Wielki format pod portret

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

przewal
-#
Posty: 14
Rejestracja: 22 sie 2017, 22:30

Wielki format pod portret

Post autor: przewal »

Hej!
Zastanawiam się nad wielkim formatem pod portret studyjny. Główny powód to tilt i przechyły plus mała głębia ostrości i relatywnie ciemne szkła, co pozwala uniknąć filtrów ND.
Mam lampy Quantuum Move - będą działać z takim aparatem?

Zależałoby mi, aby nie było to super drogie, bo jestem dzieckiem cyfry i nie wiem, czy się wciągnę.
Ogniskowe, jakie by mnie interesowaly, w przeliczeniu na mały obrazek to tak 60-80mm.

Jest jeden średni format, który spełnia wymagania, ale drogi niestety (GX680III + 180/3.2).

Polecicie coś?
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Wielki format pod portret

Post autor: Miburo »

To w końcu średni czy wielki?
przewal
-#
Posty: 14
Rejestracja: 22 sie 2017, 22:30

Wielki format pod portret

Post autor: przewal »

Wielki, bo średni jest za drogi. No chyba, że jest inny średni, który będzie też tani i będzie oferował to samo (GO/ogniskową podobną do 85/1.4 na FF i tilta z pochyłami).
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: Fikumiku »

wielki format - wielkie wydatki

Oprócz aparatu zastanów się kto ci wywoła negatyw, zrobi odbitki bądź skany...jednym słowem eksploatacja wyjdzie cię drożej niż średni format. Oczywiście można sobie kupić rolkasete do średniaka.

Ale skoro zależy ci na tilt-shiftach to może nie lepiej zainwestować w obiektyw do cyfry z takimi pochylami? np samyang 24mm ts?
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wielki format pod portret

Post autor: J.A. »

Z taką filozofią, to w ogóle ja się dziwię po co robić na żelatynie?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
przewal
-#
Posty: 14
Rejestracja: 22 sie 2017, 22:30

Wielki format pod portret

Post autor: przewal »

Fikumiku pisze:wielki format - wielkie wydatki

Oprócz aparatu zastanów się kto ci wywoła negatyw, zrobi odbitki bądź skany...jednym słowem eksploatacja wyjdzie cię drożej niż średni format. Oczywiście można sobie kupić rolkasete do średniaka.

Ale skoro zależy ci na tilt-shiftach to może nie lepiej zainwestować w obiektyw do cyfry z takimi pochylami? np samyang 24mm ts?
24mm do klasycznego portretu?

Skaner pewnie też bym potrzebował kupić.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wielki format pod portret

Post autor: mrek »

przewal pisze:...Skaner pewnie też bym potrzebował kupić.
Możesz przefotografować cyfrą.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

Wielki format pod portret

Post autor: rysiek1996 »

Prawda. sam tak właśnie robię ponieważ nie mam skanera. Jedno zdjęcie torów pod mostem jest na forum.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: Jerzy »

przewal, ale widziałeś duży format w akcji?
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Wielki format pod portret

Post autor: Tristan »

rysiek1996 pisze: Prawda. sam tak właśnie robię ponieważ nie mam skanera. Jedno zdjęcie torów pod mostem jest na forum.
Z całym szacunkiem, ale zakup aparatu LF, błon ciętych i płacenie po 15-20 zł za wywołanie 1 sztuki, by później "skanować" cyfrą mija się z celem. Efekty nie są zadowalające, chyba że ma się dobrze skorygowany obiektyw, np. makro.

Dla mnie wygląda to tak, jakby starego Jaguara przerobić na gaz, bo dużo pali:)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wielki format pod portret

Post autor: J.A. »

Z całym szacunkiem, ale w obecnych czasach robienie na żelatynie niezależnie od formatu, po to by w rezultacie materiał skanować mija się z celem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

Wielki format pod portret

Post autor: rysiek1996 »

Z całym szacunkiem, ale zakup aparatu LF, błon ciętych i płacenie po 15-20 zł za wywołanie 1 sztuki, by później "skanować" cyfrą mija się z celem. Efekty nie są zadowalające, chyba że ma się dobrze skorygowany obiektyw, np. makro
.
Tak ale jako wglądówka na pierwszy ogień czemu nie. Potem dobry powiększalnik,,,, albo skaner. I tu kończy się zabawa ponieważ równie dobrze można kupić tylko cyfrę FF i nie ,,wytapiać czasu na wołanie klisz". Cała zabawa polega na analogowym obrobieniu tematu od kliszki po odbitkę.
przewal
-#
Posty: 14
Rejestracja: 22 sie 2017, 22:30

Wielki format pod portret

Post autor: przewal »

J.A. pisze: Z całym szacunkiem, ale w obecnych czasach robienie na żelatynie niezależnie od formatu, po to by w rezultacie materiał skanować mija się z celem.
Można wiedzieć czemu?
Niestety, ale cyfra nie oferuje tilta ani pokłonów w portrecie. Tutaj zostaje jedynie LF i niektóre modele MF.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wielki format pod portret

Post autor: J.A. »

rysiek1996 pisze:albo skaner. I tu kończy się zabawa ponieważ równie dobrze można kupić tylko cyfrę FF i nie ,,wytapiać czasu na wołanie klisz". Cała zabawa polega na analogowym obrobieniu tematu od kliszki po odbitkę.
Dokładnie tak.
przewal pisze:Można wiedzieć czemu?
Niestety, ale cyfra nie oferuje tilta ani pokłonów w portrecie. Tutaj zostaje jedynie LF i niektóre modele MF.
Rozumiem, że ostatni obiektyw na tej stronie nie spełnia owych warunków?
https://www.canon.pl/lenses/ef-tilt-and-shift/

Na marginesie tilt to pokłon. A obiektyw ma być tilt-shift, czyli i pokłon i przesunięcie. Na marginesie Canon takie szkła produkuje od lat 80-tych XX wieku. Inni producenci zapewne też.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

Wielki format pod portret

Post autor: rysiek1996 »

Pamiętam że nawet jest takie cudo, nie wiem czy tylko posiada obydwie wymienione funkcje, produkcji CCCP na bagnet nikona.
ODPOWIEDZ