Bessa R2/R2M/R2A/R3M/R3A/R4M/R3A

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Bessa R2/R2M/R2A/R3M/R3A/R4M/R3A

Post autor: Jasiek Matacz »

Witajcie,
Czy te aparaty różnią się czymś poza ramkami, trybem Av, powiększeniem i ew. malowaniem(A mat, M błysk)? Znalazłem takie o to genialne porównanie: https://www.cameraquest.com/voigtchart2.htm i różnic więcej nie widzę. Czy wersja R2 i R2M poza wyglądem części do przewijania filmu różni się czymkolwiek(np. jakością wykonania)?

Pytam ponieważ jestem zdecydowany na sprzedaż Contaxa i przerzucenie się na jakąś Bessę. Bardzo jestem ciekawy powiększenie x1 z R3 a co za tym idzie możliwości kadrowania z oboma otwartymi oczami. Jedyny minus to brak ramek do 35mm. Czy ktoś się bawił i może ocenić na ile przydatny to bajer?

Jakbym wiedział że 40/1.4 nie jest gorszy od 35/1.4 to było by to do przełknięcia bo i tak lubię tą ogniskową(choć wtedy trzymać i 40 i 50tkę to trochę za blisko). Z drugiej strony jeśli 35mm jest lepsza a kadrowanie z obojgiem otwartych oczów się nie sprawdza to wtedy R2 wygrywa.


Baaaardzo proszę o wszystkie porady, opinie itp. Jestem zagubiony jak dziecko we mgle :-| :-(
JanuszM
-#
Posty: 30
Rejestracja: 31 lip 2010, 21:57
Lokalizacja: Kraków

Bessa R2/R2M/R2A/R3M/R3A/R4M/R3A

Post autor: JanuszM »

Mam Besse r2 i r3m. Różnice miedzy nimi to:
- r2 jest znacznie głośniejsza od r3m, prawie tak głośna jak lustrzanki, r3m jest niewiele głośniejsza niż moja leica m4-p.
- pomiar światła w r2 to 3 diody: niedoświetlenie, prawidłowy i prześwietlenie, w bessie r3m ( i też r2m, r2a, r3a) jest pieć wskażników,
-2 EV, -1 EV, 0 +1 EV, +2 EV
- ramki w r2 są ustawione na odległość 0,9 m w r3m (( i też r2m, r2a, r3a) na 0,7 m. Skutkuje o tym że np przy odległości np 5m metrów od obiektu ramka w r3M pokazje nieco ponad 60% kadru (80% szerokość i 80% wysokość) , to samo jest też w lecie m6. W bessie r2 jest to około 80% powierzchni kadru ( 90% szerokość i 90 wysokość. ) . Besse r3m używam z Planarem 50/2 i wybieram ramkę dla ogniskowej 40 mm. Gdzieś tak od 1.5 m prawie zgadza się ona z tym co dostaje na klatce. Prawa strona ramki jest tylko szersza o grubość linii, lewa strona , gora i dół są ok. Przy fotografowaniu z małych odleglości przełączam ramkę na 50 mm.
ODPOWIEDZ