Jestem skonfundowany

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Jestem skonfundowany

Post autor: Imperitus »

Salve,
Mam problem z dopiero co kupionym światłomierzem. Długo radziłem sobie ze Sverdlovskiem 4 ale utrudniony pomiar padającego kazał mi szukać czegoś lepszego. Kupiłem Weimarluxa CdS w nadziei że jego szeroki zakres pomiaru ułatwi mi przy okazji okazyjne zdjęcia nocne. Jakież było moje rozczarowanie kiedy okazało się że rzeczony Weimarlux niedoświetla o 2 ev, lub też mój Sverdlovsk o tyle prześwietla. W słońcu odczyty są bardzo zbliżone jeśli nie identyczne ale we wnętrzu zaczyna się komplikować. Mój Sverdlovsk ma załadowane 3x po 1,5V, czy napięcie o 0,5 volta większe niż zalecane fabrycznie może dawać odczyty zawyżone o 2 ev? Czy też ten Weimarlux ma jakieś problemy?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jestem skonfundowany

Post autor: J.A. »

Imperitus pisze:Długo radziłem sobie ze Sverdlovskiem 4 ale utrudniony pomiar padającego kazał mi szukać czegoś lepszego. Kupiłem Weimarluxa CdS
Długo radziłem sobie z metówką drewnianą, ale potrzebując czegoś lepszego kupiłem przymiar taśmowy zwijany.

Wybacz, nie mogłem się powstrzymać.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Jestem skonfundowany

Post autor: zladygin »

J.A. pisze:
Imperitus pisze:Długo radziłem sobie ze Sverdlovskiem 4 ale utrudniony pomiar padającego kazał mi szukać czegoś lepszego. Kupiłem Weimarluxa CdS
Długo radziłem sobie z metówką drewnianą, ale potrzebując czegoś lepszego kupiłem przymiar taśmowy zwijany.

Wybacz, nie mogłem się powstrzymać.
Co chcesz od przymiaru taśmowego zwijanego? Wygodny bardzo i wystarczająco dokładny, choć czasami używam suwmiarki. Takiej starej, z noniuszem.
A światłomierz to mam gossena. :-D
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jestem skonfundowany

Post autor: J.A. »

Mniej więcej ten sam poziom lepszości co tego Weimarluxa Cds, od Swierdłowska. ;-D
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Jestem skonfundowany

Post autor: Imperitus »

J.A. pisze:
Wybacz, nie mogłem się powstrzymać.
Wybaczam :-D
Chyba się poddam i bez kombinowania kupię gossena z diodą krzemową. Drogi, ale będzie święty spokój :lol:
Jeśli to czytasz rbit9n to wiedz że miałeś rację.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jestem skonfundowany

Post autor: J.A. »

Ile kosztuje średnio 1 rolka którą Naświetlasz? W większości przypadków po 20-40 naświetlonych zwróci Ci się normalny światłomierz.
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Jestem skonfundowany

Post autor: sokol07 »

Jeśli Sverdlovsk jest skalibrowany, to powinien działać prawidłowo i liniowo (odczyty powinny być prawidłowe niezależnie od jasności). Jeśli nie jest wprowadzona żadna kalibracja, to odczyty będą nieprawidłowe, jeśli napięcie zasilania jest nieprawidłowe.
Dobrze skalibrowany i sprawny Sverlovsk (najlepiej zasilany bateriami srebrowymi) powinien dawać odczyty takie same jak sprawny i skalibrowany Weimarlux.
Jednocześnie nie wierzyłbym w pomiar światła padającego Sverdlovskiem - ten mieszacz, nakładany na czujnik to żart, a nie mieszacz. Pomiary są z wiadomej części ciała, bo np w moim połowa światła jest zasłaniana przez monstrualną nadlewkę czarnego plastiku pod tym białym "oczkiem".
Jak wygląda kalibracja Weimara - nie mam pojęcia, nigdy nie miałem go w ręce.
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Jestem skonfundowany

Post autor: Tristan »

Kilka refleksji z kilku lat użytkowania retro światłomierzy:

1. Jedyne baterie jakie się nadają to Zinc-Air (1,4V) które dają w 80% prawidłowy pomiar. Mój Weimar (jak się okazało po roku użytkowania) świetnie radził sobie w pochmurne dni, a w słoneczne prześwietlał o 1-3 EV. W pomieszczeniach niedoświetlał o 2 EV. Jednak te 0,05 V miało znaczenie (lub światłomierz był do d*** - nie wiem)
2. Baterie Zinc-Air wytrzymują ok 2-3 miesiące przy nieczęstym użytkowaniu - pod koniec żywota jakość pomiaru dramatycznie spada (prześwietlenie).
3. Lepiej zakupić coś z naszej epoki lub korzystać z zasady Sunny 16 - ja tak zacząłem robić i ilość źle naświetlonych zdjęć spadła:)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Jestem skonfundowany

Post autor: Imperitus »

I właśnie dlatego kupiłem Gossena Profisix, pomiar na fotodiodzie krzemowej i zasilanie ogólnie dostępną kosteczką 9V. Właściwie w niczym nie ustępuje współczesnym elektronikom, no może pomiar błysku trochę ograniczony ale i tak nie będę go używał :-P .
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Jestem skonfundowany

Post autor: Fikumiku »

Imperitus pisze:I właśnie dlatego kupiłem Gossena Profisix, pomiar na fotodiodzie krzemowej i zasilanie ogólnie dostępną kosteczką 9V. Właściwie w niczym nie ustępuje współczesnym elektronikom, no może pomiar błysku trochę ograniczony ale i tak nie będę go używał :-P .
Mam tego Gossena i jest bardzo fajny;). Chociaż gdyby się natrafiła okazja to kupiłbym Multisixa;)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Jestem skonfundowany

Post autor: rbit9n »

Imperitus pisze: Jeśli to czytasz rbit9n to wiedz że miałeś rację.
wiem, że miałem. przecież też przerabiałem temat swierdłowska. tyle tylko, że jak dolar był obrzydliwie tani, poprosiłem kuzyna, żeby mi kupił sekonica L-358 w B&H.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jestem skonfundowany

Post autor: Jerzy »

rbit9n, zrobiłem tak samo. Ale mi się trafił dobrze działający LunaSix z dodatkowym spotem i mam dylemat: którego używać? Ech życie...
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Jestem skonfundowany

Post autor: rbit9n »

też mam lunasix'a 3, też z nasadką 7,5°/15°. ma stłuczoną szybkę, bo mi zaliczył glebę, a właściwie podłogę, ale działa jak nowy. a kupiłem, bo był tanio (jeszcze z całą szybką) a kultowy (odechciewałem mieć taki światłomierz od czasów lektury książki Benno Wundshammera).

Obrazek
ODPOWIEDZ