Filtry kolorowe (do MF oraz AF) vhbw

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

etanol
-#
Posty: 72
Rejestracja: 20 cze 2015, 21:15
Lokalizacja: NDM / Warszawa

Filtry kolorowe (do MF oraz AF) vhbw

Post autor: etanol »

Mam pytanie - przymierzam się do kupna większych niż mam filtrów kolorowych (czyli 77mm) - żółty, pomarańczowy, pewnie także później czerwony. Filtry UV i polaryzacyjny to trochę inna sprawa - powinny być porządne. Ale w przypadku kolorowych zastanawiam się, czy tańsze zamienniki są OK. Są takie tanie "vhbw" na popularnym serwisie aukcyjnym - ktoś może sprawdzał i może coś powiedzieć, może są dobre i dają radę? Pewnie jest to chińszczyzna, ale może jest OK?
etanol
-#
Posty: 72
Rejestracja: 20 cze 2015, 21:15
Lokalizacja: NDM / Warszawa

Filtry kolorowe (do MF oraz AF) vhbw

Post autor: etanol »

... a jeśli chodzi o w miarę łatwo dostępne radzieckie filtry kolorowe? Czy różnią się od tych HOYA, BW, KOOD? Jeżeli tak, to czy warto zapłacić za tę różnicę?
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Filtry kolorowe (do MF oraz AF) vhbw

Post autor: Nomad »

Filtr kolorowy nie powinien ustępować jakością filtrowi UV. Każde dodatkowe szkło wprowadzone w tor optyczny, powoduje jakąś stratę jakości. Chodzi o to żeby była jak najmniejsza. Marny filtr, wykonany ze "szkła okiennego" będzie powodował wyraźny spadek ostrości.
w przypadku marnego filtra barwionego w masie skumulują się dwa czynniki - marna jakość samego szkła ( zanieczyszczenia, niejednorodność) plus barwnik. Tak więc zdjęcia robione z marnym filtrem barwnym będą miały niższy kontrast i ostrość niż robione z tej samej klasy filtrem UV.
Osobiście bez sprawdzenia nie kupiłbym filtra niepewnej marki.
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Filtry kolorowe (do MF oraz AF) vhbw

Post autor: Tristan »

Ja używałem żółtego filtra firmy vhbw. Nie mogę powiedzieć o nim nic złego. Nie znajdziesz nigdzie informacji o jego factorze. ja sprawdziłem i wychodzi +2/3 EV.
ODPOWIEDZ