Patenty na wywoływanie szitek LF w domu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Patenty na wywoływanie szitek LF w domu

Post autor: Tristan »

Forumowicze,

jakie macie patenty na wywoływanie szitek (mam na myśli szczególnie 9x12) w domowym zaciszu? Są specjalne tanki, ale mają kiepskie opinie. Niektórzy wołają w kuwetach, ale to 30 min w ciemności i porysowana emulsja...

Ja aktualnie używam zwykłego koreksu Patersona, z samym trzpieniem, bez szpuli - zwijam film emulsją do środka i ściskam gumką recepturką. Tak wchodzą 3 filmy. Jest minus - 750 ml chemii, zamiast standardowych 500. Coś za coś.

Może macie lepsze rozwiązania?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Patenty na wywoływanie szitek LF w domu

Post autor: J.A. »

Można użyć moda, do Patersona, można tubek, można jobo multitanka2 i spirali 2509n, można w końcu też i Jobo Experta na rolkach.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Patenty na wywoływanie szitek LF w domu

Post autor: zaphod »

Też używałem jakiś czas patentu z gumkami, ale zwykle w miejscu styku gumki i filmu zostawała niewypłukana warstwa antyhalo. No i porażająca ilość chemii, bo robiłem to w krokusie. Teraz mam mod54 i ogólnie sobie chwalę, chociaż zakładanie na to sześciu błon wymaga pewnej wprawy.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Patenty na wywoływanie szitek LF w domu

Post autor: taharii »

wołanie w kuwetach nie jest takie straszne, działałem tak ze trzy miesiące i żaden z kilkudziesięciu negatywów nie miał rys, trzeba poćwiczyć i uważać ale bez tragedii. (A na nudę - radio...)

...ale zdecydowanie nie przesiadłbym się z koreksu znów na kuwety... ;)
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Patenty na wywoływanie szitek LF w domu

Post autor: zaphod »

W kuwetach wołałem kilka razy błony rtg opłaszczone dwustronnie i też żadnych rys potem nie zauważyłem, więc wydaje mi się, że to jest trochę wydumany problem.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Patenty na wywoływanie szitek LF w domu

Post autor: dejnekas »

Moj znajomy tylko w tankach robil i bylo bez problemow. Moze wprawy trzeba ale też duzo chemii trzeba.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Qarqonosh
-#
Posty: 46
Rejestracja: 25 lut 2016, 17:47
Lokalizacja: Kiedyś Karpacz

Patenty na wywoływanie szitek LF w domu

Post autor: Qarqonosh »

http://www.michaelandpaula.com/mp/devinsp.html

A tutaj o zaletach wołania w kuwetach. Co jak co ale temu Panu to ja bym wierzył :-)
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Patenty na wywoływanie szitek LF w domu

Post autor: Henry »

Kuwety są spoko - tylko nie za małe i nie za dużo na raz.
Przyjemniej się robi BTZS - choćby zaimprowizowanych
Obrazek

Tylko trzeba dobrze wypolerować i pamiętać że szary plastik przepuszcza trochę światła więc oświetlenie musi być przytłumione podczas wywoływania (ja uchylałem drzwi od łazienki bez zapalania światła po włożeniu negatywów i wystarczało żeby wszystko widzieć).

Ale jak robisz trochę więcej niż kilka szitek miesięcznie to i tak warto kupić jakiś koreks - przy cenie materiałów do LF to i tak "drobny wydatek".
ODPOWIEDZ