Problemy z utrwalaczem Adox?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Problemy z utrwalaczem Adox?

Post autor: dejnekas »

Czesc,

Nie uzywalem nigdy produktow tej firmy i nie mam zadnych doswiadczen, jednak dzisiaj sie zawiodlem. Wywolalem Detle 400 w DDX i utrwalilem calkowicie swiezo rozmieszanym utrwalaczem ze stocka przygotowanego miesiac temu. Slabo poszlo. Caly film nieutrwalony poprawnie i utrwalenie ponowne nie pomoglo. Prawdopodobnie ze zdjec niec nie bedzie chociaz je widac. Kontrast jest celowo maly ale caly film ma taki rozowawy / beige kolor. No slabo...

Czy Wy tez mieslicie podobne doswiadczenia z Adoxem??
APC_0130.jpg
APC_0128-1.jpg
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Problemy z utrwalaczem Adox?

Post autor: J.A. »

A dlaczego uważasz, że nic nie będzie? Tylko z powodu tego koloru?
Nie ma to absolutnie żadnego wpływu na wynik końcowy. Negatyw wygląda na zupełnie przejrzysty, więc nie ma problemu.
Nie mam pojęcia skąd w necie taka walka o bezbarwne podłoże.
Nie używam Adoxa, nic Adoxa i nie mam pojęcia czemu nie usunął tego podbarwienia, ale może go jeszcze usunąć w kąpieli Lawaquick, choć nie ma gwarancji, że się uda.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Problemy z utrwalaczem Adox?

Post autor: dejnekas »

Tego na zdjeciu z komorki nie widac, ale bardzo silny ten rozowy efekt jest na filmie. Mam nadzieje, ze bedzie ok ale rowniez kontrast jest slaby - moze bedzie dobry jesli uda mi sie pozbyc tego koloru.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Problemy z utrwalaczem Adox?

Post autor: J.A. »

Jeszcze raz powtarzam,ten kolor nie ma żadnego wpływu na efekt końcowy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Problemy z utrwalaczem Adox?

Post autor: jac123 »

Co prawda chyba nie miałem do czynienia z tą chemią, ale skąd wiadomo, że film jest nieutrwalony poprawnie?
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Problemy z utrwalaczem Adox?

Post autor: Nomad »

Jeżeli podłoże jest całkowicie klarowne, to kolorek nie ma znaczenia.
Gorzej jeżeli jest lekko mleczne.
PS Czy Adox zaleca rozcieńczanie stocka utrwalacza?
Farfurnia
-#
Posty: 62
Rejestracja: 04 sie 2014, 10:54
Lokalizacja: Zawadka Rymanowska
Kontakt:

Problemy z utrwalaczem Adox?

Post autor: Farfurnia »

Przy nieświeżym utrwalaczu taki kolorek to normalne, przy nowym się nie spotkałem, ale może w składzie tego akurat utrwalacza nie ma czegoś, co rozpuszcza maskę? To zgadywanki. Ale na pewno na powiększenia, ani skany to nie wpływa. Teoretycznie może trochę podnieść kontrast na papierze wielogradacyjnym, ale ja tego nie zauważyłem u siebie. Natomiast maska spłukuje się w ciepłej (ale bez przesady) wodzie jak dłużej pomoczyć, albo przy powtórnym utrwaleniu w świeżym utrwalaczu. Albo po prostu w innym, bo piszesz, że twój był świeży. A może miesiąc dla tego utrwalacza to za długo? - nie znam go, ale Ilford Rapid dość szybko przestaje sobie radzić z maską.
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Problemy z utrwalaczem Adox?

Post autor: Mirosław »

Z tego przypadku można wyciągnąć wniosek - kupować surową chemie,przygotować roztwór tyle ile trzeba,po utrwaleniu wylewać,nawet przeterminowana surowa chemia w fotografii nadaje się do użytku bez niespodzianek (z mojego doświadczenia) wczoraj przygotowałem utrwalacz szybki z chlorkiem amonu-dziś użyty bez jakichkolwiek niespodzianek a tiosiarczan mam chyba z 10 lat po terminie,ale decyzje musisz sam podjąć co dalej w przyszłości - p.s. tylko się nie zrażaj do małego podknięcia-czasami tak w życiu bywa - powodzenia.
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Problemy z utrwalaczem Adox?

