Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Bokeh »

J.A. pisze:Bokeh, z małego obrazka O5 bez problemu na desce robi 30x40. Zmień obiektyw.
Na jaki? Teraz mam 2 obiektywy. Używam tylko Anareta 4,5/80. Mam jeszcze Anareta 4,5/50 , ale nim zupełnie niewiele da się zrobić tylko jakieś pocztówkowe odbitki, dlatego go nie używam.
Jaki powinien być obiektyw do tych powiększeń, o którym wspomniałeś?
Poza tym Opemus 5 ma pochyłą kolumnę i zastanawiam się czy to nie gorsze rozwiązanie niż pionowa kolumna w innych powiększalnikach. Istnieje wtedy możliwość odwrócenia powiększalnika i rzutowania na podłogę. W O5 ze względu na pochyłą kolumnę chyba to nie możliwe.
Poza tym ten format (czyli 30x40) nie wchodzi na razie w rachubę bo nie mam funduszy na niego.
Zakup właśnie obiektywu, większej maskownicy, większych kuwet, większej ilości chemii, większe, droższe papiery, to wszystko razem dużo już kosztuje.
Poza tym ja już ledwo mieszczę się w łazience z tymi kuwetami do formatu 18x24. Wszystko jest tak poupychane, że więcej bym nie zmieścił. Na razie musi zostać tak.

To zdjęcie co tu jest (plaża nad Wisłą) zrobione zostało taką niemiecką holgą, Certo Phot, aparat z lat 50. kupiłem za 3 dychy. Także szału nie ma.
Następne zdjęcie (ulica) zrobione pinholem, zrobionym przez pana Michała Gozdka (Omfman).

To tylko część efektu wczorajszych moich prac.
Załączniki
P1040371.JPG
P1040369.JPG
P1040363.JPG
P1040353.JPG
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: J.A. »

Przed włożeniem 50 do Opemusa obróć miseczkę na obiektyw tak by przestała być miseczką, a zaczęła być kapelusikiem.
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Jerzy23 »

Bokeh, o ile dobrze pamiętam, to miseczka w Opemusie 5 ma gwint 25 mm, a większość rasowych obiektywów do powiększalników ma gwint 39 mm. Zdaje się, że schneider robił też obiektywy na mały gwint. Do małego obrazka zdecydowanie 50 mm. Anarety są takie sobie niestety :)

Aha częściej zmieniaj przerywacz, żeby nie byl taki żółty od wywoływacza :-P ... bo wtedy nie działa ;-)
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Bokeh »

Jerzy23 pisze:
Aha częściej zmieniaj przerywacz, żeby nie byl taki żółty od wywoływacza :-P ... bo wtedy nie działa ;-)
Ile interesujących rzeczy można się tu od Was dowiedzieć :-D Nawet na podstawie załączonego zdjęcia, potraficie wyłowić ciekawe rzeczy :shock:

Dziwne to jest w takim razie, bo roztwór przerywacza przygotowałem świeży, wg instrukcji Fomacitro (1+19), a zrobiłem raptem z 10 odbitek, włączając w to testery, które stanowią mały procent odbitki (cienkie paski), i nie jest tak, że od razu wrzucam odbitkę z wywoływacza, tylko wcześniej pozwalam jej obciec przez 10-15 sekund, a dodatkowo jeszcze potrząsam odbitką by jak najmniej wywoływacza przenieść do przerywacza.
Cholera, zatem coś jest nie tak.
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Jerzy23 »

Bokeh pisze:
Jerzy23 pisze:
Aha częściej zmieniaj przerywacz, żeby nie byl taki żółty od wywoływacza :-P ... bo wtedy nie działa ;-)
Ile interesujących rzeczy można się tu od Was dowiedzieć :-D Nawet na podstawie załączonego zdjęcia, potraficie wyłowić ciekawe rzeczy :shock:

Dziwne to jest w takim razie, bo roztwór przerywacza przygotowałem świeży, wg instrukcji Fomacitro (1+19), a zrobiłem raptem z 10 odbitek, włączając w to testery, które stanowią mały procent odbitki (cienkie paski), i nie jest tak, że od razu wrzucam odbitkę z wywoływacza, tylko wcześniej pozwalam jej obciec przez 10-15 sekund, a dodatkowo jeszcze potrząsam odbitką by jak najmniej wywoływacza przenieść do przerywacza.
Cholera, zatem coś jest nie tak.

