Ciekawe Heliosy

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Jonasz
-#
Posty: 61
Rejestracja: 21 cze 2018, 18:14
Lokalizacja: Warszawa

Ciekawe Heliosy

Post autor: Jonasz »

Ostatnio do moich zbiorów trafiły dwa obiektywy M42 o nazwie Helios. W sieci znalazłem m. in. informację, że Heliosa 135/2.8 nie ma w przyrodzie, podobnie Heliosa Zoom. Może ktoś z mądrzejszych Kolegów wie, skąd one pochodzą. Na pierwszym zdjęciu, pomiędzy numerem fabrycznym a zieloną nazwą jest symbol - czyżby produkcja ZSRR?
Załączniki
helios_zoom_04.JPG
helios_zoom_03.JPG
helios_tele_03.JPG
helios_tele_01.JPG
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Ciekawe Heliosy

Post autor: jac123 »

Były różne obiektywy prod. Made in Japan nazywane Helios. Zobacz z tyłu obiektywu czy nie ma tam gdzieś producenta.
Awatar użytkownika
Jonasz
-#
Posty: 61
Rejestracja: 21 cze 2018, 18:14
Lokalizacja: Warszawa

Ciekawe Heliosy

Post autor: Jonasz »

Prawdopodobnie masz rację, chociaż brak jakichkolwiek napisów z tyłu obiektywów.
Za japońskim pochodzeniem przemawia fakt, że trafiły do mnie razem z Pentaxem Spotmatic F i Takumarem 1,8/55, który chyba powinien trafić do p. Gecyngiera - nie mogę przesunąć suwaka AUTO-MANUAL - albo nie wiem, jak to zrobić :oops: .
PS. Takumar ma charakterystyczne żółtawe zabarwienie soczewek - czyżby znowu promieniotwórcze szkło, o którym pisałem na AT w sprawie Pancolara?
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Ciekawe Heliosy

Post autor: sokol07 »

Oba szkła przewijają się w rozmowach na forach z podejrzeniami, że to szkła robione na licencji w Japonii.
Z drugiej strony zastanawia mnie logo Krasnogorska - licencyjne Heliosy z Japonii zwykle go nie miały.
Awatar użytkownika
Jonasz
-#
Posty: 61
Rejestracja: 21 cze 2018, 18:14
Lokalizacja: Warszawa

Ciekawe Heliosy

Post autor: Jonasz »

No właśnie...
Załączniki
helios_m_04.JPG
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Ciekawe Heliosy

Post autor: Nomad »

Wzorniczo pasuje mnie to do obiektywów sygnowanych jako Exacta z początku lat dziewięćdziesiątych, produkcja dalekowschodnia na rynek wschodnioeuropejski. W owym czasie rozmaite kombinacje się pojawiały.
ODPOWIEDZ