Odbitki z jasnymi oczami

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

rysy
-#
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2011, 17:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Odbitki z jasnymi oczami

Post autor: rysy »

Być może ani tytuł postu ani kategoria, w której go zamieściłem nie są trafione ale wytłumaczę o co chodzi. Trafiłem już na kilka pięknych fotografi ( szczególnie w okresie przed i wojennym) gdzie twarze a szczególnie oczy fotografowanych osób wzbudzały szczególną uwagę. Zdawały się być wyraźnie bielsze na tle skóry. Czy to zasługa specyficznego oświetlenia czy może papieru albo materiału na jakim fotografia została wykonana? Mam nadzieję że dołączone zdjęcie pomoże w wyrażeniu mojej myśli.
20170414_210922.jpg
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odbitki z jasnymi oczami

Post autor: J.A. »

Ośewietlenie i retusz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Odbitki z jasnymi oczami

Post autor: graphia »

Retusz, być może także maskowanie pod powiększalnikiem.... sprawny rzemieślnik potrafił wiele w swoim fachu :)
rysy
-#
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2011, 17:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Odbitki z jasnymi oczami

Post autor: rysy »

Rozumiem, że prawdopodobny retusz dotyczył rozjasnienia oczu? Pytam bo zauważyłem że np technika mokrego kolodionu daje podobne rezultaty i sądziłem że to może wpływ materiału światłoczułego.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Odbitki z jasnymi oczami

Post autor: technik219 »

Zdecydowanie retusz. W "tamtych" czasach nie było negatywu portretowego, który by nie był poddany retuszowi. Retuszowano wszystko, od krost i blizn na twarzach, poprzez podkreślenie oczu a na kształcie twarzy skończywszy. W mniej renomowanych zakładach retuszował sam właściciel, zakłady berdziej renomowane zatrudniały retuszerów. Często byli to studenci wydziałów sztuki, którzy potrafili na nowo namalować negatyw. A negatywów portretowych, poza największymi formatami, nie powiększano, tylko odbijano stykowo. Jeszcze w 1987 roku robiono mi zdjęcie do dyplomu globicą, na negatywie ciętym 6x9. I też nie mogłem się na tym zdjęciu rozpoznać, tak było domalowane (mistrz wyretuszował mi nawet charakterystyczny pieprzyk, dlatego nie mogłem się rozpoznać).
Teraz wszystko załatwia "fotoszop", ale wtedy uczono mnie nawet tzw. szparowania tła w zdjęciach katalogowych maszyn, biżuterii i innych, na których obiekt musiał być na białym tle. Teraz to nie do pomyślenia, ale wtedy normalka.
Jako ciekawostkę podam, że bodajże Janina Mierzecka - jedna z założycielek ZPAF pasją fotografii zaraziła się dorabiając sobie podczas studiów jako retuszerka.
Lux mea lex
rysy
-#
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2011, 17:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Odbitki z jasnymi oczami

Post autor: rysy »

Technik dużo ciekawych informacji tu podałeś. Nie mialem pojecia o posadzie retuszera. Rozumiem że "przerysowanie negatywu na nowo" traktować z lekkim przymrużeniem oka choć wiele to mówi o skali retuszowania w minionych latach. Jeszcze niedawno w moim mieście istniał zakład fotograficzny w której robiono zdjęcia portretowe globicą. To miejsce miało niezwykle magiczny klimat, jakby czas się zatrzymał dla tych starych sprzętów. Faktycznie oczy na odbitce były jakieś inne, jakby podkreślone makijażem.
Dzięki za interesujące wiadomości.
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Odbitki z jasnymi oczami

Post autor: m6nj »

Najszybciej jest odbielić potem utrwalić ponownie.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Odbitki z jasnymi oczami

Post autor: jac123 »

