negatyw z naświetlarni ctf

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

negatyw z naświetlarni ctf

Post autor: sweetek »

Co nie zmienia faktu, że jest to jedyny sensowny sposób naświetlania negatywu z pliku cyfrowego, a zupełnie pominąłeś jego istnienie.
Tu się nie zgodzę....
Ja nie używam żadnych rastrów stochastycznych i uważam, że do odbitek stykowych jest zupełnie zbędny a wręcz może zaszkodzić. Tak jak pisałem, aby tak naświetlona klisza wyszła dobrze, żeby potem na odbitce nie było pasów ani falowania tonów to trzeba mieć bardzo dobrą naświetlarnie.
Ja robię gumy i cyjanotypie z klisz naświetlanych z liniaturą 350 Lpi i rozdzielczością 4000 dpi używając rastra tzw. eliptycznego pełzającego i nie ma żadnych problemów z odbitkami i nikt nigdy nie mówił, że widać na nich raster.
Jeśli tobie bardziej pasuje raster stochastyczny i naświetlanie na 1800 dpi to twoje prawo robić w ten sposób.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

negatyw z naświetlarni ctf

Post autor: technik219 »

A może jakiś materiał poglądowy? Bardzo bym chciał zobaczyć jak wygląda taki rastrowy negatyw w powiększeniu, a równie chętnie odbitkę stykową w niego - normalnie i także w powiększeniu wycinka. Da się zrobić?
Guma nie jest dla mnie argumentem na "niewidzialność" rastrowania.Dopiero odbitka na klasycznym papierze może dać jakiś pogląd.
I druga sprawa: z opisu procedury wywnioskowałem, ze edytując plik do naświetlenia powinno się obraz odwrócić stronami, bo przy kopiowaniu warstwy emulsyjne powinny się stykać ze sobą. Czy tak? Tak jak przy normalnym kopiowaniu klasycznych negatywów?
Lux mea lex
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

negatyw z naświetlarni ctf

Post autor: sweetek »

ja robię kamerą 10x12 cali, nie mam potrzeby robic negatywów do stykówek, czy do odbitek.
Jak robi się analogowo to chyba pomyłka, żeby do normalnych odbitek robić negatyw z naswietlarni, nie mam żadnego przykładu stykówki czy odbitki z CTF.
Jeśli chodzi o procedurę wypuszczania pliku to robisz PDFa pozytywowego i mówisz w naświetlarni że mają ci zrobić negatyw emulsją do dołu, albo nie ruszać i tylko negatyw. Na RIPie można odwracać, obracać, negatyw/pozytyw i wiele cudów jeszcze. Bitmapa musi mieć 300 dpi (min 250 dpi). Najważniejsze, żeby dokładnie się dogadać w naświetlarni, żeby zrobili z dużą starannością a nie olali.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

negatyw z naświetlarni ctf

Post autor: technik219 »

sweetek pisze: Jak robi się analogowo to chyba pomyłka, żeby do normalnych odbitek robić negatyw z naswietlarni
No właśnie - nie rozumiemy się. Ja chcę zrobić negatyw z PLIKU CYFROWEGO, czyli z aparatu cyfrowego. Taki negatyw chcę odbić stykowo aby uzyskać klasyczną odbitkę srebrową. Nie printa z labu na papierze barwnym, nie wydruk, ale klasyczną odbitkę srebrową.
Lux mea lex
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

negatyw z naświetlarni ctf

Post autor: sweetek »

no to będzie bardzo trudne. Rozdzielczość negatywu analogowego to ok. 7000 dpi a dobrze wywołanego to ok 10 000 dpi. Żadna naświetlarka nie da ci nic porównywalnego. Możesz szukać naświetlarki do slajdów i tam naswietlić negatyw. Ale one naświetlają mały obrazek i do tego max rozdzielczośc co ja spotkałem to 6000 dpi.
Jest firma, która skonstruowała powiększalnik właśnie do odbitek z plików cyfrowych. Zasada jest prosta. Zamiast podświetlenia negatywu dajesz obraz z monitora LCD i kondensor to wyrównuje i masz projekcje na papier . Zrób sobie próbę z wyświetlaczem 5 cali 1600x1200 dpi i zobacz. Podobno efekt całkiem całkiem.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

negatyw z naświetlarni ctf

Post autor: J.A. »

