Materiały do uszczelniania aparatów - gdzie kupić w Warszawie lub online?

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

tomek
-#
Posty: 1
Rejestracja: 09 lut 2016, 14:54

Materiały do uszczelniania aparatów - gdzie kupić w Warszawie lub online?

Post autor: tomek »

Dzień dobry,

Na początek wypada się przedstawić, jako że jest to mój pierwszy post na forum. Na imię mam Tomek i od 2 lat, po wielu latach przerwy, odbudowuję swoją ciemnię; kupuję też aparaty o których kiedyś marzyłem a których nie byłem w stanie kupić w latach młodości, gdy były nowe.

Posiadam Ricoha 500G w bardzo dobrym stanie, niestety wymaga on uszczelnienia. Kilka innych aparatów oddałem w tym celu do serwisu ale w sumie zastanawiam się czy nie byłbym w stanie tego zrobić samodzielnie. Największym problemem wydaje się zakup "gąbek" do uszczelnienia których nigdzie nie mogę znaleźć. Dlatego też zwracam się do Was z pytaniem - gdzie można nabyć odpowiednie materiały w Warszawie (najlepiej w okolicach centrum, ale mogą być też inne lokalizacje) lub w internecie? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Materiały do uszczelniania aparatów - gdzie kupić w Warszawie lub online?

Post autor: powalos »

tomek, jeżeli chodzi o uszczelnianie tylnych ścianek, itp. to najlepiej do tego się nadaje tzw. "bawełniany kordonek". Do nabycia w sklepach z artykułami dziewiarskimi. Naciągasz go trochę, wciskasz w szczelinę. On się rozpręża i siedzi mocno. Bez żaddnego kleju, itp. Nie ma kłopotów, ze zacznie parcieć, kruszyś się,itd. Gdy potrzebna jest pianka, to najlepsza taka gęsta, np. z podkładek po myszkę. Kleisz to na jakiś wolniej schnący klej (butapren, itp.), byle nie na kropelkę. Ale to raczej do uszczelnień w komorach lustra (amortyzator uderzenia) w lustrzankach jednoobiektywowych. W dalmierzowcach, kordonek jest niezastąpiony. :-) Pozdrawiam i powodzenia w uszczelnianiu życzę.
Fan Pentax'a.
etanol
-#
Posty: 72
Rejestracja: 20 cze 2015, 21:15
Lokalizacja: NDM / Warszawa

Materiały do uszczelniania aparatów - gdzie kupić w Warszawie lub online?

Post autor: etanol »

Cześć Tomek, podobna sprawa była kiedyś na forum:

post95863.html#p95863

Pozdrawiam, Michał
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Materiały do uszczelniania aparatów - gdzie kupić w Warszawie lub online?

Post autor: graphia »

mikroguma z klejem. są różne gęstości ale każda jest podatna na zgniatanie więc dopasuje się do elementów tylnej ścianki itp.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Materiały do uszczelniania aparatów - gdzie kupić w Warszawie lub online?

Post autor: Nomad »

Podłączę się. Czym można by uszczelnić kasetę w Hasselbladzie, oryginalną blaszkę zdaje się nieodwołalnie dijabli wzięli.
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Materiały do uszczelniania aparatów - gdzie kupić w Warszawie lub online?

Post autor: AJK »

Kupowalem oryginalne komplety u tego faceta:
http://www.ebay.de/itm/Hasselblad-Magaz ... XQnYJRAnMJ
Niestety ostatnio mocno podrozaly.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
cinucha22
-#
Posty: 4
Rejestracja: 07 sty 2017, 20:07
Kontakt:

Materiały do uszczelniania aparatów - gdzie kupić w Warszawie lub online?

Post autor: cinucha22 »

Ja tam wolę zakupy internetowe tym temacie.. już sprawdzone produkty, tanio szybko - bez problemu.
Zapraszam na moją stronę Desmoxan
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Materiały do uszczelniania aparatów - gdzie kupić w Warszawie lub online?

Post autor: Nomad »

AJK pisze: Kupowalem oryginalne komplety u tego faceta:
http://www.ebay.de/itm/Hasselblad-Magaz ... XQnYJRAnMJ
Niestety ostatnio mocno podrozaly.

