Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: Gringo997 »

Witam,
zależy mi na możliwie najmniejszym ziarnie przy zachowaniu sensownej ostrości. Posiadam w domu: Rodinal, ID-11, Ilfosol 3, Perceptol.
Z doświadczenia wiem, że Rodinal o ile wyostrzy o tyle ziarno jest duże i dość brzydkie. Stock ID-11 nie daje nazbyt ostrych negatywów. Ilfosol i Perceptol nie nadają się do forsowania.

Czy ktoś z was próbował stand'a, wywoływania w ID-11 1+1 albo używania temperatur rzędu 16 stopni dla uzyskania mniejszego ziarna?
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: shredderr »

generalnie wywoływanie poniżej 18 stopni mija się z celem.
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: Gringo997 »

shredderr pisze: generalnie wywoływanie poniżej 18 stopni mija się z celem.
A co sie dzieje poniżej 18 stopni? Obstawiam ze cienie mogą sie nieodwołać, mam racje czy chodzi o coś innego?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: rbit9n »

a na ile chcesz go pchać?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: J.A. »

Gringo997 pisze:
shredderr pisze: generalnie wywoływanie poniżej 18 stopni mija się z celem.
A co sie dzieje poniżej 18 stopni? Obstawiam ze cienie mogą sie nieodwołać, mam racje czy chodzi o coś innego?
Wywoływanie to reakcja chemiczna i jako taka może zachodzić w różnych temperaturach, z różnym skutkiem. Nigdy nie wywoływałem w niskich temperaturach, ale może chodzić o wszystko. Różnica działania wywoływacza w niższych temperaturach może nie być wprost liniowa i korekcja samym czasem może być niewastarczająca. Chodzi oto, że działanie wywoływacza może być zupełnie inne, bo poszczególne składniki roztworu mogą mieć różną wrażliwość na temperaturę. Mając wy wywoływaczu dwa reduktory, może się okazać, że w 16 stopniach jeden się „wyłæczy” i będzie ogólnie kicha.
Dobrym przykładem, jest orwowski Atomal, który jako taki nie nadaje się do forsowania, ale w 27 stopniach zmienia swoje działanie i rozcieńczony bardzo ładnie ciągnie w górę.
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: zousan »

TriX w połączeniu z Xtolem daje moim zdaniem akceptowalnie drobne ziarno z zachowaniem przyzwoitej ostrości przy forsowaniu do 1600. Pierwsze zdjęcie jest naświetlane i wołane na 1600 w stocku, pozostałe na 800 w tymże.

ObrazekObrazekObrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: Gringo997 »

rbit9n pisze: a na ile chcesz go pchać?
1600 ale w warunkach z niewielka ilością światła na zewnątrz i boje sie zeby nie wyszedł za cienki jak wywołam jako 1600 bo tak naswietlalem.

zousan pisze: TriX w połączeniu z Xtolem daje moim zdaniem akceptowalnie drobne ziarno z zachowaniem przyzwoitej ostrości przy forsowaniu do 1600.
Nie mogę sobie teraz pozwolić na Xtol’a bo mam sporo chemii i muszę ja najpierw wykorzystać. Co jeszcze w nim wywołujesz?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: rbit9n »

w tym przypadku, też byłbym za xtolem, w moim przypadku mytolem, który sam składam, a działa tak samo.
jeśli chodzi o mnie, to w mytolu wołam wszystko. pchałem w nim nawet fomapana 400 na 3200 i wyszedł. także tego.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: J.A. »

Ja w XTolu nie wołam tylko delt i tmaxów. To jest mój podstawowy wywoływacz. A do tych t filmów używam dd-x Ilforda.
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: zousan »

W xtolu wołałem praktycznie wszystko co mi wpadło w ręce, a ostatnio używam wyłącznie HP5+ (200-1600)oraz Fuji Acros(100) w małym i średnim obrazku. Moim zdaniem jest to wywoływacz bez wad. Jedynym negatywem którego nie polubiłem w kombinacji z Xtolem jest delta 3200. Tę wywołuje w R09 naświetlając na 1000 i mam ziarno jak główki szpilek :-)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: Gringo997 »

rbit9n pisze:w tym przypadku, też byłbym za xtolem, w moim przypadku mytolem, który sam składam, a działa tak samo.
jeśli chodzi o mnie, to w mytolu wołam wszystko. pchałem w nim nawet fomapana 400 na 3200 i wyszedł. także tego.

Mógłbyś odpłatnie poczęstować kilkoma porcjami (2-3)? Na razie rozrabianie 5L nie wchodzi w grę a nie widzę paczek na 1L nigdzie...
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: zousan »

Masz jeszcze fomowski zamiennik Xtola - Fomadon Excel W 27. Ten jest dostępny w saszetkach na 1L.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: mrek »

Gringo997 pisze:Mógłbyś odpłatnie poczęstować kilkoma porcjami (2-3)? Na razie rozrabianie 5L nie wchodzi w grę a nie widzę paczek na 1L nigdzie...
Mogę Ci w Krakowie odlać X-tol'a
rozrabiałem 5l dwa tygodnie temu
trzymam zagazowany w 5l pojemniku
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: rbit9n »

Gringo997 pisze: Mógłbyś odpłatnie poczęstować kilkoma porcjami (2-3)? Na razie rozrabianie 5L nie wchodzi w grę a nie widzę paczek na 1L nigdzie...
jakbyś nie znalazł to spoko. na luzie miesza się to w połowie zalecanej wody, to jest w 500ml. w razie czego znaki dawaj.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: J.A. »

mrek pisze:
Gringo997 pisze:Mógłbyś odpłatnie poczęstować kilkoma porcjami (2-3)? Na razie rozrabianie 5L nie wchodzi w grę a nie widzę paczek na 1L nigdzie...
Mogę Ci w Krakowie odlać X-tol'a
rozrabiałem 5l dwa tygodnie temu
trzymam zagazowany w 5l pojemniku
Lepiej zrobić w 2,5 litra i tak przechowywać. Jak wyżej rbit9n napisał. Ja taki koncentrat trzymam ponad rok.
ODPOWIEDZ