kształt krzywej

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

kształt krzywej

Post autor: LD »

Papier Foma Variant 111 naświetlony 200 Y poprzez klin. Klin o regularnej gęstości co 0,15. Skąd takie załamanie krzywej w od 3 do 8 ?
Załączniki
Foma_V_111_Adotol_21_04_2018_pojedynczna_filtracja.pdf
(209.47 KiB) Pobrany 161 razy
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

kształt krzywej

Post autor: technik219 »

Warsztwa światłoczyła papierów wielogradacyjnych zbudowana jest z dwu różnie uczulonych spektralnie warstw. A co za tym idzie warstwy te mają różny współczynnik kontrastowości. I właśnie na krzywej widać to najlepiej. Podobne krzywe mają materiały negatywowe wielowarstwowe, w których jedna warstwa "odpowiada" za światła inna za cienie. Nic w tym dziwnego i niezwykłego.
Jeśli naświetliłbyś ten materiał przez filtr purpurowy to "zagięcie" będzie w innym miejscu krzywej.
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

kształt krzywej

Post autor: LD »

technik219 pisze:Warsztwa światłoczyła papierów wielogradacyjnych zbudowana jest z dwu różnie uczulonych spektralnie warstw. A co za tym idzie warstwy te mają różny współczynnik kontrastowości. I właśnie na krzywej widać to najlepiej. Podobne krzywe mają materiały negatywowe wielowarstwowe, w których jedna warstwa "odpowiada" za światła inna za cienie. Nic w tym dziwnego i niezwykłego.
Jeśli naświetliłbyś ten materiał przez filtr purpurowy to "zagięcie" będzie w innym miejscu krzywej.
Dziwi mnie to bo skąd producentowi wyszły tak piękne krzywe?
Załączniki
FOMA_V111.jpg
FOMA_V111.jpg (134.06 KiB) Przejrzano 2785 razy
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

kształt krzywej

Post autor: powalos »

Ano stąd, skąd producentom innych specyfików wychodzą ich cudowne właściwości. :evil:
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

kształt krzywej

Post autor: rbit9n »

LD pisze:
technik219 pisze:Warsztwa światłoczyła papierów wielogradacyjnych zbudowana jest z dwu różnie uczulonych spektralnie warstw. A co za tym idzie warstwy te mają różny współczynnik kontrastowości. I właśnie na krzywej widać to najlepiej. Podobne krzywe mają materiały negatywowe wielowarstwowe, w których jedna warstwa "odpowiada" za światła inna za cienie. Nic w tym dziwnego i niezwykłego.
Jeśli naświetliłbyś ten materiał przez filtr purpurowy to "zagięcie" będzie w innym miejscu krzywej.
Dziwi mnie to bo skąd producentowi wyszły tak piękne krzywe?
moim zdaniem powinieneś dla porównania, naświetlić przez filtr w szufladzie jeszcze.
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

kształt krzywej

Post autor: LD »

rbit9n pisze:
LD pisze:
technik219 pisze:Warsztwa światłoczyła papierów wielogradacyjnych zbudowana jest z dwu różnie uczulonych spektralnie warstw. A co za tym idzie warstwy te mają różny współczynnik kontrastowości. I właśnie na krzywej widać to najlepiej. Podobne krzywe mają materiały negatywowe wielowarstwowe, w których jedna warstwa "odpowiada" za światła inna za cienie. Nic w tym dziwnego i niezwykłego.
Jeśli naświetliłbyś ten materiał przez filtr purpurowy to "zagięcie" będzie w innym miejscu krzywej.
Dziwi mnie to bo skąd producentowi wyszły tak piękne krzywe?
moim zdaniem powinieneś dla porównania, naświetlić przez filtr w szufladzie jeszcze.
rbit9n pisze:
LD pisze:
technik219 pisze:Warsztwa światłoczyła papierów wielogradacyjnych zbudowana jest z dwu różnie uczulonych spektralnie warstw. A co za tym idzie warstwy te mają różny współczynnik kontrastowości. I właśnie na krzywej widać to najlepiej. Podobne krzywe mają materiały negatywowe wielowarstwowe, w których jedna warstwa "odpowiada" za światła inna za cienie. Nic w tym dziwnego i niezwykłego.
Jeśli naświetliłbyś ten materiał przez filtr purpurowy to "zagięcie" będzie w innym miejscu krzywej.
Dziwi mnie to bo skąd producentowi wyszły tak piękne krzywe?
moim zdaniem powinieneś dla porównania, naświetlić przez filtr w szufladzie jeszcze.
Mam LPL7452, szuflady nie ma ale mam podobiektywowe Ilforda. Zrobię ten test dla porównania. Zobaczymy co wyjdzie.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

kształt krzywej

Post autor: technik219 »

LD pisze: Dziwi mnie to bo skąd producentowi wyszły tak piękne krzywe?
To nie są krzywe , że się tak wyrażę, realne. To są krzywe idealne. Takich idealnych krzywych NIGDY nie otrzyma się badając sensytometrycznie materiał fotograficzny. W szkole miałem zajęcia z sensytometrii i takich krzywych nigdy nie otrzymałem na wykresie. W grupie było nas około 10 osób. Podczas jednej "sesji" Każdy z nas naświetlał próbkę, obrabiał ję i suszył. Podczas następnych zajęć było badanie densytometrem i wykreślanie krzywej. Nie było w grupie dwóch osób, którym wyszły krzywe identyczne (materiał dostawaliśmy wszyscy ten sam).
To, co pokazuje Foma w swoich materiałach reklamowych (bo inaczej nie można tego nazwać) to "sajszen fikszem". Takie idealne ułożenie krzywych jest niemożliwe.
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

kształt krzywej

Post autor: LD »

No to nie ma co szukać dziury w całym. Ale z ciekawości zrobię próby na filtrach Ilforda, jak sugerowałeś. Po pomiarach wrzucę wyniki.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

kształt krzywej

Post autor: rbit9n »

aż przez ciekawość popatrzyłem do ulotki ilforda mg warmtone i tam wykres jest taki, jaki wyszedł koledze LD.
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

kształt krzywej

Post autor: LD »

rbit9n pisze: aż przez ciekawość popatrzyłem do ulotki ilforda mg warmtone i tam wykres jest taki, jaki wyszedł koledze LD.
Rzeczywiście krzywe dla tego papieru podobne są do Fomy. Te załamania krzywej widać dla gradacji 0 i 1, dalej krzywa nabierają regularnego kształtu. Sprawdzałem też krzywe na papierach innych firm i rzeczywiście tylko na Warmtonie Ilforda pokazne jest to załamanie, reszta jest "idealna" jak to koledzy zauważyli. W załączniku pokazałem krzywe dla innych filtrów. Papier ten sam. Zmieniłem trochę proporcje wykresu.
Załączniki
kalibracja_krzywe.jpg
ODPOWIEDZ