zgniłe jaja z butelki Tetenala Superfix

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

zgniłe jaja z butelki Tetenala Superfix

Post autor: tomstg »

Witajcie,
Wczorajsza sesja w ciemni, długo wyczekiwana od kilku miesięcy, bo nie zawsze mam wolny weekend i niestety mieszane uczucia. Mam pytanie do użytkowników Tetenala Superfix lub innych utrwalaczy w koncentracie, ale nie tylko. Jesli z butli koncentratu tetenal superfix czuć zgniłe jaja i widać lekkie zmętnienie płynu, to nadaje się to już do wyrzucenia? Rozrobiłem go do papieru, ale nie zrobiłem testu (z wywołaniem kawałka filmu, tylko taki znam) i nie wiem teraz czy za kilka lat zdjęcia z wczorajszej sesji zczezną z albumie, a może i szybciej. Przyznam, że od momentu otwarcia nowej butli mogło minąć 6-7 miesięcy. Sytuacja mnie zaskoczyła i nie miałem innego utrwalacza jako plan B, a ciemnia rozłożona, więc zaryzykowałem. Wiem że lepiej mieć pod ręką świezą chemię, ale w dzisiejszych czasach nie ma już sklepów z takimi rzeczami dostępnych gdzies na miescie. Nadal zostało mi trochę tego Superfixu. Czy pomimo zapachu i zamętnienia, robiąc test z odcinkiem filmu, da się tego używać nie ryzykując? Jakie macie z tym doswiadczenia?

Tak na marginesie, podobnie zaskoczył mnie wczoraj Tetenal Eukobrom ale napisałem na to oddzielny wątek.

pozdrawiam
tom
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

zgniłe jaja z butelki Tetenala Superfix

Post autor: sejmajnejm »

Do wylania. Było już kilka wątków na ten z opisem co się dzieje. Ciekawostką jest to, że dzieje się tak zazwyczaj tylko z koncentratem.

Sent from my XT1635-02 using Tapatalk
ODPOWIEDZ