Pentax 645 i obiektywy do pentacon sixa

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

Pentax 645 i obiektywy do pentacon sixa

Post autor: rysiek1996 »

Jak w temacie. Coś z tego będzie?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Pentax 645 i obiektywy do pentacon sixa

Post autor: powalos »

Są gotowe przejściówki. Osiągalne na Allegro. No chyba, że nie o to tobie chodziło. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Pentax 645 i obiektywy do pentacon sixa

Post autor: Mirosław »

powalos pisze: Są gotowe przejściówki. Osiągalne na Allegro
Ciężko ja dostać kiedyś spooooro lat temu zdecydowałem się na Mamiya 645 + obiektywy od P-six a i tak jedna kupiłem na Jebaj :mrgreen:
Chyba że dziś na zamówienie sciągną.
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pentax 645 i obiektywy do pentacon sixa

Post autor: mrek »

Mirosław pisze:Ciężko ja dostać kiedyś spooooro lat temu zdecydowałem się na Mamiya 645 + obiektywy od P-six...
Świetne połączenie. Sam tak sobie używam kolejną m645 i polecam. No chyba, że ktoś już ma Pentaxa 645.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Pentax 645 i obiektywy do pentacon sixa

Post autor: Mirosław »

rysiek1996 pisze: Coś z tego będzie?
Uważam że bedzie - tylko musisz zdobyć ten pierścień redukcyjny PENTAX645/P- six a jak jeszcze masz ten model Pentax 645 N II jak dla mnie świetny średniak sam bym go sobie kupił ale na razie mam inne wydatki. :-(
Uzależniony od fotociemni .
rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

Pentax 645 i obiektywy do pentacon sixa

Post autor: rysiek1996 »

Jestem na rozdrożu. Albo mamcia albo pentax 645
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pentax 645 i obiektywy do pentacon sixa

Post autor: mrek »

rysiek1996 pisze: Jestem na rozdrożu. Albo mamcia albo pentax 645
Mamiya 645 jest chyba bardziej modułowa. Jeśli uda się kupić zestaw z wszystkimi zaślepkami to pięknie rozkłada się do wygodnych w upakowaniu klocków.
m465 może mieć kominek - moim zdaniem bezcenne. Wiem są celowniki kątowe ale zazwyczaj nie pokazują całego kadry. Miałem do m645, ale wolę kominek.
Do m645 jest też tańszy pryzmat lusterkowy. Lżejszy (cenne!), tylko z jednym pomiarem ale za to z korekcją dioptrii (cenne z upływem wieku).
No i do wersji m645 Super może działać na jednym czasie bez baterii.
System 645 ma szkło 80/1.9 - drogi, ale jasny ;)

[Edyta przypomniała]
Dodam, że modułowa budowa jednak się przydaje. Chcę cicho (właściwie ciszej o silnik) lub lżej, to montuję korbkę. Używam ciężkie tele od Psix to zakładam silnik, który jest jednocześnie świetnym gripem. Chcę dyskretniej mając silnik, to wyzwalam spustem na przodzie aparatu, wtedy silnik nie naciąga po zrobieniu ujęcia.
Potrzebuję patrzeć z góry, lub zrobić ujęcie z bardzo niskiej perspektywy - zakładam kominek.
Muszę mieć pomiar (dynamiczniejsze zdjęcia) - zakładam pryzmat.
Wstępne podnoszenie lustra jest w dość wygodnym miejscu. Przy użyciu tele z ręki często po ustawieniu kadru nie odejmując wizjera od oka lewą ręką podnoszę lustro i mam już mniejsze kopnięcie.

O Pentax niewiele wiem.
Ostatnio zmieniony 17 sty 2018, 15:17 przez mrek, łącznie zmieniany 1 raz.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

Pentax 645 i obiektywy do pentacon sixa

Post autor: rysiek1996 »

Używam Bronice SQ ale kwadrat nie do wszystkiego mi pasuje. Może to kwestia przyzwyczajenia ale jednak. Pentaxa 645N mam w planie obejrzeć w tym tygodniu. Zobaczę jak prezentuje się w praktyce. niestety nie znam nikogo z trójmiasta, Lęborka czy Słupska i muszę wybrać się do stolicy. Chyba że ktoś na forum ma taki sprzęt, mieszka w moim regionie i mógł by się ze mną umówić na ,,techniczne" spotkanie
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Pentax 645 i obiektywy do pentacon sixa

Post autor: Jasiek Matacz »

rysiek1996 pisze: Jestem na rozdrożu. Albo mamcia albo pentax 645
Mam Pentaxa 645N, polecam z całego serca. Jedyne mi znane MF o praktycznie wszystkich funkcjach dzisiejszej cyfrówki- wybór trybów pomiaru światła, trybów AF, bracketing, multiekspozycja, tryb seryjny itp. itd. Dodatkowo ergonomia zwykłej lustrzanki i na prawdę duża szybkość obsługi. Opcja z pokrętłem czasów i pozycją "A" i dodatkowo analogicznym rozwiązaniem z pierścieniem przysłon dzięki czemu różnymi kombinacjami ustawiamy A/M/Tv/Av jest po prostu genialna, mega intuicyjna i szybka w obsłudze. Do dziś nie rozumiem czemu tego nie zastosowano w cyfrówkach... Jedyny problem to brak wymiennych "dupek" czego nie mogę pojąć. Ale ja akurat zbytnio nie wachluje kliszami więc dla mnie aparat jest po prostu idealny ;-)
rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

Pentax 645 i obiektywy do pentacon sixa

Post autor: rysiek1996 »

A jak pentax 645N ma się do minolty 645af pod względem wytzymałości?
Farfurnia
-#
Posty: 62
Rejestracja: 04 sie 2014, 10:54
Lokalizacja: Zawadka Rymanowska
Kontakt:

Pentax 645 i obiektywy do pentacon sixa

Post autor: Farfurnia »

Na pewno chodzi o Minoltę? :)
O Mamiyi wiem tyle, ile przeczytałem, to sobie sam możesz przeczytać, ale P645N jest dla mnie wszystkomającą rewelacją. Mam też tę przejściówkę na stałe założoną do 180/2,8, działa fajnie. Oczywiście przechodzimy wtedy na tryby manualne.
Oczywiście, pewnie P645Nii podnosi lustro i pewnie jeszcze coś, ale do wszystkich normalnych zastosowań wystarczy prostszy model.
Ale jeśli ktoś lubi rozkładać aparat, jak karabin, to Pentax jest za mało gadżeciarski.:)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pentax 645 i obiektywy do pentacon sixa

Post autor: mrek »

Farfurnia pisze: ...Ale jeśli ktoś lubi rozkładać aparat, jak karabin, to Pentax jest za mało gadżeciarski.:)
Nie jak karabin (-; tylko jak sprzęt, który wygodnie się transportuje. W każdym plecaku zmieszczę cały system m645 rozłożony na klocki. Oczywiście warunek, trzeba posiadać zaślepki: na migawkę, na matówkę, na spód pryzmatu, na kasety.
Zaślepki pierwsze giną w pomroce dziejów. W zasadzie egzemplarze pracujące głównie w studio bywają kompletne do dziś.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Pentax 645 i obiektywy do pentacon sixa

Post autor: Nomad »

Akurat modułowość w karabinach to jest takie raczej gadżeciarstwo. W praktyce nie sprawdza się w najmniejszym stopniu.
Natomiast w aparatach wręcz przeciwnie.
ODPOWIEDZ