Post autor: technik219 »

Od kilku lat używam utrwalacza z zestawu Fuji do maszynowego C-41 (pochodzi jeszcze z początku obecnego wieku, czyli ma dobre kilkanaście lat). Najpierw dodawałem zakwaszacz, potem przestałem i utrwalam tylko w rozcieńczonym koncentracie. Kilka dni temu wywoływałem film i na szybko sprawdziłem używany przed rokiem (!) roztwór tego utrwalacza: odcięty języczek z rozbiegówki zrobił się przezroczysty po 1,5 minuty, więc uznałem, że można utrwalać. Utrwaliłem 3 minuty, wypłukałem, wysuszyłem... Film jak kryształ. Żadnych zacieków, żadnych plam, żadnych zmętnień świadczących o nierównym utrwaleniu.
Uwaga I: nie ma "utrwalacza" do C-41 jako utrwalacza. Jest odbielacz utrwalający - 2 butelki koncentratu, który do filmu barwnego miesza się ze sobą i dodaje odpowiednią ilość wody. Ja wykorzystuję tylko roztwór utrwalający, bez dodawania brązowego odbielacza. Zresztą odbielacz ze starości już i tak się rozłożył, więc go zutylizowałem.
Uwaga II: W skład koncentratu utrwalacza wchodzi substancja konserwująca, którą według karty produktu jest siarczyn sodu. Tego dodatku nie ma w typowych utrwalaczach cz-b (szybkich) stąd ich krótka trwałość. Mój - jak podałem - w stanie częściowo użytym stał rok zachowując swoje właściwości. Bez wytrąceń, bez smrodku. Utrwalacz po rozcieńczeniu ma zapach lekko amoniakalny i taki zachowuje do końca. W litrze "mojego" wynalazku utrwalam co najmniej 10 filmów (a daje radę 15), bo co będę oszczędzał, skoro samego koncentratu mam 16 litrów :-)
Nie rozumiem Waszych problemów ;-)
Ostatnio zmieniony 05 gru 2017, 10:49 przez technik219, łącznie zmieniany 1 raz.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Problemy z utrwalaczem Adox?

Post autor: Mirosław »

technik219 pisze: nie ma "utrwalacza" do C-41 jako utrwalacza
Jest.
IMAG1032 copy.jpg
IMAG1032 copy.jpg (196.97 KiB) Przejrzano 3364 razy
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Problemy z utrwalaczem Adox?

Post autor: J.A. »

A to magiczne bleach-fix nie oznacza przypadkiem „wybielacz utrwalający”? :-P
Już nie wspomnę o „Replenisher”.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Problemy z utrwalaczem Adox?

Post autor: Mirosław »

Nie.
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Problemy z utrwalaczem Adox?

Post autor: jac123 »

Farfurnia pisze:Przy nieświeżym utrwalaczu taki kolorek to normalne, przy nowym się nie spotkałem, ale może w składzie tego akurat utrwalacza nie ma czegoś, co rozpuszcza maskę? ...
A to utrwalacze mają za zadanie rozpuścić maskę?
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Problemy z utrwalaczem Adox?

Post autor: Nomad »

Też.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Problemy z utrwalaczem Adox?

Post autor: technik219 »

Mirosław pisze:
Jest.
No jest, ale to tylko jedna z części roztworu. Druga część zawiera wybielacz. Razem tworzą ten " bleach-fix", czyli wybielacz utrwalający. A nawet gdyby było inaczej, to dla mnie ważne jest, że mój "zamiennik" działa, więcej - działa dobrze i jest trwały jak komunizm. ;-)
Lux mea lex
ODPOWIEDZ