Przewołany negatyw?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1893
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Przewołany negatyw?

Post autor: powalos »

Kaniowaty, nikt nie wie w jakich warunkach te filmy były przez te "dzieści" lat przechowywane. To co widać to zadymienie spowodowane "starością" lub zaświetleniem. Dla pierwszych prób kup najtańszy , świeży negatyw i wywołaj wg przepisu producenta lub popytaj na tym forum o czas wywoływania w posiadanych wywoływaczach. Gdy złapiesz "bakcyla" pomyślisz o lepszych negatywach. Powodzenia.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przewołany negatyw?

Post autor: J.A. »

Kaniowaty, bardzo prawidłowe zachowanie się nieznanych materiałów, przechowywanych w nieznanych warunkach.
Załóż do aparatu świeży film.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Przewołany negatyw?

Post autor: Miburo »

Dokłądnie, jak chcesz zacząć robić analog i nie rozczarować się już na samym początku, to weź sprawny aparat i świeży negatyw. Potem wywołaj go zgodnie z instrukcjami, które nam przedstawiłeś i będziesz zadowolony i będziemy mogli rozmawiać o efektach. a negatyw smieny sprzed 20 lat...szkoda energii!
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Przewołany negatyw?

Post autor: zaphod »

To chyba najłatwiejszy sposób żeby się zniechęcić do tradycyjnej fotografii - aparat, który był badziewny już w chwili produkcji wysznupany gdzieś na strychu i film, o którym można powiedzieć dokładnie to samo.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Przewołany negatyw?

Post autor: wosk »

zaphod pisze:To chyba najłatwiejszy sposób żeby się zniechęcić do tradycyjnej fotografii.
Zgadza się - choć "lekko" tzn wg mnie tak do 10 lat, przeterminowanych negatywów bym nie wyrzucał, ani nie stawiał na półkę.
Kiedy już Kolega opanuje prawidłowy proces obróbki na prawidłowych materiałach, można pobawić się i wykorzystać stare filmy, oczywiście jak wspomniałem - w ramach zabawy i eksperymentu. Choć jest tu kilka osób, które nie widzą w tym żadnej atrakcji :-D
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przewołany negatyw?

Post autor: J.A. »

Święte słowa, bo to co zrobił Kaniowaty, wygląda na naukę gry na fortepianie z użyciem niekompletnego i rozstrojonego pianiana za pomocą youtuba. ;-). Ale mam wrażenie, że Koniowaty nie jest zainteresowany odpowiedziami.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Przewołany negatyw?

Post autor: wosk »

Kaniowaty pisze:Już myślałem że coś ja sknociłem :)
Kupie jakiś nowy film.
Tego się trzymaj!
Ad.1 woda prawdopodobnie zażelaziona, drobinki z osadu mogą wbijać się w emulsję negatywu przy płukaniu, efekt ostateczny spaprany!
Ad.2 włóż te stare negatywy do lodówki lub zamarażarki, a skup się na nauce na świeżych materiałach. Może do starych kiedyś wrócisz, a może nie...
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1893
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Przewołany negatyw?

Post autor: powalos »

Kaniowaty, a wodę przepuść przez choćby najprostszy filtr, np. sznurkowy, aby pozbyć się drobinek. Każda cząstka stała znajdująca się w wodzie, może "wbić się" w napęczniałą emulsję niszcząc efekt Twojej pracy. Pzdr.
Fan Pentax'a.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Przewołany negatyw?

Post autor: shredderr »

Możesz zrobić próbę filmu. Ja ze starymi robię tak, że odcinam kawałek w zupełnej ciemności, pakuję do koreksu i wywołuję. Wtedy widać, jak bardzo zadymiony jest film i oszczędzam sobie w ten sposób ewentualnych rozczarowań.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przewołany negatyw?

Post autor: J.A. »

Kaniowaty, posłuchaj rady woska z odpowiedzi 2. Takie zabawy są dobre jak się ma już:
a) doświadczenie i wie się co robi, a nie pyta w internecie o czasy dla filmów, o których pytający prawie nic nie wie, a odpowiadający zupełnie nic nie wie.
b) polubiło się tą zabawę i ma się sensowny pomysł na wykożystanie archaicznych wiekiem i egzotycznych brandem filmów. np. ten foton 10. Przypuszczam, że na tym forum może jest z jedna osoba, która go używała.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Przewołany negatyw?

Post autor: zladygin »

wosk pisze: Ad.2 włóż te stare negatywy do lodówki lub zamarażarki, a skup się na nauce na świeżych materiałach. Może do starych kiedyś wrócisz, a może nie...
Na jakiej podstawie sugerujesz przechowywanie w zamrażarce? Materiały firmowe zalecają temperaturę 8-10 stopni.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przewołany negatyw?

Post autor: J.A. »

zladygin, Zbyszku. Na puszce stripów kontrolnych do procesu e-6, jest „mrozić”. Ja od wielu lat zamrażam wszystkie filmy i robię to zawsze. Dzięki temu nie przejmuję się ich wiekiem. Poza tym w zimie jest zimni i nie raz robiłem zdjęcia na siarczystym mrozie, film na pewno w czasie fotografowania miał ujemną temperaturę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Przewołany negatyw?

Post autor: rbit9n »

zladygin pisze:
wosk pisze: Ad.2 włóż te stare negatywy do lodówki lub zamarażarki, a skup się na nauce na świeżych materiałach. Może do starych kiedyś wrócisz, a może nie...
Na jakiej podstawie sugerujesz przechowywanie w zamrażarce? Materiały firmowe zalecają temperaturę 8-10 stopni.
zdaję się, że kodak w specyfikacjach zalecał mrożenie.
rollei też radził, żeby papiery trzymać w temperaturze -18 °C.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Przewołany negatyw?

Post autor: shredderr »

Kaniowaty : podany przez Ciebie czas jest na tyle rozsądny, że zadymienie, o ile film już dymi, wystąpi. Pytanie za innej bajki, na ile będziesz później naświetlał ten film podczas robienia zdjęć.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Przewołany negatyw?

Post autor: zladygin »

rbit9n pisze: zdaję się, że kodak w specyfikacjach zalecał mrożenie.
rollei też radził, żeby papiery trzymać w temperaturze -18 °C.
Znalazłem:
rollei IR: Up to 24 months in cold storage by 8° C is recommend
kodak - do 1 roku 10 stopni, przy przechowywaniu długookresowym -18 do -23.
źródło:
http://printerattic.com/wordpress/wp-co ... ak_E30.pdf
ODPOWIEDZ