Bronica ETRSi prism AE-II i soczewka korekcji dioptrii - prośba

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

Bronica ETRSi prism AE-II i soczewka korekcji dioptrii - prośba

Post autor: tomstg »

Witajcie,
Mam problem ze swiezo zakupionym pryzmatem do bronki ETRSi. To jest wersja AE-II czyli z pomiarem, jest w swietnym stanie i wygląda że działa poprawnie. Problem polega na tym ze poprzedni własciciel zainstalował w niej soczewkę korekcyjną +0.5 dioptrii. Sprzedawca nie wiedząc o tym sprzedał mi ten sprzęt w dobrej wierze jako oryginalny, nie modyfikowany. Wg tego co mi sie udało wygooglać oryginalnie tam powinna siedzieć -1.5. Nie mam żadnej wady wzroku póki co, wiec nie ma bata, nijak nie udaje mi się zobaczyć czy obraz na matówce jest ostry przy różnicy 2 dioptrii. Mam prośbę do uzytkowników takiego pryzmatu, najlepiej nie noszących okularów: czy mozecie potwierdzić że w pryzmacie siedzi soczewka -1.5? I prośba do użytkowników w okularach: JEŚLI KOMUŚ ZBYWA ORYGINALNA SOCZEWKA -1.5 DO PRYZMATU AE-II TO CHETNIE ODKUPIĘ.

A moze znacie jakiegos magika-optyka, który moze się podjąć dorobienia i dobrania takiej soczewki w odpowiedniej mocy? Spróbuję zajsc do jakiegos optyka i dopytać, ale moze już ktoś przeszedł taką ścieżkę i moze pomóc.

Z góry dzięki!
tomstg
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Bronica ETRSi prism AE-II i soczewka korekcji dioptrii - prośba

Post autor: mrek »

tomstg pisze: ....A moze znacie jakiegos magika-optyka, który moze się podjąć dorobienia i dobrania takiej soczewki w odpowiedniej mocy? Spróbuję zajsc do jakiegos optyka i dopytać, ale moze już ktoś przeszedł taką ścieżkę i moze pomóc.

Z góry dzięki!
tomstg
Wszystkie wymienne pryzmaty jakie mam, w standardzie nie mają żadnej soczewki? Zakłada się ją w chwili gdy wzrok tego wymaga. Pryzmat w Bronce nie jest tak zaprojektowany?
Do pryzmatu Mamiya RB dorabiałem soczewkę celownika w krakowskim Astrokrak. To znaczy oni pośredniczyli bo znają optyków.
Zresztą w pryzmacie RB okazało się, że tam są dwie złączone soczewki, więc koszt był spory.

Jeśli znajdziesz jakiegoś wykonawcę, daj namiar. Muszę wymieniać soczewki w kominkach na coraz mocniejsze +
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

Bronica ETRSi prism AE-II i soczewka korekcji dioptrii - prośba

Post autor: tomstg »

To jest wycinek z oryginalnej intrukcji do tego pryzmatu.
Załączniki
bronica prism.JPG
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Bronica ETRSi prism AE-II i soczewka korekcji dioptrii - prośba

Post autor: mrek »

tomstg pisze: To jest wycinek z oryginalnej intrukcji do tego pryzmatu.
A jak widzisz po zdjęciu z pryzmatu tej soczewki. Nie piszesz o tym.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

Bronica ETRSi prism AE-II i soczewka korekcji dioptrii - prośba

Post autor: tomstg »

Po zdjeciu soczewki i po przyłożeniu oka do wizjera ściśle, obraz na matówce jest tak blisko oka, że oko nie daje rady ustawić ostrości. Obraz w wizjerze staje się dopiero wyraźny kiedy oddalę oko od wizjera na kilka cm. Można to porównać do próby obejrzenia sobie czubka palca - jesli palec zbliżysz za bardzo do oka to nie bedziesz widział go wyraźnie. Wnioskuję z tego że soczewka obraz w wizjerze trochę oddala.
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Bronica ETRSi prism AE-II i soczewka korekcji dioptrii - prośba

Post autor: Tristan »

Na e-bayu są w całkiem rozsądnej cenie (w porównaniu do kosztów całego pryzmatu).

http://www.ebay.pl/itm/Bronica-ETRSi-Co ... SwrhBZClgR
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

Bronica ETRSi prism AE-II i soczewka korekcji dioptrii - prośba

Post autor: tomstg »

Tristan pisze: Na e-bayu są w całkiem rozsądnej cenie (w porównaniu do kosztów całego pryzmatu).
Widziałem i chyba skorzystam, jesli nie znajdzie się jakiś dawca tutaj na forum. Jak ktoś wymienia soczewkę to już do starej raczej nie wraca.
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
ODPOWIEDZ