Svema 32D

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jzagaja
-#
Posty: 18
Rejestracja: 02 sty 2015, 10:06

Svema 32D

Post autor: jzagaja »

Czy macie skład chemiczny kąpieli do Svema 32D?

[ Dodano: Sob 17 Sty, 2015 ]
Do filmu dołączono skład chemiczny kąpieli. Postaram się przetłumaczyć.
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

Kolorowy negatyw, przepuść to przez C-22, albo orwowski proces dla ORWO COLOR NC
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Borys94 pisze:Kolorowy negatyw, przepuść to przez C-22, albo orwowski proces dla ORWO COLOR NC
A to nie jest przypadkiem slajd? Oznaczenie "D" dla światła dziennego, a w ten sposób negatywów nie oznaczano. Pełna nazwa to Cvema CO 32D?
Lux mea lex
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Svema 32D

Post autor: pelovsky »

pozwolę sobie odkopać. Znalazłem w domu kasetkę super 8 z filmem tego typu - svema czo 32d. Chcę to wykąpać w orwo 9165, ale nie wiem, czy to pójdzie? i ile wołać w pierwszym wywoływaczu? tyle co nowsze orwo UT/UK (10 minut), czy tyle co starsze (chyba 5)?
W "pracowni fotograficznej" Koteckiego taki film opisany jest jako do "procesu własnego" svemy, którego szczegółów jednak autor nie podaje.
A może lepiej wywołać to jako czarno-biały pozytyw? Kolory, sądząc po terminie przydatności do spożycia (1988) to pewnie będzie i tak loteria.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Svema 32D

Post autor: pelovsky »

Odpowiem sobie sam - Svema CzO32d wywołałem w orwo 9165, ale zamiast pierwszego wywoływacza czarno-białego użyłem ORWO A71 - 9 minut w 24 stopniach, przy czym powinno zadziałać podobnie 11-12 minut w 20 stopniach. Reszta procesu wg instrukcji dla ORWO UT - wywołanie barwne 10 minut w 25 stopniach, reszta kąpieli roztwory robocze 20-25 stopni. Wg informacji znalezionych w internetach podobnie do A71 (repro Entwickler) jako wywoływacz czarno-biały powinien zadziałać Tetenal Dokumol 1+7 10-12 minut 20st lub podobne - tak jak w odwracalnej obróbce czarno-białej.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Svema 32D

Post autor: Nomad »

No i jak wyszło?
PS Czy ten film przypadkiem nie nazywa się Cwieta (kolor) ? Bo nazwa którą tu widzę pachnie mi kalką z angielskiej nieudolnej transkrypcji...
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Svema 32D

Post autor: pelovsky »

Wyszło całkiem przyzwoicie - niestety nie mam czym zeskanować. Fragment rolki był naświetlony w 1989 roku i ten wyszedł słabiej - zażółcony i trochę przydymiony. Fragment, który naświetlałem teraz wyszedł lepiej - kolory są (jak na tego typu filmy) dosyć wiernie odwzrorowane, chociaż ze względu na przechowywanie filmu w pokojowych warunkach, miejscami jest lepiej, a miejscami gorzej (widać, że kasetka od jednej strony dostawała więcej ciepła czy światła). Niestety nie mam też dostępu do świeżej chemii, a wywoływacz barwny w proszku którym dysponuję ma datę ważności 1984...
Co do nazwy, to jest to zdecydowanie SWE-MA (od Светочувствительные Материалы czyli materiały światłoczułe). Angielska transkrypcja w tym przypadku jest w miarę jednak nieułomna, chociaż faktycznie mogłem użyć polskiej transkrypcji.
W zanadrzu mam jeszcze kilka rolek naświetlonych pod koniec lat 80tych i kilka nieużytych rolek ORWO UT / UK 17/18, więc zabawa trwa dopóki chemia nie skiśnie.
ODPOWIEDZ