Jak się używa Minolty Booster II ?

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

90s
-#
Posty: 21
Rejestracja: 29 cze 2017, 19:28

Jak się używa Minolty Booster II ?

Post autor: 90s »

Jako nowy chciałbym się oficjalnie przywitać, tak więc witam wszystkich bardzo serdecznie.

Forum przeglądam regularnie od kilku miesięcy, do tej pory nie wypowiadałem się bo dopiero zaczynam swoją przygodę z fotografią tradycyjną. A że jest tutaj sporo wiedzy stąd sporo czytam już istniejących wątków.

Zafascynował mnie LF i chciałbym się nauczyć robić zdjęcia takim aparatem.
Jestem już po pierwszych próbach i coś mi tam powychodziło. Problem w tym że nie potrafię oszacować wartości przysłony po ustawieniu standardów ponad ogniskową szkła.
Stąd Booster II od Minolty, który mógłby mi pomóc w tym ale nie potrafię tego draństwa użyć.

Mam instrukcje dzięki jednemu z kolegów tego forum ale nie potrafię tego sobie poukładać.
Może ktoś z Was wyjaśni mi krok po kroku jak skalibrować i jak używać to urządzenie?.

Posiadam światłomierze Minolta Auto meter IVF oraz Sekonic L-358 booster z obydwoma działa ale pewnie lepiej go używać będzie z Minoltą.

Mam też szarą kartę kodaka która z tego co ustaliłem będzie potrzebna do kalibracji.

Aparat z jakim chciałbym go używać to Mentor Panorama 2, interesowałoby mnie pomiar punktowy przez matówkę aparatu.

pozdrawiam
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Jak się używa Minolty Booster II ?

Post autor: zladygin »

90s pisze: Problem w tym że nie potrafię oszacować wartości przysłony po ustawieniu standardów ponad ogniskową szkła.
Stąd Booster II od Minolty, który mógłby mi pomóc w tym ale nie potrafię tego draństwa użyć.
Rozumiem, że masz problem nie tyle z obsługą urządzenia, co z kompensatą wyciągu miecha. Nie trzeba skomplikowanych technik pomiarowych, aby sobie z tym poradzić - jest na ten temat sporo w sieci, też na koreks.net.pl. Rozwiązują to tabelki, wzory i drobne gadżety.
90s
-#
Posty: 21
Rejestracja: 29 cze 2017, 19:28

Jak się używa Minolty Booster II ?

Post autor: 90s »

Bardzo dziękuje zladygin za odpowiedź. Masz racje co do istoty mojego problemu.
Używam też takiego kalkulatora
http://darekk.com/kalkulator/glebia-ostrosci
Ale ta metoda nie uwzględnia pochyłów standardów.
Dlatego ostatnim razem jak tak zrobiłem to do obliczeń dodałem 3cm i okazało się że zdjęcie prześwietliłem.

Dlatego zależałoby mi na sprawdzeniu parametrów przez ten booster dla kluczowego elementu zdjęcia tuż przed jego wykonaniem.

Wydaje mi się że będzie to najszybsza i najbardziej precyzyjna metoda.

Mentor nie posiada podziałek więc nie wiem czy tabelki i wzory się sprawdzą w 100%.
Te dodatkowe gadżety to pewnie to kółko odwzorowania wraz z linijką?

Tak jak już pisałem wałkuje forum Korexa dość intensywnie. Dużo moich problemów dzięki niemu rozwiązałem. Jak chemia, jakie błony wybrać itd.

Niestety nie ma nic o tym boosterze, nawet na zagranicznych forach. Zero również na YT.
90s
-#
Posty: 21
Rejestracja: 29 cze 2017, 19:28

Jak się używa Minolty Booster II ?

Post autor: 90s »

Naprawdę nikt nie miał do czynienia z tym urządzeniem?
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Jak się używa Minolty Booster II ?

Post autor: zladygin »

90s pisze: Naprawdę nikt nie miał do czynienia z tym urządzeniem?
No bo to pewnie egzotyka. Poszukaj coś o sinar booster. Zasada ta sama. Jeżeli masz instrukcję do boostera minolty ( http://www.butkus.org/chinon/minolta/mi ... ter_ii.htm ) to tam wszystko napisane. Znalazłem też taką wymianę informacji: https://www.photo.net/discuss/threads/e ... r-1.47733/
Może trochę rozjaśni temat.
90s
-#
Posty: 21
Rejestracja: 29 cze 2017, 19:28

Jak się używa Minolty Booster II ?

Post autor: 90s »

zladygin pisze: No bo to pewnie egzotyka. Poszukaj coś o sinar booster. Zasada ta sama. Jeżeli masz instrukcję do boostera minolty ( http://www.butkus.org/chinon/minolta/mi ... ter_ii.htm ) to tam wszystko napisane. Znalazłem też taką wymianę informacji: https://www.photo.net/discuss/threads/e ... r-1.47733/
Może trochę rozjaśni temat.

Dziękuje za linki, instrukcja strona 9, jest opis jak skalibrować pod LF, i kompletnie nie ma to sensu. Czytając drugi Twój link widać że nie tylko ja mam z tym problem.