Chciałbym zobaczyć negatyw do robienia zdjęć który ma 200 l/mm, bo mniej więcej tyle to jest dpi. Potem chciałbym zobaczyć obiektyw do fotografowania o takiej rozdzielczości, a na samym końcu chciałbym zobaczyć obraz fotograficzny o takiej rozdzielczości. Będę litościwy i nie wspomnę, że takie parametry obraz srebrowy uzyskuje przy kontraście 1:1000, z aparatem na statywie, w b.dobrych warunkach świetlnych, czyli w laboratorium.
Poteoretyzować dobra rzecz, ale czasem warto jednak zejść na ziemię.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

negatyw z naświetlarni ctf

Post autor: jac123 »

sweetek pisze:...
Jest firma, która skonstruowała powiększalnik właśnie do odbitek z plików cyfrowych. Zasada jest prosta. Zamiast podświetlenia negatywu dajesz obraz z monitora LCD i kondensor to wyrównuje i masz projekcje na papier . ....
Te powiększalniki były (są?) normalnie w sprzedaży, nie pamiętam już marki tego sprzętu. Swego czasu był nawet jeden na ebaju czy allegro w dość przystępnej cenie, nawet się zastanawiałem nad zakupem. Jednak z tego co pamiętam oprogramowanie (i reszta) były już wtedy (2-3 lata temu) nieco przestarzałe i oferowały przez to mierną jakość, w stosunku do obecnego poziomu i jakości plików, więc zrezygnowałem. Być może jest teraz coś nowszego, bo niestety ten sprzęt bardzo szybko się starzeje.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

negatyw z naświetlarni ctf

Post autor: J.A. »

DeVere 504DS
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

negatyw z naświetlarni ctf

Post autor: technik219 »

sweetek pisze: no to będzie bardzo trudne. Rozdzielczość negatywu analogowego to ok. 7000 dpi a dobrze wywołanego to ok 10 000 dpi. Żadna naświetlarka nie da ci nic porównywalnego. Możesz szukać naświetlarki do slajdów i tam naswietlić negatyw. Ale one naświetlają mały obrazek i do tego max rozdzielczośc co ja spotkałem to 6000 dpi.
Nie żartuj :shock: Każda "odbitka" z labu naświetlana jest na 300 dpi (w zależności od maszyny, bo w CeWe formaty powyżej 13x18 przygotowuj się na 400 dpi). Jeśli będę miał negatyw 30x40 naświetlony z taką rozdzielczością (300 dpi), i będę go odbijał stykowo to... klękajcie narody. A maksymalny format kliszy ograniczony jest chyba tylko szerokością roli folii/błony.
Lux mea lex
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

negatyw z naświetlarni ctf

Post autor: sweetek »

Nie żartuj :shock: Każda "odbitka" z labu naświetlana jest na 300 dpi (w zależności od maszyny, bo w CeWe formaty powyżej 13x18 przygotowuj się na 400 dpi). Jeśli będę miał negatyw 30x40 naświetlony z taką rozdzielczością (300 dpi), i będę go odbijał stykowo to... klękajcie narody. A maksymalny format kliszy ograniczony jest chyba tylko szerokością roli folii/błony.
Liczba dpi to nie to samo co rozdzielczość urządzenia.
W CEWE naświetlarki mają rozdzielczość 3000 pdi (tak samo Noritsu czy Kodak), czyli każdy punkt twojego zdjęcia naświetlany jest za pomocą 10 punktów jakie jest w stanie wygenerować laser. Drukarka typu kolor laser mają rozdzielczość 1200 dpi a wydruki to śmieci.
Tak jak pisałem rozdzielczość zdjęcia a rozdzielczość wydruku to dwie różne rzeczy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

negatyw z naświetlarni ctf

Post autor: J.A. »

sweetek pisze: 23 kwie 2017, 11:07 Ok, zrobię taki poradnik w paru słowach, ale po majowym weekendzie, bo teraz z czasem kiepsko.
A se na wykopalisko pozwoliłem.
Coś gdzieś powstało?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

negatyw z naświetlarni ctf

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 14 maja 2020, 14:22 A se na wykopalisko pozwoliłem.
Coś gdzieś powstało?
Nic nie powstało i nie powstanie. Z jednego powodu: już nie ma naświetlarni produkujących negatywy/pozytywy na foliach z plików cyfrowych. Teraz powszechnie naświetla się bezpośrednio z plików cyfrowych na światłoczułe folie drukarskie. Drukarnie przesyłają składy on-line do naświetlarni i jeszcze tego samego dnia (albo jutro) dostają door-to-door gotowe klisze (jak stare offsety tylko na polimerach) do zamontowania na maszynach i heja! Farba rolki w ruch i jazda. Nazywa się to bodajże |ctp|: computer to plate.
Było fajnie, ale się skończyło, jak zapis na dyskietkach 3,5", jak kasety magnetofonowe, jak wiele innych cudów techniki. Może jeszcze gdzieś się uchowała naświetlarnia, która od wielkiego dzwonu naświetla pliki cyfrowe na klisze, ale znajdź taką...
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

negatyw z naświetlarni ctf

Post autor: J.A. »

M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

negatyw z naświetlarni ctf

Post autor: Tomasz. »

https://drukujcyfrowo.pl/cennik-naswietlanie/
https://sylver.pl/page.php?l=pl&p=ctforder - tu robiłem jeden ze swoich negatywów ok 30x40 i rastra na cyjanotypii nie widać...
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

negatyw z naświetlarni ctf

Post autor: sweetek »

Ludzie, dalej używa się naświetlarek na film, nie ma z tym żadnego problemu. Jeśli ktoś szuka takiej możliwości niech mi da znać a podam namiar na naświetlanie w waszej okolicy.
ODPOWIEDZ