Czyszczenie bardzo starych odbitek

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Czyszczenie bardzo starych odbitek

Post autor: Nomad »

Jak w temacie. Lat temu trochę wyciągnąłem z ponad 100letniego domu, a właściwie ze strychu kilka wiekowych zdjęć.
Problem polega na tym że leżały one luzem, i są pokryte warstwą brudu. Czy ktoś ma pomysł jak je skutecznie a bezpiecznie oczyścić? Na razie używam tylko wody i miękkiej gąbki, ale efekty mnie nie za bardzo zadowalają.
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Czyszczenie bardzo starych odbitek

Post autor: zaphod »

Jeśli to baryt, to może po prostu je wypłukać w kuwecie z fotonalem a potem wysuszyć jak każdy baryt? Oczywiście to moje zgadywanki i nie wiem czym się to może skończyć.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Czyszczenie bardzo starych odbitek

Post autor: Nomad »

Nie wiem czy ten papier ma warstwę barytową, ale to klasyczny "papier". Problem w tym że zdjęcia są podklejone na tekturze, którą również chcę zachować.
Miburo
-#
Posty: 317
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Czyszczenie bardzo starych odbitek

Post autor: Miburo »

Skontaktuj się z najbliższym archiwum państwowym - mogą mieć dział konserwacji, a jak nie mają, to powiedzą gdzie jest najbliższy i może tam pomogą.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Czyszczenie bardzo starych odbitek

Post autor: Nomad »

Wszystkie krakowskie pracownie konserwacji i tak odeślą mnie pod jeden adres, człowieka którego znam osobiście i oczywiście jestem z nim już umówiony.
Miburo
-#
Posty: 317
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Czyszczenie bardzo starych odbitek

Post autor: Miburo »

O! a jak już się z nim spotkasz, to mógłbyś zapytać o sposoby czyszczenia i konserwacji negatywów szklanych? albo podzielić się kontaktem na priva, jeżeli owa osoba się na tym zna?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10015
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Czyszczenie bardzo starych odbitek

Post autor: J.A. »

Jeżeli się zna i się zgodzi na podawanie do niej kontaktu.
Może lepiej by taka osoba zdradziła nieco tajemnic, pisząc jakiś krótki artykół na ten temat, kóry by admin przykleił w jakimś widocznym miejscu na forum? Uważam, że byłaby to bardzo cenna dla nas wiedza.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Czyszczenie bardzo starych odbitek

Post autor: Nomad »

Będzie ciężko, ale spróbuję. tego pana metoda "parowa" pozwoliła mi kiedyś uratować pewien negatyw (szklany) który uważałem za stracony.
ODPOWIEDZ