Tak więc z tego co piszę w instrukcji.
Zrobiłem pomiar bez wzmacniacza( bez nakręcanej końcówki) szarej karty Kodaka
Wynik wyszedł przykładowo ISO2000 czas 1/60 f/5,6 zrobiłem test lustrzanką w trybie manualnym i sprawdziłem histogram wynik prawidłowy. Więc działa.

Dokonuje drugiego pomiaru aparat ustawionym na nieskończoność pomiar przez matówkę, wynik f/1.2 reszta parametrów niezmienna.

I co teraz? pomiar przez szybę, w sinarze booster wchodzi przed matówkę. Więc mógłbym dojść jaka jest różnica w ekspozycji jeżeli na tym to ma polegać.

Drugi metoda z drugiego linku.
1 pomiar aparat na nieskończoność pomiar przez matówkę bez wzmacniacza. wynik f:1,2
2 pomiar to samo tylko ze wzmacniaczem wynik f1,4. ustawione pokrętło tak by drugi wynik wyszedł jak pierwszy.
I nadal nie wiem jaki to ma być punkt odniesienia skoro mając aparat na nieskończoność ze szkłem 4,5 wiem jaka powinna być wartość.
90s
-#
Posty: 21
Rejestracja: 29 cze 2017, 19:28

Jak się używa Minolty Booster II ?

Post autor: 90s »

Ok chyba udało mi się rozwiązać zagadkę.
Ale 100% pewność będę miał po testach w weekend.

Tak sobie to poukładałem.
1. Pomiar testowy światłomierzem w miejscu gdzie będzie szara karta.
wynik przysłony 5,6.
2. Pomiar boosterem bez wzmacniacza blisko karty by sprawdzić czy wynik będzie taki sam.
3. Pomiar przez matówkę obiektyw ustawiony na nieskończoność.
I teraz to czego brakuje w instrukcji Oba pomiary z ustawieniem L.
Drugi pomiar jak wskazuje np 1,2 kręcimy pokrętłem aż uzyskamy taki sam wynik jak podczas 1 i 2 pomiaru czyli 5,6.

Teraz mam punkt odniesienia którego wcześniej brakowało. Zrobiłem test i szkło 300mm f/4 pomiar światła 5,6
wysunąłem miecha na 400mm spadek ponad 2,44EV sprawdziłem kalkulatorem chociaż nie wiem czy dobrze mierzę bo pomiar zrobiłem od pierścienia przysłony do matówki. Booster pokazał f/4 z jakimś ułamkiem.
Więc zbliżone wyniki.


Dam znać jak wyjdzie w praniu.
sigamasig
-#
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2017, 08:50

Jak się używa Minolty Booster II ?

Post autor: sigamasig »

daj znać jak wyszło
90s
-#
Posty: 21
Rejestracja: 29 cze 2017, 19:28

Jak się używa Minolty Booster II ?

Post autor: 90s »

sigamasig pisze: daj znać jak wyszło
Witam i przepraszam że tyle to trwało ale w końcu udało mi się przetestować sprzęt w warunkach bojowych.
Są to moje pierwsze zdjęcia więc proszę o wyrozumiałość i rady co mogłem zrobić lepiej.

Ogólnie rzecz biorąc tak się spieszyłem że nie zabrałem cyfrówki do sprawdzenia ekspozycji podczas pierwszego pomiaru.
Oraz trochę nie zaufałem wskazaniom boostera podczas bliskich portretów bo nie chciało mi się wierzyć w to co pokazywał.
Jednak okazało się że pomiary były prawidłowe.

Tak więc osobiście jestem bardzo zadowolony, jedno zdjęcie ma przesuniętą płaszczyznę ostrości ale nie wiem czy to nie podczas zakładania kasety, czy może modelka lekko się ruszyła.

1.
ObrazekMelancholy by Jakub 90s Pyrdek, on Flickr

2.
ObrazekAnna and cat 1 by Jakub 90s Pyrdek, on Flickr

3.
ObrazekAnna and cat 2 by Jakub 90s Pyrdek, on Flickr
90s
-#
Posty: 21
Rejestracja: 29 cze 2017, 19:28

Jak się używa Minolty Booster II ?

Post autor: 90s »

Witam chciałem uzupełnić jak używać Boostera.

Pierwszy pomiar wykonujemy tylko raz.
1.W trybie L dokonujemy pomiaru szarej karty Kodaka boosterem bez nasadki. Zapamiętujemy wynik przysłony.
2. Aparat ustawiony na nieskończoność, przez matówkę dokonujemy drugiego pomiaru (booster musi mieć nałożoną nasadkę).
3. Pokrętłem ustawiamy wartość aż do momentu gdy światłomierz wskaże taki sam wynik jak podczas pierwszego pomiaru samej karty kodaka.
4. Wartość np 4 możemy zapisać na matówce jeżeli używamy różnych albo zostawić boostera ustawionego na danej wartości.

Najprościej ujmując booster koryguje spadek mocy światła wynikający przez matówkę. Więc każdy następny pomiar można wykonywać bezpośrednio bez powtórnej kalibracji.


pozdrawiam
ODPOWIEDZ