Mocowanie filtrow podobiektywowych

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Mocowanie filtrow podobiektywowych

Post autor: dejnekas »

Hej,

Pytanie czy ktos z Was stosuje filtry podobiektywowe? Jak się je mocuje? Tam sa jakies dodatkowe mocowania/uchwyty na filtry ale to się przykreca do obiektywu? Jesli tak, to jak potem ustawic przeslone?

Z gory dzięki za zdjecia.

Pozdr.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Mocowanie filtrow podobiektywowych

Post autor: J.A. »

Nie montuje się na obiektywie, bo są różne obiektywy,a filtry tylko jedne. To jest coś jak cokin, ale mocowane do czołówki nie obiektywu, a filtry są w oprawkach. Miałem jeden niekompletny „komplet”. To jest teochę takie jak czerwony filtr pod obiektywem, tyle że wymienny. Masz ramkę w którą wkładasz filtr i tyle
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mocowanie filtrow podobiektywowych

Post autor: Jerzy »

Ja miałem pętlę z drutu zamontowaną na powiększalniku, na której kładłem filtr. Działało i już :)
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Mocowanie filtrow podobiektywowych

Post autor: zladygin »

W komplecie z filtrami podobiektywowymi (piszę o Ilfordzie) jest mocowanie, które przykręca się trzema śrubkami (mają gumowe końcówki) do dolnego pierścienia obiektywu. Mocowanie ma kieszonkę do której wsuwa się filtry. Problem może być taki, że niektóre obiektywy mają średnicę większą niż uchwyt - u siebie musiałem wyjąć gumeczki i zastąpić je taśmą. Oczywiście w obiektywie bez problemu można zmieniać przysłonę.
W komplecie z filtrami jest też zwykły czerwony filtr.
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Mocowanie filtrow podobiektywowych

Post autor: dejnekas »

Dzięki. Ja wlasnie mam to mocowanie w ktore wklada się filtry i to jest bardzo wygodne - lepsze moim zdaniem niz glowica kolorowa. Niestety mocowanie do obiektywu jest wlasnie slabym pomyslem poniewaz, nie moge się dostac do przeslony - musze przekrecac cala ramke (przymocowana jest do pierscienia przeslony). Trzyma się to bardzo delikatnie wiec jakis niechacy ruch reka i odpada. Srednica obiektywu w zasadzie = srednicy otworu. Do powiekszalnika wielkoformatowego mam szerszy obiektyw i tam to już tylko duza doza pomyslowosci pomaga. Ech chyba musze coś jak Jerzy, wymyslec :) Takie jakies rozwiazanie tymczasowe wchodzi w gre i pewnie się sprawdzi na lata jak tutaj no problem.:

Obrazek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Mocowanie filtrow podobiektywowych

Post autor: rbit9n »

ja kładę tu, zamiast czerwonego szkiełka:





Obrazek
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Mocowanie filtrow podobiektywowych

Post autor: dejnekas »

rbit9n, Też o tym myslalem. To moze byc najlepsze rozwiazanie w najrozsadzniejszej cenie.
ODPOWIEDZ