Oldies but goldies

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
jamalski
-#
Posty: 30
Rejestracja: 06 kwie 2013, 08:16
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jamalski »

technik219 pisze: Więc jakby ktoś bardzo gorączkował, to może i Rodinal by mu pomógł?
W powyższej kwestii mógłby się wypowiedzieć nasz kolega farmaceuta.
na pewno udrożniloby pacjentowi wszelkie rury, bo zawiera sode kaustyczną, na gorączke paracetamol, a siarczyn na sklarowanie ukladu :)
nowy
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

i koniecznie popić utrwalaczem :D
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Wy się śmiejecie, ale kiedyś na warsztatach zrobiliśmy taki kawał:
był czerwiec, gorąco, wszystkie okna pootwierane, ale i tak w ciemniach parówa. Ktoś przyniósł sok z czarnej porzeczki, więc rozcieńczaliśmy ten sok Mazowszanką i tym się chłodziliśmy. Któryś z nas zauważył, że ten sok po rozcieńczeniu wygląda tak samo jak roztwór R-09. Od razu znalazła się pusta butelka po R-09, do której przelaliśmy sok. Z ciemni wychynął najpilniejszy z naszej grupy kolega W. Na to tylko czekał jeden z wtajemniczonych. Narzekając na upał, stwierdził, że nic tak nie chłodzi jak szklaneczka Rodinalu. Wziął z półki butelkę wcześniej przygotowaną, odlał nieco, dopełnił wodą i wypił przewracając oczami i mlaskając lubieżnie. Kolega W. skamieniał. Ale nasz instruktor nie dał po sobie poznać, że coś jest nie tak. Kolega W. w osłupieniu wrócił do ciemni, gdzie zapewne wziął się za bary z problemem Rodinalu. My w tym czasie zamieniliśmy butelkę na prawdziwy wywoływacz. Po jakimś czasie wyszedł i jakby nigdy nic wziął czystą szklankę, odkręcił butelkę z R-09, odlał trochę, potem równie luzacko sięgnął po butlę z Mazowszanką, rozcieńczył i zaczął podnosić do ust.
- Andrzej! Co ty robisz?! krzyknął instruktor. Kolega W. zbaraniał.
- No przecież... gorąco... chciałem się napić... (żebyście widzieli jego zbaraniałą minę i wytrzeszczone oczy - bezcenne!).
Wszyscy w śmiech. Dopiero po chwili dotarło do niego, że został wkręcony. Ale zaraz dostał tę "właściwą" butelkę R-09.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

:-) mam podobną historię, choć w roli głównej była czysta + sok jagodowy. roztwór imitował denaturat. ale to historia daleka od fotografii :mrgreen:
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Zupełnie niedawno 'utrwaliłem' film w coli zaś łyknąłem utrwalacza. Smak zdecydowanie niezadowalający miał.
Co ciekawe, colę wylałem zrobiłem szybkie płukanie i wlałem świeżego utrwalacza - film wyszedł pieknie :)
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

ModusOperandi pisze:Co ciekawe, colę wylałem zrobiłem szybkie płukanie i wlałem świeżego utrwalacza - film wyszedł pieknie :)
Bo cola ma odczyn kwaśny :!:
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Oldies but goldies

Post autor: Rob »

wpadła mi ostatnio w ręce rolka orwo NP20 z datą przydatności 1977. Myślicie, że coś z tego będzie?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Oldies but goldies

Post autor: J.A. »

Ja bym tego nie wywoływał, zostawił jako eksponat i tyle. Żeby wyszło coś sensownego trzeba ustalićprzynajmniej wielkość zadymienia i spadek czułości. A na jednym filmie zrobić siętego nie da.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Oldies but goldies

Post autor: Rob »

J.A. pisze: Żeby wyszło coś sensownego trzeba ustalićprzynajmniej wielkość zadymienia i spadek czułości. A na jednym filmie zrobić siętego nie da.
a nie mogę zrobić ze 2 zdjęć, wyjąć kliszę, odciąć kawałek i wywołać go? chyba tak zrobie bo w sumie nie szkoda
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Oldies but goldies

Post autor: Rob »

Zrobiłem próbę, naświetlone na iso 50, wołane 7,5 minuty w D-76. Faktycznie nie nadaje się to do niczego poza wystawą na półkę ;-)
Załączniki
2.png
1.png
ODPOWIEDZ