Sprawdziłem, fomacitro (nigdy nie używałem) ma taki żółtawy kolor. Ja używam roztworu wody z octem 10% i przy takim zestawie jak roztwór żółknie to znaczy że ilość wywoływacza jest zbyt duża i rośnie ryzyko, że przerywacz nie działa..

sorry za wprowadzenie w błąd :->
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: J.A. »

Bokeh, baryt mocno pije wywoływacz. Wsiąka w całą objętość papieru. Przerywacz ma prawo się szybciej zużyć, choć Jerzy23, już zauważył, że to jednak tak ma być. A tak na marginesie fomacitro nie ma przypadkiem barwnego indykatory zużycia? Nie wiem bo nie używam, ale coś mi dzwoni...
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: rbit9n »

Jerzy23 pisze:Bokeh, o ile dobrze pamiętam, to miseczka w Opemusie 5 ma gwint 25 mm, a większość rasowych obiektywów do powiększalników ma gwint 39 mm. Zdaje się, że schneider robił też obiektywy na mały gwint. Do małego obrazka zdecydowanie 50 mm. Anarety są takie sobie niestety :)

Aha częściej zmieniaj przerywacz, żeby nie byl taki żółty od wywoływacza :-P ... bo wtedy nie działa ;-)
meopta stosowała gwint 23,5mm i nikt poza nią. inne firmy faktycznie robiły obiektywy z gwintem 25mm. i racja, anarety 50mm to słabizna, niestety problem polega na tym, że miseczka z gwintem M39 jest tak zwanym białym krukiem.
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Jerzy23 »

rbit9n a od Magnifaxa nie można czegoś zaadoptować?

Ja pamiętam jak lata temu, kiedy moim pierwszym powiększalnikiem był właśnie Opemus 5 wstawiłem do niego standard do Praktici mtl 5, a dokładnie Pancolar 50/1.8. Obiektyw zamontowałem "na sztorc" blokując go śrubą z jednej strony, a i tak dawał lepszy i ostrzejszy obraz niż Anaret 50/4.5.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: rbit9n »

Jerzy23 pisze: rbit9n a od Magnifaxa nie można czegoś zaadoptować?
znaczy miseczki? niestety, do opemusa 5 pasuje tylko ta do niego dedykowana, zarówno od magnifaxa, jak i od opemusa 6 są zbyt duże.
Bokeh pisze: Poza tym Opemus 5 ma pochyłą kolumnę i zastanawiam się czy to nie gorsze rozwiązanie niż pionowa kolumna w innych powiększalnikach. Istnieje wtedy możliwość odwrócenia powiększalnika i rzutowania na podłogę. W O5 ze względu na pochyłą kolumnę chyba to nie możliwe.
wszystko da się, po prostu podstawę kolumny przykręcasz do deski odwrotnie, czyli obróconą o 180 stopni, "na zewnątrz". wtedy kolumna jest wychylona w drugą stronę. zresztą we wszystkich powiększalnikach tak to się robi.

http://www.jollinger.com/photo/cam-coll ... _5-En1.pdf
strona 15.

http://www.jollinger.com/photo/cam-coll ... _5-En2.pdf
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: J.A. »

rbit9n pisze: wszystko da się, po prostu podstawę kolumny przykręcasz do deski odwrotnie, czyli obróconą o 180 stopni, "na zewnątrz". wtedy kolumna jest wychylona w drugą stronę. zresztą we wszystkich powiększalnikach tak to się robi.
poza tym pochylona kolumna to nie taka egzotyka. Omegi też mają pochylona. Dzięki temu deska może być mniejsza.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: mrek »

Czy ktoś ostatnio kupował u szklarza szyby 5-6mm do suszenia barytów?
Jaka to może być cena?
Pojęcia nie mam bo od wielu lat nie zbiłem szyby, odkąd zabrano mi procę i krótkie spodenki ;)

minęło 235243 chwil... chyba coś znalazłem gdzieś w sieci
Szkło zbrojone 6 mm 80 zł/m2
Szkło stolarki metalowej 5-6 mm 155 zł/m2
Szlifowanie szkła 2-6 mm 7 zł/mb
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: skpt »

mrek pisze: 27 wrz 2018, 18:30 Czy ktoś ostatnio kupował u szklarza szyby 5-6mm do suszenia barytów?
Jaka to może być cena?
Kupowałem 5mm 50x60cm z zeszlifowanymi bokami (zwykłe szkło) za kwotę koło 40 PLN, z tego co pamiętam, u pobliskiego szklarza.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: mrek »

W Krakowie może nie być tak tanio. My tu wszystkie dusigrosze ;)
5mm wystarczy na grubą prężną Fomę baryt?
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: skpt »

mrek pisze: 27 wrz 2018, 19:57 5mm wystarczy na grubą prężną Fomę baryt?
U mnie nie pękło :)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: mrek »

Kraków: tafla 136x60 6mm , podzielona na dwie części - równa stówa, a powinno być 140, jak mówił szklarz.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