Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Joan pisze:
mrek pisze:Może w niej wolfram jest trwalszy?
To są współczesne mity, czy w ramach jednego pierwiastka są trwalsze wersje?
Wierz mi że część żarnikowa jest identyczna w zasadzie od czasów wynalazcy żarówki czyli Iwana Zarówkowa :-)
Na pewno powiększalnikowe nie są tzw. "przewoltowane", bo byłyby mało trwałe. Reszta zawsze identyczna - skręcony drucik wolframowy, doprowadzenia, bańka (tu tkwi różnica) oraz odpompowane powietrze (nie ma żadnego gazu w środku).
Inne to dopiero halogenowe.
Nie byłbym taki stanowczy. Należy pamiętać, że to nie jest czysty wolfram. A tu jest duże pole do popisu. W tak prostej rzeczy jaką jest żarówka, też są dobre i mniej dobre. Jakość wykonania ma spore znaczenie we wszystkim. Nie mówię, że to dotyczy akurat żarówek opalaowych, ale ogólnie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Joan pisze: [...]
Podejrzewam że i w szpetnym przeklinaniu jestem też gorsza :-)
pozdrawiam
fizyczka doświadczalna
mój dziadek był szewcem, więc sama rozumiesz.
kłaniam się z rana!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: mrek »

Krzychu pisze:Po wczorajszej zabawie pod powiększalnikiem stwierdzam co następuje:
- kalka techniczna w zestawie z zarowka 120W newiele wydłużyła czas naswietlania,
- z powodzeniem można używać zwykłej żarówki w zestawie z kalka techniczna ( nie wiem jak to sie ma do używania filtrów, nie mam wiec nie próbowałem)
Ten sam problem.
Wymieniłem w Magnifax halogen ze 100 na 75W i nadal mam na czułym dość Kentmere czasy 1 sek
Nie chce przymykać bardziej obiektywu bo to zwykły Meopta Anaret 105, matowej szybki nie mam - dam kalkę techniczną.
Czy kalka techniczna faktycznie nie ma wpływu na działanie filtrów? Ma ktoś doświadczenie?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: J.A. »

W głowicy Meochrom? Bo skoro halogen to głowica. Masz w niej pokrętło to zmniejszania ilości światła. No chyba, że to biały Magnifax i biała głowica. To wtedy po prostu wprowadź w strumień wszystkie filtry tak do wartości 150, a gradację ustalaj tymi w szufladce.
A w ogóle to zdecydowanie „Złota Łopata” jest Twoja ;-)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: mrek »

J.A. pisze: W głowicy Meochrom? Bo skoro halogen to głowica. Masz w niej pokrętło to zmniejszania ilości światła. No chyba, że to biały Magnifax i biała głowica. To wtedy po prostu wprowadź w strumień wszystkie filtry tak do wartości 150, a gradację ustalaj tymi w szufladce.
A w ogóle to zdecydowanie „Złota Łopata” jest Twoja ;-)
Jaka złota łopata? Nagroda za kulturę w sieci się mi należy. Nie śmiecę nowym wątkiem :-P
Niestety to "biały kruk" Magnifax 3. W tym modelu głowicy nie było jeszcze filtra szarego.
No mogę dać wszystkie filtry ale nie mam nic do szuflady czy pod obiektyw.
Dałem na razie dwie kalki. Czas z 1 sek wzrósł do 6. Teraz mogę swobodniej maskować, ale pytanie zostaje otwarte.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: rbit9n »

podejrzewam, że w zależności od jakości kalki, mogą się pojawić artefakty na zdjęciu. ale jeżeli gęstość kalki jest równomierna, to powinno być w porządku.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: mrek »

rbit9n pisze: podejrzewam, że w zależności od jakości kalki, mogą się pojawić artefakty na zdjęciu. ale jeżeli gęstość kalki jest równomierna, to powinno być w porządku.
Tak, wybrałem najrówniejszą niepomiętą część z arkusza. Zwykła kalka z papierniczego.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: J.A. »

mrek, z łopatą to żart, a fakt szacun za kondensację wiedzy w jednym wątku.
Ale Ad rem. Zakładam że nie robisz koloru. W takim razie może po prostu wymontuj filtr niebiesko-zielony (C) i w jego miejsce wstaw jakiś mocny N? Nie stracisz kondensora dzięki temu.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: mrek »

J.A. pisze: mrek, z łopatą to żart, a fakt szacun za kondensację wiedzy w jednym wątku.
Ale Ad rem. Zakładam że nie robisz koloru. W takim razie może po prostu wymontuj filtr niebiesko-zielony (C) i w jego miejsce wstaw jakiś mocny N? Nie stracisz kondensora dzięki temu.
O! Świetna rada! Koloru nie robię.
Popatrzę jak to tam jest zamontowane, jaki kształt filtra potrzebny, itepe.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: J.A. »

Kurde, nie taka świetna. Znaczy niezła, ale nie będzie to działać tak jak czwarty filtr w Meochrom 3.
Otwór w mieszaczu od strony filtrów to 100%, wprowadzanie filtra powoduje mieszanie jego barwy ze światłem białym proporcjonalnie to poziomu przesłonięcia otworu. I o ile w przypadku filtrów barwnych nie ma znaczenia czy filtry są wprowadzane z lewa, prawa, góry czy dołu, o tyle w sytuacji jaką omawiamy będzie to miało znaczenie dla uzyskiwanej gradacji. W skrajnym przypadku, może doprowadzić do sytuacji, gdy mimo iż jest wprowadzony filtr (ekwiwalent) 4, światło będzie jak bez filtra.
Otóż. Jeżeli wszystkie filtry będą wchodziły z jednejstrony, to wprowadzenie filtra N zmniejszy skuteczność wprowadzanych filtrów Y i M, a to z kolei zmieni gradację papieru.
Jedynym sposobem by zmiana ilości światła nie wpływała na gradację, to wprowadzanie nieprzeźroczystej kurtyny prostopadle stosunku do filtrów barwnych. Tak by otwór w mieszaczu zmniejszałsię równomiernie i proporcjonalnie po stronie zasłoniętej przez filtry CM i niezasłoniętej.
Prostą metodą byłoby zastąpienie filtra C filtrem N8 i wprowadzanie go w całości, do oporu. Wtedy nie będzie płynnej zmiany strumienia świetlnego tylko jego redukcja 8x, ale nie wpłynie tona wartości filtracji.
Muszę zergnąć jak w mojej głowicy konstruktorzy to rozwiązali. O ile pamiętam to w Meochromie 3 za jasność odpowiada perforowana przesłona, nie wiem jak to jest w LPLu.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: pelovsky »

Czy możecie mi jeszcze tylko krótko wytłumaczyć dlaczego nie łatwiej jest zamknąć obiektyw np. do 22? Mój Nikkor EL 75mm ma przysłonę chyba do 45
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: mrek »

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: rbit9n »

potwierdzam, patrzysz w lupkę, klikasz przysłoną, jeden klik za daleko i nagle z ostrego ziarna robi się rozgotowany pęczak.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: mrek »

Do tego potrzebna lupa peak za 700 mająca powiększenie 10x?
Czy te tańsze za 230... 120 zl ???
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: J.A. »

Przy 10x wystarczy nawet paterson. Pamiętaj, że krotności się mnożą. Jeżeli lupą powiększa 10x, a powiększenie robisz 10x, to obraz w lupce masz powiększony 100x. Na marginesie przewaga peaka to duże lustro dzięki czemu możesz postawić ją w rogu powiększenia. Wiadomo okular w lupce też nie jest bez znaczenia.
ODPOWIEDZ