Polypan - plamy na negatywie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Polypan - plamy na negatywie

Post autor: xneon »

Cześć

Wywoływałem Polypana 50F @ 200 ISO w semi-standzie,
70min
20stopni
obracanie 1minuta,
jeden obrót w 25.
jeden w 50. minucie.
Ilfotec HC 1+119 (6ml chemii na 720ml roztworu),
utrwalane 8minut w Superfixie
zmiękczane Mirasolem.

Obrazek

Na negatywie mam takie plamy - nie tylko w części naświetlonej, ale i wokół perforacji również, są one ciągłe. Film kupiłem kilka lat temu od kogoś kto ręcznie konfekcjonował i sprzedawał na Allegro. Cały czas przeleżały w lodówce.
Czy możliwe, że chemia nie dała rady? Mam klatki, które są w całości poprawne, dlatego trudno mi ją obwiniać. Czy to może być nierównomierne dotarcie chemii przez koreks? Generalnie stosuję ten sam sposób wywoływania od lat, ale może zużycie materiału...

edit: patrząc pod światło widzę że plamy powodują delikatnie jasnożółtą barwę negatywu w miejscu ich występowania. bez nich Polypan jest delikatnie szaro-niebieski.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Polypan - plamy na negatywie

Post autor: J.A. »

Nie skleił się z powodu wilgoci? Za szybko włożony do aparatu po wyjęciu z chłodni?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Polypan - plamy na negatywie

Post autor: zaphod »

Może za krótko płukałeś po utrwalaniu i powiesiłeś do suszenia jeszcze z zaciekami utrwalacza. Żółty kolor zacieków by to potwierdzał.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Polypan - plamy na negatywie

Post autor: xneon »

Nie skleił się i nie był na szybko wkładany. Być może to kwestia płukania, ale trzymałem 30minut i często wymieniałem bieżącą wodę. Wywalę jeszcze dla pewności utrwalacz i zmiękczacz, choć ilość obrobionych filmów nie była nawet dwucyfrowa. Minus jest taki że skończyły mi się Polypany żeby to porównać.
A czy w tym momencie powinienem ponownie utrwalić, płukać i zmiękczyć? Czy wyłącznie wypłukać i zmiękczać?
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Polypan - plamy na negatywie

Post autor: zaphod »

Ja bym chyba utrwalił jeszcze raz i dobrze wypłukał.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
ODPOWIEDZ