Przygoda z Foma Retropan Soft 320

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Przygoda z Foma Retropan Soft 320

Post autor: Tristan »

Jakiś czas temu coś mnie wzięło na eksperymenty i zakupiłem - wówczas jako NOWOŚĆ -3 filmy Foma Retropan Soft 320. Zaintrygowany skrajnymi komentarzami na forach zachodnich postanowiłem sprawidzić ów wynalazek na własnej skórze, tym bardziej, że podobno rzeczywista czułość została doświadczona jako 320-400 ASA.

Producent zapewnia dobre ziarno, wysoką ostrość konturów oraz szeroki zakres tonalny. Jednakże, film został przez użytkowników szybko okrzyknięty najbardziej ziarnistym filmem dostępnym na rynku.

Zakupiłem 3 rolki w fantastycznej cenie ok 16-17 zł/szt. załadowałem do swojej Yashicy Electro 35 GTN z jasnożółtym filtrem, ustawiłem ASA 200 i wyruszyłem w miasto.

Pierwszą rolkę wywołałem w LC-29, drugą w dedykowanym Foma Special Developer a trzecią w ID-11. Róznice były niewielkie i trudne do zdefiniowania, gdyż film wykazywał dość różne właściwości, w zalezności od sceny.

Spostrzeżenia...

LC-29 - film wyszedł totalnie cienki. Ledwo widoczne detale. Odpuściłem robienie odbitek. Może 9 minut przy 1+29 to za mało...

W ID-11 i RSD było nieco lepiej.

Ziarno, ziarno, ziarno - to po pierwsze. Po drugie - dziwna kompresja tonów. Uczulenie spektralne, odjechana krzywa charakterystyczna plus żółty filtr dały bardzo dziwne efekty. Przestrzeń szarości okazała się bardzo spłaszczona z niewielką separacją tonów. Biel wyszła jasnoszara, czerń ciemnoszara. W cieniach detali niewiele. Do tego efekt halo. Szybko okazało się, że film nie nadaje się do portretów, gdyż twarze wychodzą po prostu płaskie. Ogólnie to śmiem stwierdzić, że film nie nadaje się praktycznie do niczego.

Podsumowując...

PLUS:
- cena
- eksperymenty poszerzają horyzonty:)
- efekty mogą w określonych sytuacjach być porzadane (fotografia cmentarna...?)

MINUSY:
- wielkie i nieestetyczne ziarno, największe jakie widziałem
- niska gęstość negatywu (może to moja wina, ale na forach zagranicznych też mieli z tym problem)
- niska ostrość
- słaba separacja tonów
- wysoka kompresja tonów
- oddanie bieli i czerni

Przykłady (skany odbitek):

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pan_ryba
-#
Posty: 63
Rejestracja: 13 mar 2015, 14:18

Przygoda z Foma Retropan Soft 320

Post autor: pan_ryba »

Hej, mały offtopic, ale gdzie stoi taki fantastyczny pomnik i czemu jest poświęcony?
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Przygoda z Foma Retropan Soft 320

Post autor: Tristan »

pan_ryba pisze: poświęcony
Wrocław, wzgórze oporowskie. Poświęcony jest żołnierzom, którzy zginęli w czasie II WŚ.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Przygoda z Foma Retropan Soft 320

Post autor: rbit9n »

teoretycznie to jest film do portretów i może by była to prawda, gdyby nie ziarno. mam ja taki jeden portret wykonany synu, ale ziarno, ziarno psuje całą miękkość obrazu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
pan_ryba
-#
Posty: 63
Rejestracja: 13 mar 2015, 14:18

Przygoda z Foma Retropan Soft 320

Post autor: pan_ryba »

Tristan pisze:
pan_ryba pisze: poświęcony
Wrocław, wzgórze oporowskie. Poświęcony jest żołnierzom, którzy zginęli w czasie II WŚ.
Dzięki.
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Przygoda z Foma Retropan Soft 320

Post autor: Miburo »

Foma to ogólnie rzecz biorąc jest jedną wielką przygodą, najbardziej jeżeli chodzi o dziury w emulsji w negatywach 4x5...chociaż oddając producentowi sprawiedliwość przyznam, że jeden z najlepszych portretów, jakie mi w życiu wyszły, to właśnie na fomie 100. Są również bardzo przystępni cenowo i mają bardzo skuteczną realizację wysyłek. Ale o co chodzi w retro 320 to nie mam pojęcia. Wywoływałem go i w normalnej vyvojce, i w dedykowanej i jakoś różnicy nie widzę. zastanwiam się też skąd się wzięło takie ziarno - ja tego nie mam.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Przygoda z Foma Retropan Soft 320

Post autor: flonidan »

Ja też zakupiłem ten film -po pierwszej rolce chyba reszty nie wykorzystam-ziarno po zbóju-nadaje się tylko do eksperymentów artystycznych.
jacek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przygoda z Foma Retropan Soft 320

Post autor: J.A. »

Ziarno po zbóju można w sposób kontrolowany i ładne uzyskać w (nielubianym przeze mnie) Rodinalu na Delcie 3200, pytajcie Huberta aka dadan_mafak.
A Fomę to tylko R100, czyli cz-b przeźrocze.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Przygoda z Foma Retropan Soft 320

Post autor: Miburo »

Rodinal to jest akurat genialny, a najlepsze ziarno uzyskiwało się używając go z tmaksem 3200...delta 3200 nie daje już takiego efektu:-(
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Przygoda z Foma Retropan Soft 320

Post autor: Tristan »

IMHO duże ziarno fajnie wygląda właśnie na kontrastowym materiale. Retropan 320 jest wybitnie niekontrastowy. Wszystko wygląda jak szara zupa.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Przygoda z Foma Retropan Soft 320

Post autor: zladygin »

Minęło pół roku. Czy ktoś ma jeszcze inne doświadczenia z tym materiałem? Drogą podarunku dostałem pudełko 4x5 z dedykowaną vyvojką.
z
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Przygoda z Foma Retropan Soft 320

Post autor: Tristan »

W LF ziarno nie będzie tak dominować obrazka. Ostatnio spotkałem se z głosem, że materiał najlepiej wygląda na EI 200. Wówczas ziarno jest mniejsze a kontrast lepszy.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Przygoda z Foma Retropan Soft 320

Post autor: zladygin »

Tristan pisze: W LF ziarno nie będzie tak dominować obrazka. Ostatnio spotkałem se z głosem, że materiał najlepiej wygląda na EI 200. Wówczas ziarno jest mniejsze a kontrast lepszy.
Dzięki! A w czym wywoływane?
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Przygoda z Foma Retropan Soft 320

Post autor: Tristan »

zladygin pisze: A w czym wywoływane?
Z tego co wiem, materiał zachowuje się podobnie w większości wywoływaczy. Ja poróbowałem w LC-29, ID 11 i dedykowanej wywojce. Rezultaty niemalże identyczne. Inaczej sprawa ma się w Rodinalu, gdzie ziarno jest wielkości ziaren piasku - dosłownie.
Bradley
-#
Posty: 3
Rejestracja: 16 mar 2013, 00:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przygoda z Foma Retropan Soft 320

Post autor: Bradley »

zladygin pisze:Drogą podarunku dostałem pudełko 4x5 z dedykowaną vyvojką.
z
I jak sytuacja wygląda w większym formacie?
ODPOWIEDZ