Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: mrek »

J.A. pisze:Lepiej zrobić w 2,5 litra i tak przechowywać. Jak wyżej rbit9n napisał. Ja taki koncentrat trzymam ponad rok.
Święta racja ale za późno przeczytałem. Robiłem już superstock'a z DI-11 i się nie udawało. Zresztą 5l też da się przechowywać przez rok. Tylko, że zajmują więcej miejsca :-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: J.A. »

Muszę sprawdzić, kiedy robiłem obecny zapas.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: rbit9n »

faktycznie ID-11 się nie bardzo da, chyba za dużo tego tam wszystkiego i się nie mieści. ale w mytolu przynajniej, jest tyle, że muszę sprawdzić czy da się upchnąć litrową paczkę w 400ml. wtedy, jako że mam jobo 15XX mógłbym się posługiwać pięćdziesiątkami, jak cywilizowany człowiek. aczkolwiek pamiętam, że fabryczny D-76 upchnąłem w pół litry.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: J.A. »

Nie wiem jaka jest wytrzymałość na temperaturę poszczególnych odczynników, bo ja się mocniej podgrzeje to na pewno mocniej da się skoncentrować.
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: Gringo997 »

mrek pisze:Mogę Ci w Krakowie odlać X-tol'a
rozrabiałem 5l dwa tygodnie temu
trzymam zagazowany w 5l pojemniku

Juz pisze PW
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: rbit9n »

J.A. pisze: Nie wiem jaka jest wytrzymałość na temperaturę poszczególnych odczynników, bo ja się mocniej podgrzeje to na pewno mocniej da się skoncentrować.
właśnie zrobiłem świeży mytol, ale że się zapomniałem to znów zrobiłem w pół litry, ale z tego co zdążyłem zauważyć, spokojnie da się go zrobić w 400ml, czyli że paczkę xtolu na 5L idzie skondensować w 2L.
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: Gringo997 »

Dostałem w prezencie od kolegi [quote="mrek"][/quote] 1L XTOL'A. Wywołałem Trix'a 400@ 1600 w X-TOL 1+3 przez 16:30 w 20C i wyszedł niedowołany co widać po lekko prześwitującym oznaczeniu kliszy na krawędzi. Nie do końca wiem dlaczego ale po 3 minutach przewrotek warstwa antyhialacyjna dalej została, a wylewana woda z płukania wstępnego była czysta.
Załączniki
IMG_5606.JPG
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: Jerzy23 »

a niedowołanie nie jest przypadkiem efektem homeopatycznego rozcieńczenia wywoływacza? zakładam, że ekspozycja byla prawidłowa.. ;-)


Warsztwe antyhalacyjną mają zdaje się tylko materiały 120 i błony cięte, a nie taśma filmowa 35 mm
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: rbit9n »

Gringo997 pisze:Dostałem w prezencie od kolegi
mrek pisze:
1L XTOL'A. Wywołałem Trix'a 400@ 1600 w X-TOL 1+3 przez 16:30 w 20C i wyszedł niedowołany co widać po lekko prześwitującym oznaczeniu kliszy na krawędzi. Nie do końca wiem dlaczego ale po 3 minutach przewrotek warstwa antyhialacyjna dalej została, a wylewana woda z płukania wstępnego była czysta.
a skąd wziąłeś taki czas? kodak zaleca wołanie max w rozcieńczeniu 1:1. ale nawet, to weźmy czas dla tego rozcieńczenia, pomóżmy przez 1,75 i mamy czas dla 1:3.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: Gringo997 »

Jerzy23 pisze:zakładam, że ekspozycja byla prawidłowa.. ;-)
mierzone sekonikiem na spocie gdzie się dało ale to reportaż.
rbit9n pisze: a skąd wziąłeś taki czas? kodak zaleca wołanie max w rozcieńczeniu 1:1. ale nawet, to weźmy czas dla tego rozcieńczenia, pomóżmy przez 1,75 i mamy czas dla 1:3.
A z massive dev'a, który podaje:
Kodak Tri-X 400 Xtol stock 1600 7
Kodak Tri-X 400 Xtol1+1 1600 13.25
Kodak Tri-X 400 Xtol 1+2 1600 14.5
Kodak Tri-X 400 Xtol 1+3 1600 16.5

