Hasselblad 500c/m czyszczenie matówki

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

JurekR
-#
Posty: 13
Rejestracja: 11 mar 2015, 18:27
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Hasselblad 500c/m czyszczenie matówki

Post autor: JurekR »

Dobry wieczór, czym można wyczyścić matówkę w Haselku 500cm, oryginalna matówka. Matówka jest strasznie ciemna, chyba że ten typ tak ma. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Hasselblad 500c/m czyszczenie matówki

Post autor: sejmajnejm »

JurekR pisze:Dobry wieczór, czym można wyczyścić matówkę w Haselku 500cm, oryginalna matówka. Matówka jest strasznie ciemna, chyba że ten typ tak ma. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.
Możliwe, że to jest stara matówka, która jest ciemniejsza niż w nowych modelach (Acute Matte D) Najlepiej niczym nie czyścić, tylko paprochy pędzelkiem i gruchą.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1893
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Hasselblad 500c/m czyszczenie matówki

Post autor: powalos »

Wszystkie matówki, które mozna było wyjąc, zawsze myłem czystą wodą z niewielką ilością mydla i osuszałem delikatną, wielokrotnie już spraną szmatką bawełnianą (np. dawne chusteczki "materiałowe"). Efekty zawsze były rewelacyjne. Pzdr.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Hasselblad 500c/m czyszczenie matówki

Post autor: Nomad »

W pełni się zgadzam. Te szklane matówki co prawda są ciemne, ale osadzający się na nich kurz dodatkowo je psuje. Ja stosowałem wodę z detergentem i pędzel do golenia- rewelacja.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1893
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Hasselblad 500c/m czyszczenie matówki

Post autor: powalos »

Nomad, ja moją metodę stosuję nawet do plasticzanych. Byle nie używać nic szorstkiego a już Boże chroń przd wszelkimi środkami na bazie spirytusu i innych temu podobnych. Pzdr.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Hasselblad 500c/m czyszczenie matówki

Post autor: Nomad »

Powalos, w plasticzanych problemem bywa, kiedy składają się z 2 lub więcej delikatnie połączonych elementów. Jeżeli płyn dostanie się pomiędzy nie, tworzy się paskudna plama. Pomada oklejenie na obwodzie taśmą do liderów, le musi być bardzo dokładne.
JurekR
-#
Posty: 13
Rejestracja: 11 mar 2015, 18:27
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Hasselblad 500c/m czyszczenie matówki

Post autor: JurekR »

Za dużo to czyszczenie nie dało, mam drugą matówkę, dużo jaśniejszą, czystą itd, ale po założeniu, im bliżej lupki kominka, tym większa ,,winieta,, na matówce, w czym problem ?!, matówka identyczna jak ta ciemniejsza.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1893
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Hasselblad 500c/m czyszczenie matówki

Post autor: powalos »

JurekR, a lustro jak wygląda któryś z kolegów wymienia lustra na nowe, ponoć super zrobione. Pzdr.
JurekR
-#
Posty: 13
Rejestracja: 11 mar 2015, 18:27
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Hasselblad 500c/m czyszczenie matówki

Post autor: JurekR »

powalos pisze: JurekR, a lustro jak wygląda któryś z kolegów wymienia lustra na nowe, ponoć super zrobione. Pzdr.
lustro wygląda jak by było nowe, w bardzo dobrym stanie, ale co jeszcze zauważyłem dziwnego, przy ostrzeniu na nowej matówce, ostrość jest w całym zakresie obracania pierścienia ostrzenia, na starej matówce wszystko wraca do normy :)
ODPOWIEDZ