Ja bym jednak nie był taki pewien, co do retuszu na tym zdjęciu (jako wyjaśnienie problemu). Prezentowany skan chyba nie jest najlepszy , ale zauważcie, że białe fragmenty zdjęcia np. pasy na kołnierzyku są równie białe co oczy. Czy np. nie jest tak, że jednak zdjęcie się starzeje , a z powodu np. słabego (szybkiego) utrwalenia w miarę upływu czasu zarysowuje się kontrast pomiędzy białymi fragmentami , a resztą zdjęcia? To oczywiście moja teoria, ale żeby odpowiedzieć uczciwie na postawione pytanie potrzebne by były jakieś bardziej szczegółowe badania.
Co do retuszu , to owszem twarze retuszowano, ale kołnierzyki?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odbitki z jasnymi oczami

Post autor: J.A. »

Wszystko retuszowano, jak trzeba było to i muszkę można było panu młodemu domalować.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Arturl
-#
Posty: 83
Rejestracja: 12 mar 2017, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Odbitki z jasnymi oczami

Post autor: Arturl »

J.A. pisze: Wszystko retuszowano, jak trzeba było to i muszkę można było panu młodemu domalować.
Dokładnie. Retusz negatywu to był standard. Plamkowanie odbitek prawie zawsze było widać in minus.
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Odbitki z jasnymi oczami

Post autor: m6nj »

Mnie kiedyś siostra tak wyretuszowała w zakłądzie foto w lbn że miałem twarz jak chłopiec z podstawówki.. tak jak koledzy wyżej piszą zdjęcie kiedyś z zakładu bez retuszu wyjść nie mogło. A nikt nie bawił się w dokładne naświetlania, maskowania, odbielania itp- szybkie wołanie suszenie i retusz.
maksiu432
-#
Posty: 2
Rejestracja: 02 lis 2016, 15:29

Odbitki z jasnymi oczami

Post autor: maksiu432 »

No to w sumie są i plusy i minusy tego bo można teraz zrobić takie cuda tylko minus tego taki że ludzie wykorzystują to co złych celów :/
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2017, 07:47 przez maksiu432, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odbitki z jasnymi oczami

Post autor: J.A. »

Zawsze wykożystawali w złym celu. A ściślej nadużywali. Nic siė nie zmieniło poza techniką.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
rysy
-#
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2011, 17:44
Lokalizacja: Kołobrzeg

Odbitki z jasnymi oczami

Post autor: rysy »

Zainteresowany to tematem, kupiłem specjalnie "Retusz" K.Sutterlina. Faktycznie, potwierdza on, że możliwości retuszerskie były bardzo duże, krytykując jednocześnie jego nadużywanie. Po przeczytaniu kilku rozdziałów przypuszczam że wybielone oczy to nic innego jak nałożenie grafitu olowkiem na negatyw. Sam odszukalem negatyw który otrzymałem z zakładu "fotografii tradycyjnej" i takie ślady ołówka znalazłem.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Odbitki z jasnymi oczami

Post autor: powalos »

Jeszcze w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia bardzo wiele negatywów retuszowano. Szczególnie gdy fotki wykonywano na większych negatywach. Musiałem kilka razy robić sobie aktualne fotki w rozmiarze 6x9 (cm) i zawsze były wykonywane na takich negatywach. Można było stosunkowo tanio dostać taki negatyw. Nawet jeden gdzieś mi się uchował do dzisiaj i oczywiście jest retuszowany co jest ewidentnie widoczne. A wykonywane były tu: http://kulturapoznan.pl/mim/kultura/new ... 80855.html W tamtych czasach wielu artystów miało swoje zakłady gdzie świadczyli usługi dla ludności. I zapewniam, że nie były to prace na odczepnego. Gdy Pan Maksymilian miał czas to można było z nim prowadzić długie rozmowy na temat tajników foto. Spotykałem go często u p. Sczanieckiego w jego sklepie komisowym Fotoma.
Fan Pentax'a.
ODPOWIEDZ