do rolek, które należy wyczyścić delikatnie je obracając właśnie zwilżoną szmatką.
Polecam stronę, gdzie jest sporo uwag jak rozwiązywać problemy związane z polaroidem:
https://support.polaroidoriginals.com/h ... nstant-Lab

Zastanawiam się, czy po powtórnym zamknięciu drzwiczek aparatu, będzie chciał on działać. Jeśli nie to niestety będzie trzeba wyjąć kasetę i jeszcze raz ją włożyć. do aparatu. Grozi to jednak prześwietlaniem najwyższej odbitki. Jeśli zależy nam na jej ocaleniu, należałoby wejjść do kompletnie ciemnego pomieszczenia, tak jak przy zakładaniu filmu do koreksie, i tam dopiero wyciągnąć, kasetę z aparatu, następnie włożyć kartonik zabezpieczający, który zabezpiecza zdjęcia przed zaświetleniem, a który także jest „wypluwany” przez aparat zaraz po zamknięciu ładunku z filmem w aparacie. Jeśli tego nie zrobimy to aparat „wypluje” i tak pierwsze zdjęcie po powtórnym włożeniu kasety do aparatu.

O polaroidach jest całe mnóstwo treści w necie. Szczególnie na youtubie.
damio
-#
Posty: 2
Rejestracja: 14 sie 2018, 17:33

Polaroid 3000 - problem z zdjęciami

Post autor: damio »

Dzięki wielkie, nie siedziałem tez bezczynnie i zrobiłem to wszystko zanim odpowiedziałeś (nie licząc włożenia kartoniku, co skutkowało wypluciem zdjęcia) wyczyszczenie pomogło. Teraz nic tylko się cieszyć z polaroida :)
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Polaroid 3000 - problem z zdjęciami

Post autor: Bokeh »

Cieszę się, że już wszystko w porządku. Po składanym polaroidzie SX-70, ten polaroid 3000 jest jednym z najlepszych aparatów.
ODPOWIEDZ