filtr konwersyjny zamiast czerwonego?

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

filtr konwersyjny zamiast czerwonego?

Post autor: mrek »

Mam duże filtry Linhof konwersyjne czerwone R1,5 i R3 pasujące do mojej osłony
Nie mam czerwonego.
Czy taki filtr konwersyjny da na cz-b filmie jakiś efekt zbliżony użycia filmu czerwonego?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

filtr konwersyjny zamiast czerwonego?

Post autor: technik219 »

Jak najbardziej.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

filtr konwersyjny zamiast czerwonego?

Post autor: mrek »

technik219 pisze:Jak najbardziej.
Ale rozumiem, że bęzie raczej delikatny efekt. Jak patrzę na niego i na zwykły czerwony to ten konwersyjny jest bardzo, bardzo blady.
No nic, muszę parę klatek zużyć, żeby sprawdzić.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

filtr konwersyjny zamiast czerwonego?

Post autor: technik219 »

Blady, bo do koloru. Efekt będziesz miał zbliżony do zastosowania żółtego. Nawiasem mówiąc, R3 to jakieś firmowe oznaczenie, bo prawidłowe oznaczenia filtrów konwersyjnych to 80-81ABC. Nie znalazłem takiego oznaczenia. Tym bardziej "czerwonego", bo konwersyjne określane są mianem np. "łososiowy". Ale jak napisałeś "czerwony" to wszystko jedno czy do koloru, czy do cz-b efekt odpowiedni da na pewno. Materiały cz-b nie są tak wrażliwe na niuanse widmowe - dla nich czerwony to czerwony, niebieski to niebieski.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

filtr konwersyjny zamiast czerwonego?

Post autor: mrek »

technik219 pisze:Blady, bo do koloru. Efekt będziesz miał zbliżony do zastosowania żółtego.
Żółty mam osobno. Porządnie żółty z oznaczeniem 2
technik219 pisze:Nawiasem mówiąc, R3 to jakieś firmowe oznaczenie, bo prawidłowe oznaczenia filtrów konwersyjnych to 80-81ABC. Nie znalazłem takiego oznaczenia. Tym bardziej "czerwonego", bo konwersyjne określane są mianem np. "łososiowy". Ale jak napisałeś "czerwony" to wszystko jedno czy do koloru, czy do cz-b efekt odpowiedni da na pewno. Materiały cz-b nie są tak wrażliwe na niuanse widmowe - dla nich czerwony to czerwony, niebieski to niebieski.
To jest coś takiego. Linhof miał swoje zwyczaje https://www.ebay.com/itm/Linhof-filter- ... SwZrhaeyU7
Mam R 1,5 i R3 - oba mają oznaczenie 1x i ledwo rozróżnialny odcień.
Mam też parę innych. Mój zestaw Linhof był kupowany lata temu więc kolorowe negatywy były w użyciu. A ja potrzebuję do b&w.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

filtr konwersyjny zamiast czerwonego?

Post autor: J.A. »

To może być oznaczenie w dekamiredach. Zdaje się że DDRowskie filtry do koloru też mają takie oznaczenia. Ale 1,5 to raczej filtr korekcyjny, a nie konwersyjny. Różnica? Spora, konwersja to zmiana światła dziennego na sztuczne (charakterystyki światła), lub odwrotnie, a korekcja to delikatne podniesienie lub obiżenie jego temperatury barwowej. Jeżeli jest tak jak piszę to z 1,5 i 3 efekt będzie słaby, jak z jasnym filtrem żóto-zielonym.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

filtr konwersyjny zamiast czerwonego?

Post autor: mrek »

J.A. pisze:...Jeżeli jest tak jak piszę to z 1,5 i 3 efekt będzie słaby, jak z jasnym filtrem żóto-zielonym.
No i tak. Porównałem do pomarańczowego. Ten sam kadr, chmurki te same. Na negatywie nie widzę specjalnej różnicy. Jeszcze kiedyś porównam do mocnego czerwonego Made in DDR
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

filtr konwersyjny zamiast czerwonego?

Post autor: J.A. »

Oo, a na oko to od pomarańczowego ten filtr mocno się różni?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

filtr konwersyjny zamiast czerwonego?

Post autor: mrek »

J.A. pisze:Oo, a na oko to od pomarańczowego ten filtr mocno się różni?
Konwersyjny jest blady jak ten z linku ebay (powyżej). Pomarańczowy tak intensywny (nie ma oznaczeń), że aż się go chce rozpuścić w wodzie i wypić.
W EV zabierają:
pomarańcz -1EV,
konwewersyjny -0,3 EV (hmm... co więc oznacza na nim R3 1x???)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

filtr konwersyjny zamiast czerwonego?

Post autor: J.A. »

Dekamiredy. To taka jednostka ułatwiająca używanie filtrów w filmie. Mired. Poguglaj. Szkoda się rozpisywać bo to wszystko już jest w necie. Wymyślili to amerykańce na potrzeby filmu.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

filtr konwersyjny zamiast czerwonego?

Post autor: mrek »

Dzięki, poczytam. Czuję, że do b&w ich nie użyję.
ODPOWIEDZ