Srebro "wyłazi" z powierzchni emulsji negatywu?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Srebro "wyłazi" z powierzchni emulsji negatywu?

Post autor: filozof97 »

Będąc dziś w ciemni zorientowałem się, że zostawiłem tam negatyw... zabrałem go do pokoju, obejrzałem - transparentność i obraz jest normalny, ale gdy ogląda się emulsję w świetle odbitym, to stwarza ona wrażenie jakby srebro "wylazło" na powierzchnię negatywu. Co tu się stało (złe wypłukanie?) i co z tym zrobić?
Załączniki
IMG_20170731_233900.jpg
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Srebro "wyłazi" z powierzchni emulsji negatywu?

Post autor: Nomad »

Dwie możliwości. Negatyw mocno niedoświetlony albo lekko zaświetlony w przerywaczu..
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Srebro "wyłazi" z powierzchni emulsji negatywu?

Post autor: filozof97 »

Obie chyba możemy wyeliminować- negatyw nie jest niedoświetlony, a na pewno nie jest niedoświetlony w znacznym stopniu, normalnie się kopiuje... Nie bardzo mogę sobie też wyobrazić możliwość takiej "pseudosolaryzacji", bo świadczyło by to o nieszczelnym koreksie - a zarówno późniejsze jak i wcześniejsze negatywy nie mają takich objawów.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Srebro "wyłazi" z powierzchni emulsji negatywu?

Post autor: Nomad »

Opcja trzecia - raz w życiu miałem taki przypadek, gdzieś w zamierzchłych latach osiemdziesiątych minionego stulecia, Mocno wyczerpany utrwalacz nie do końca zadziałał. Pomogło ponowne utrwalenie w świeżej chemii. I to po kilku latach!
Negatyw z pozoru normalny, ale kopiował się bardzo miękko.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Srebro "wyłazi" z powierzchni emulsji negatywu?

Post autor: wosk »

Nomad pisze: ... ponowne utrwalenie w świeżej chemii.
Też bym o tym pomyślał - utrwalić i PORZĄDNIE wypłukać.
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Srebro "wyłazi" z powierzchni emulsji negatywu?

Post autor: filozof97 »

W takim razie, lada dzień to zrobię. A co do utrwalacza, miałem ostatnio ciekawą przygodę. Z używanego utrwalacza na ścianach butelki wytrącił się czarny osad, który niespecjalnie dawał się wypłukać. Wylałem więc stary utrwalacz do bańki zbiorczej ( w niej też powstał taki osad), do butelki nalałem świeżego, tj. po utrwaleniu jednego negatywu. Przedwczoraj użyłem go do odbitek.... i porobiły się brązowe, znaczy - nie utrwaliły. Czyżby na ścianach butelki wytrąciło się srebro, które rozpuściło się w świeżym utrwalaczu, jednocześnie go psując?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Srebro "wyłazi" z powierzchni emulsji negatywu?

Post autor: powalos »

filozof97, ten ciemny osad w utrwalaczu to właśnie wytrącone związki srebra. Czyste srebro jest odzyskiwane przez firmy zajmujące się recyklingiem chemikaliów foto. Ja zazwyczaj wypłukuję ten osad dość ciepłą wodą (jeżeli już taki mi powstanie) Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Srebro "wyłazi" z powierzchni emulsji negatywu?

Post autor: rbit9n »

można też wypłukać butelkę roztworem NaOH.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Srebro "wyłazi" z powierzchni emulsji negatywu?

Post autor: flonidan »

To typowy przykład niedostatecznego utrwalenia-świadczy o tym biały osad w miejscach cieni-jeszcze raz porządnie ultrwalić-z tym osadem srebrowym to powstaje on gdy utrwalacz jest wyczerpany,bądż utrwalacz o zasadowym odczynie ,ale jeśli srebro się wytrąca to lepiej zmienić utrwalacz na nowy.
jacek
ODPOWIEDZ