Zorki 4 - Szpula odbiorcza

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Jakub.aleksander
-#
Posty: 2
Rejestracja: 16 wrz 2017, 21:48

Zorki 4 - Szpula odbiorcza

Post autor: Jakub.aleksander »

Cześć!
Z fotografią nie miałem wcześniej nic wspólnego, dlatego jestem kompletnie zielony w tym temacie. Znalazłem stary aparat po dziadku, więc chciałem odświeżyć go i zacząć fotografować. Po szybkim researchu dowiedziałem się, że jest to Zorki 4, a do sprawności brakuje mu prawdopodobnie tylko szpuli odbiorczej.
Stąd moje pytanie - gdzie mogę dostać taką szpulę, bądź jakikolwiek działający zamiennik?
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Zorki 4 - Szpula odbiorcza

Post autor: Nomad »

Przejdź się do jakiegoś labu gdzie wywołują na miejscu negatywy, poproś o kilka kasetek po filmie. Najlepiej różnych producentów. W środku kasetki masz szpulę która powinna się nadać na zamiennik.
Dla pewności pokaż może zdjęcie komory odbiorczej z widocznym trzpieniem, dawno 4 nie macałem, i nie pamiętam jak wyglądał trzpień ciągnący rolkę.
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Zorki 4 - Szpula odbiorcza

Post autor: zaphod »

http://www.ebay.com/itm/Original-metal- ... 2304483219
Nie bijcie, że link z eBaya, ale dokładnie widać o co kaman. Szpula z pustej kasety powinna się nadać.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zorki 4 - Szpula odbiorcza

Post autor: J.A. »

O i,e pamiętam, to w tych Zorkach, tak jak w wielu aparatach z tego okresu, można było po prostu, włożyć pustą kasetę jako szpulkę odbiorczą. Dzięki takiemu rozwiązaniu bardzo łatwo, w warunkach polowych można było wyjąć kawałek już naświetlanego filmu, nie tracąc więcej niż 3-4 klatki (nie naświetlone).
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Zorki 4 - Szpula odbiorcza

Post autor: Nomad »

Też mi się tak wydaje, ale nie mam pewności, a zdjęcie z linka jeszcze mi wątpliwości pogłębiło - w Zorce mógł zamiast krótkiego "widelca" pasującego do szpulki z kasety, być długi trzpień - wtedy szpulkę trzeba rozwiercić.
jasin
-#
Posty: 37
Rejestracja: 27 sie 2016, 09:33

Zorki 4 - Szpula odbiorcza

Post autor: jasin »

Z ciekawości próbowałem wcisnąć szpulkę po filmie, nie pasuje w żaden sposób, oryginalna rolka od Zorki ma większą średnicę.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Zorki 4 - Szpula odbiorcza

Post autor: Nomad »

W Krakowie wysłałbym cię do serwisu na Krakowską albo do komisu na Zwierzyniecką.
Jakub.aleksander
-#
Posty: 2
Rejestracja: 16 wrz 2017, 21:48

Zorki 4 - Szpula odbiorcza

Post autor: Jakub.aleksander »

Dostałem pustą szpulę po filmie, ale niestety nie pasuje. Tak jak napisał jasin, szpulka ma za małą średnicę. Ma ktoś pomysł, gdzie mógłbym dostać oryginalną szpulę? Ewentualnie czy jest jakiś serwis w Trójmieście, który dałby radę to zrobić?
jasin
-#
Posty: 37
Rejestracja: 27 sie 2016, 09:33

Zorki 4 - Szpula odbiorcza

Post autor: jasin »

Pocieszę Cię, mam gdzieś taką, z mojej dawczyni organów mi została tylko muszę poszukać.
ODPOWIEDZ