Skąd wziąłeś współczynnik 1,75? Gdzie mogę o tym więcej poczytać?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: rbit9n »

Gringo997 pisze: Skąd wziąłeś współczynnik 1,75? Gdzie mogę o tym więcej poczytać?
zazwyczaj kiedy używam rozcieńczenia, którego nie znam z danym filmem, sprawdzam czasy dla tego rozcieńczenia z innymi filmami. żeby daleko nie szukać popatrz jak to wygląda w przypadku t-max'a 100. czasy dla rozcieńczenia 1:3 xtol'u są zazwyczaj dłuższe o 1,7 - 1,85 raza od czasu dla rozcieńczenia 1:1.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: J.A. »

W przypadku xtola rozcieńczanie bardziej niż 1:1, to proszenie się o kłopoty. Dlaczego?
Ano dla tego, że ten wywoływaczy by działał potrzebuje wysokiego pH (od 8 w górę) co jest zapewnione w przypadku RZ i nawet 1;1. I to pH pochodzi wprost ze składu wywoływacza. Ale jeżeli w ogólnej objętości RR jest tylko 1/4 oryginalnego składu, a reszta to woda, to nie trudno o spadek pH. Poniżej 8 witamina c przestaje działać.
A massive dev to źródło problemów, a nie czasów wywoływania.
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: bakulik »

rbit9n pisze: a skąd wziąłeś taki czas?
Gringo997 pisze: A z massive dev'a, który podaje:
Podane czasy pochodzą stąd: http://wwwfr.kodak.com/AT/plugins/acrob ... ickler.pdf To dokument z 1998 roku, kiedy to Kodak jeszcze dopuszczał używanie Xtola w większych rozcieńczeniach. Podane tam czasy dla stocka i 1+1 różnią się od sugerowanych obecnie (dla 1600 ASA, w minutach: stock – 9 kiedyś vs. 9.75 dziś, 1+1 – 11.75 kiedyś vs. 13.25 dziś; różny jest także wsp. kontrastu dla tych wywoływań: 0.75 kiedyś i 0.72 dziś). Dla nominalnej czułości czasu i wsp. kontrastu też są nieco inne, do tego obecnie dla 800 ASA Kodak nie każe zmieniać czasu wywoływania, a kiedyś podawano nieco dłuższy. Ponoć w 2003 r. emulsja Tri-Xa została nieco zmodyfikowana, nawet The Massive Dev Chart dla rozcieńczeń 1+2 i 1+3 w uwagach pisze: „Data is taken from a previous version of this film”.
J.A. pisze: A massive dev to źródło problemów, a nie czasów wywoływania.
Dlaczego? Anchell w „The Film Developing Cookbook” cytuje tę stronę i poleca jej zasoby. ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: rbit9n »

Gringo997 pisze: Dostałem w prezencie od kolegi
mrek pisze:
1L XTOL'A. Wywołałem Trix'a 400@ 1600 w X-TOL 1+3 przez 16:30 w 20C i wyszedł niedowołany co widać po lekko prześwitującym oznaczeniu kliszy na krawędzi. Nie do końca wiem dlaczego ale po 3 minutach przewrotek warstwa antyhialacyjna dalej została, a wylewana woda z płukania wstępnego była czysta.
na komórce wcześniej patrzyłem, więc mało widziałem. ale teraz na kompie widzę, że on wygląda raczej normalnie jak na takie warunki i takie wołanie. perfo w kodakach, nie jest jakość szczególnie naświetlone, a że brak szczegółów w cieniach? forsowaniem tego nie przeskoczysz.
co do barwy podłoża, to kwestia świeżości utrwalacza. co prawda problem tyczy bardziej t-max'ów, ale kto wie.

ps. wrócę z dyżuru, to poszukam, bo powinienem mieć tri-x'a 400@1600 tyle że w mytol'u 1:1 prawdopodobnie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: J.A. »

bakulik, dlaczego? Ano ze statystyki to wynika. Zbyt często czytam, że ktoś użył czasu i wyszła qpa.
ODPOWIEDZ