Jakie ciekawe szkła do 4x5 ?

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Jakie ciekawe szkła do 4x5 ?

Post autor: marcinfoto »

Witam, z racji iż przestudiowałem temat o wielkoformatowych szkłach i nie znalazłem tam odpowiedzi Na moje bolączki chcę tutaj założyć nowy temat .

Jako że posiadam arcę swiss z którą doszedłem do wniosku że będę raczej wykorzystywał głównie tylko pejzażu architektury i tutaj jeśli chodzi o obiektywy nie mam dylematu , standardem będzie schneider kreuznach symar 150 / 5,6 ( testowałem próbnie w plenerze na f 16 / 22 i dla mnie jest ok, a szerszy kąt chcę dokupić starego angulona f 8 / 65 .
I tutaj ciekawsze a co za tym idzie droższe konstrukcje mnie nie interesują .
Porady potrzebuje odnośnie drugiego zestawu mianowicie graflex przeznaczony bardziej do artystycznej zabawy , portret / cała postać .
Z racji że migawkę posiada więc nie koniecznie poszukuję szkieł z migawką podstawowy warunek to
- jasność, najlepiej minimum 3,5 lub poniżej , a co najważniejsze ciekawa plastyka - piękny bokeh ! .
W sytuacji kiedy obiektyw ma świetną plastykę i bokeh oczywiście jak najbardziej wchodzi w grę jasność 4,5 - 5,6 - ciemniej raczej już nie bo może być problem z ostrzeniem .

Poza słynnym aero ektarem 178 2,5 nie mogę za bardzo znaleźć ciekawych opini o innych starych szkłach które by można kupić w przystępnej cenie .

Szkła mogaąbyć i pod większy format to nawet lepiej, oby tylko nie ważyły po 4 kilo i dały się zainstalować pod grafcia, czyli średnica jakieś ok 8-9 cm to raczej max .

No i oczywiście cena, szkła po tysiac euraczy mnie nie interesują bo wiadomo że w tedy to bym polował na ektara :)

Jeżeli macie jakies swoje typy to chętnie poczytam jakie bo nawet nie wiem na co polować :)

Ps : ewentualnie też mile widziane porady jakie szkła pomijać .
Przykładowo wstawię zdjęcia dwóch szkieł, jedno jasność 3,5 dodatkowo z migawką więc nawet i z arcą mógłbym go używać, drugie ze zdjęcia wnioskuję że jasność 2,0 . Ale czy to jest tak faktycznie czy może po prostu jakieś stare mylące oznaczenia?
Albo jeśli nawet faktycznie 2,0 to czy nadaję się do pracy przy mocnym świetle, już nie wspomnę pod światło.
Kolejna kwestia czy ktoś coś wie o plastyce takich szkieł ?
Bo jednak ciężko kupować w ciemno obiektywy o wartości 500-1000 pln kierując się tylko niepewnym parametrem .
sznajder.JPG
sznajder.JPG (25.73 KiB) Przejrzano 2580 razy
sznajder.JPG
sznajder.JPG (25.73 KiB) Przejrzano 2580 razy
Załączniki
stary.jpg
stary.jpg (185.55 KiB) Przejrzano 2580 razy
Graflex Speed Graphic + Aero Ektrar 178 df2,5 / Pentac 8 210. f 2,9 / Zeiss 250 f 3,5 / Hasselblad 500CM Planar 75 2,8 T / Pentax 6x7 Takumar 105 f 2,4 / Contax G1
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Jakie ciekawe szkła do 4x5 ?

Post autor: marcinfoto »

Nikt nic nie doradzi ??
Graflex Speed Graphic + Aero Ektrar 178 df2,5 / Pentac 8 210. f 2,9 / Zeiss 250 f 3,5 / Hasselblad 500CM Planar 75 2,8 T / Pentax 6x7 Takumar 105 f 2,4 / Contax G1
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Jakie ciekawe szkła do 4x5 ?

Post autor: cbk »

w tym mosiężnym wartość 2 na tubusie to nie jest liczba przysłony, tylko oznaczenie otworu. Kiedyś przed standaryzacją był kilka wartości określających otwór względny obiektywu. Na f2,0 bym nie liczył :)
jak chcesz z migawką, bo polecam stare xenary i przedwojenne tessary. Jeśli bez migawki to petvale.
Petzval daje w deche bokeh, np taki:
Obrazek
God Is A Girl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jakie ciekawe szkła do 4x5 ?

Post autor: J.A. »

cbk pisze: w tym mosiężnym wartość 2 na tubusie to nie jest liczba przysłony, tylko oznaczenie otworu. Kiedyś przed standaryzacją był kilka wartości określających otwór względny obiektywu. Na f2,0 bym nie liczył :)
Ja też, ale to akurat łatwo policzyć. Wystarczy znajomość ogniskowej i linijka. Dzielimy długość ogniskowej, przez średnicę otworu widzianą przez szkło widzianą wprost w przednią soczewkę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Jakie ciekawe szkła do 4x5 ?

Post autor: cbk »

J.A. pisze:Wystarczy znajomość ogniskowej i linijka. Dzielimy długość ogniskowej, przez średnicę otworu widzianą przez szkło widzianą wprost w przednią soczewkę.
dokładnie tak, stąd wiem, że ten petzval którego sampla wkleiłem jest f4 :)
God Is A Girl
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Jakie ciekawe szkła do 4x5 ?

Post autor: marcinfoto »

Tak czułem że to jego 2 F jest nierealna, za mały obiektyw jak na te parametry :)

Mój tessar na 3,5 daje taki bokeh jak poniżej, jest całkiem fajnie w lepszych warunkach ( oświetlenie + tło ) będzie pewnie jeszcze lepiej ale jednak widzę że mógłby bardziej wariować w tle :)

Czyli taki xenar jak pokazałem na zdjęciu na początku mógłby być ok ?

słyszałem też coś o heliarze ale nie wiem o których wersjach mowa , czy te 4,5 180 z aparatów 10x15 też są ok czy tylko te duże do większych sprzętów ?
17264186_1367074316648918_8279081575550782374_n.jpg
taki heliar?
taki heliar?
4.jpg
Graflex Speed Graphic + Aero Ektrar 178 df2,5 / Pentac 8 210. f 2,9 / Zeiss 250 f 3,5 / Hasselblad 500CM Planar 75 2,8 T / Pentax 6x7 Takumar 105 f 2,4 / Contax G1
ODPOWIEDZ