Popękany negatyw oraz dziwny kolor Ilford fp4

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Popękany negatyw oraz dziwny kolor Ilford fp4

Post autor: Miburo »

Wrzuc jakieś zdjęcie negatywu, to bedziemy radzić. Skąd pomyśł na płukanie wstepne przez 3 minuty? Płukanie wstępne trwa minutę. Jezeli film jest (nawet delikatnie) zabarwiony na fioletowo, to znaczy najprawdopodobniej, że utrwalacz nie działał albo, że utrwalałeś za krótko. ale wrzuć fotę, to pogadamy konkretniej.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Popękany negatyw oraz dziwny kolor Ilford fp4

Post autor: powalos »

Kaniowaty pisze: Zacieki jak zniwelować żeby nie były widoczne na skanie?
Zrobić normalne płukanie i jako ostatnią kąpiel zastosować z nawilżaczem. Możesz też przetrzeć film od strony podłoża jakąś miękką szmatką przedtem lekko chuchając na błonę (od podłoża). Pzdr
Fan Pentax'a.
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Popękany negatyw oraz dziwny kolor Ilford fp4

Post autor: zaphod »

Używam niemal wyłącznie FP4, również zimą i nigdy mi się z nim nic nie działo. To jeden z najlepszych filmów na rynku (napisałbym "najlepszy", ale zaczęłaby się gównoburza;p).
Zafarb tak jak wyżej - utrwalacz. Jeśli świeży, to znaczy że utrwalanie za krótkie, nie wiem co to za utrwalacz, ale jak zwykły a nie szybki, to 5 minut to za krótko. Ja utrwalam 8-10 minut. Wstępnego płukania nie robię w ogóle, kiedyś robiłem, ale nie widzę absolutnie żadnej różnicy w wynikach.
Jeśli woda twarda, to płukać można do usranej śmierci, a zacieki i tak będą. Ostatnie płukanie robię w demineralce z Fotonalem i nie pamiętam kiedy ostatnio widziałem jakieś zacieki.
Te pęknięcia to nie ma siły - musisz wrzucić jakieś zdjęcia, bo kij wie co to jest.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Popękany negatyw oraz dziwny kolor Ilford fp4

Post autor: J.A. »

Zawsze warto wiedzieć co i dla czego poszło nie tak.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Popękany negatyw oraz dziwny kolor Ilford fp4

Post autor: Miburo »

Najpewniej utrwalacz poszedł nie tak. Mógł już być wyrobiony, mógł być w nieodpowiedniej proporcji, mógł byc stosowany za krótko. Jeżeli masz właściwą proporcję, temperaturę i świezy utrwalacz, to utrwalanie trwa od 5 do 7 minut. Gdyby to był jakiś dziwny film, to można by się zastanawiać, czy to nie jest częściowo jego wina. Ale FP4 to rzeczywiście najlepszy na świecie negatyw (na równie z HP5 i Neopanem 100, który to Neopan przebija absolutnie wszystkie inne na głowę;-))) twardość czy miękkość wody wpływa jedynie na osad, dlatego ostatnią kąpiel robisz w wodzie zdemineralziowanej z dodatkiem kilku kropel zmiękczacza. Powodzenia!
ODPOWIEDZ