zafarb Acrosa

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

zafarb Acrosa

Post autor: flonidan »

Cześć.Mam małe pytanko.Zawsze po wywołaniu Acrosa zostawał mi lekko fioletowy zafarb błony ,zawsze myślałem ,że tak ma być ale ostatnio po wywołaniu 3 klisz i utrwaleniu ich w utrwalaczu zasadowym nagle zafarb pięknie ustąpił w kąpieli utrwalającej.A może coś żle robiłem wcześniej.
jacek
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

zafarb Acrosa

Post autor: dejnekas »

A jaki to sklepowy utrwalacz zasadowy - jaka nazwa jesli mozesz podac?
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

zafarb Acrosa

Post autor: flonidan »

sklepowy ATS Schnellfixierbad Moerscha
jacek
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

zafarb Acrosa

Post autor: flonidan »

kupiłem go do niskoczułych błon Adoxa wg.zaleceń producenta i rzeczywiście emulsja się tak nie niszczy jak po utrwaleniu w utrwalaczu kwaśnym.
jacek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

zafarb Acrosa

Post autor: rbit9n »

kurcza! zawsze acros wychodził mi idealnie bezbarwny, a zasadniczo używałem utrwalacza ilforda. co innego t-max, ale to wiadomo
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

zafarb Acrosa

Post autor: zaphod »

Zrobiłem tylko parę rolek Acrosa, ale nigdy nie widziałem na nim zafarbu a utrwalam kwaśnym 2M z czarno-białych.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

zafarb Acrosa

Post autor: flonidan »

Może jakiś wywoływacz spowodował nie zejście maski-mam pierwsze swoje acrosy z lekkim odcieniem fioletu.
jacek
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

zafarb Acrosa

Post autor: Miburo »

Ja acrosa zawsze utrwalalem w utrwalaczu ilforda, jak zreszta wszystko i nigdy zadnego zafarbiwania nie mialem. A jestes pewien, ze to byl acros, a nie np foma??:-)
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

zafarb Acrosa

Post autor: Miburo »

A jaki byl problem z tmaksem???
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

zafarb Acrosa

Post autor: wosk »

flonidan pisze:... po utrwaleniu ich w utrwalaczu zasadowym nagle zafarb pięknie ustąpił w kąpieli utrwalającej.A może coś żle robiłem wcześniej.
Być może utrwalacz był "przechodzony" i niezbyt energiczny - przekonałem się, że Acros lubi świeżutki roztwór. Płukanie też ma duże znaczenie - film po utrwalaniu zostawia w wodzie różowawy zafarb, który po wstępnych kilku wymianach wody w koreksie i intensywnych ruchach szpulami robi się coraz bledszy a podłoże staje się przejrzyste.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

zafarb Acrosa

Post autor: Tristan »

U mnie zafarb w kolorze indygo zawsze jest na filmie Ilford PAN 100 na małym obrazku. Co ciekawe, FP4+ wychodzi przejrzysty jak PET.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

zafarb Acrosa

Post autor: rbit9n »

to jest kolor podłoża. taki urok ilfordpanów.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

zafarb Acrosa

Post autor: Nomad »

Zafarb z Acrossa schodzi w płukaniu, niezależnie od energiczności utrwalacza. W T-maxach odwrotnie- bardzo energiczny utrwalacz usuwa zafarb. Ewentualnie ostatnie płukanie w lekko podniesionej temperaturze. W Ilfordzie i Fomie zafarb nie schodzi wcale - niezależnie od utrwalania i płukania.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

zafarb Acrosa

Post autor: rbit9n »

średnia foma już od dłuższego czasu nie ma niebieskiego podłoża, więc wspominanie o fomie w tym wątku, jest nie na miejscu, chyba że wspominamy historycznie, muzealnie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

zafarb Acrosa

Post autor: Nomad »

Ciągle trafiają w moje ręce Fomy z zafarbem, choć najczęściej jest to mały obrazek. Średni wołałem z pół roku temu (200 ASA) i zafarb miał, tyle że nie wiem kiedy został wyprodukowany.
ODPOWIEDZ