Cena zdecydowanie zbójnicka (za niewiele więcej można mieć zdrową A12). Pomęczę się trochę nad domowymi sposobami.
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Materiały do uszczelniania aparatów - gdzie kupić w Warszawie lub online?

Post autor: cbk »

ja uszczelniam kordonkiem grubym, z włóczki do szydełkowania. Kolor czarny. Nie przyklejam, bo w kasecie są light traps czyli rowki na uszczelnienia i tak to składam. Trzyma się samo jeśli kordonek jest odpowiedniej grubości, a sam koszt kordonka to jakieś 10PLN za pakunek, który starczy na kilkanaście kaset :}
God Is A Girl
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Materiały do uszczelniania aparatów - gdzie kupić w Warszawie lub online?

Post autor: Nomad »

cbk pisze: ja uszczelniam kordonkiem grubym, z włóczki do szydełkowania. Kolor czarny. Nie przyklejam, bo w kasecie są light traps czyli rowki na uszczelnienia i tak to składam. Trzyma się samo jeśli kordonek jest odpowiedniej grubości, a sam koszt kordonka to jakieś 10PLN za pakunek, który starczy na kilkanaście kaset :}

Ładujesz kordonek w to miejsce gdzie w oryginale są trapezowate blaszki sprężynujące? Jakoś tego nie widzę. Miejsce na uszczelnienie ma ze 4 mm szerokości... chyba poeksperymentuję jeszcze z aksamitem.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Materiały do uszczelniania aparatów - gdzie kupić w Warszawie lub online?

Post autor: wosk »

Nomad pisze:Ładujesz kordonek w to miejsce gdzie w oryginale są trapezowate blaszki sprężynujące? Jakoś tego nie widzę. Miejsce na uszczelnienie ma ze 4 mm szerokości... chyba poeksperymentuję jeszcze z aksamitem.
Mówicie o dwóch różnych uszczelnianych miejscach: Ty o szczelinie pod szyberkiem, a Kolega cbk o uszczelnieniu pod pokrywką wkładu - złap za uchwyt wkładu, przekręć, wyciągnij i odwróć - w pokrywce jest szczelina, w którą właśnie wciska się kordonek. Kiedyś też zapomniałem o tym miejscu i nie mogłem dociec, gdzie "cieknie" kaseta. Uszczelnienie szybra zrobiłem wyrzucając utlenioną gąbkę i zastępując ją paskiem nowej - zachowałem tę sprężynującą folię - nie była uszkodzona. Zresztą nie mam pomysłu czym by ją w razie potrzeby zastąpić :roll:
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Materiały do uszczelniania aparatów - gdzie kupić w Warszawie lub online?

Post autor: Nomad »

wosk pisze:
Nomad pisze:Ładujesz kordonek w to miejsce gdzie w oryginale są trapezowate blaszki sprężynujące? Jakoś tego nie widzę. Miejsce na uszczelnienie ma ze 4 mm szerokości... chyba poeksperymentuję jeszcze z aksamitem.
Mówicie o dwóch różnych uszczelnianych miejscach: Ty o szczelinie pod szyberkiem, a Kolega cbk o uszczelnieniu pod pokrywką wkładu - złap za uchwyt wkładu, przekręć, wyciągnij i odwróć - w pokrywce jest szczelina, w którą właśnie wciska się kordonek. Kiedyś też zapomniałem o tym miejscu i nie mogłem dociec, gdzie "cieknie" kaseta. Uszczelnienie szybra zrobiłem wyrzucając utlenioną gąbkę i zastępując ją paskiem nowej - zachowałem tę sprężynującą folię - nie była uszkodzona. Zresztą nie mam pomysłu czym by ją w razie potrzeby zastąpić :roll:
Faktycznie :) No cóż, ja jedną gąbkę wymieniłem na czas, druga sparciała tak że pewnego razu wsuwając szyber zagiąłem blaszkę. Teoretycznie niemożliwe, a jednak stało się.
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Materiały do uszczelniania aparatów - gdzie kupić w Warszawie lub online?

Post autor: Rob »

ja kupowałem kilka lat temu uniwersalny zestaw do uszczelniania od pana Jona Goodmana, można się z nim skontaktować przez mail JGood21967@aol.com, duży zestaw pianek, gumek, paseczków do wklejana w szczeliny i pasków tego ciemnego meszku kupiłem od niego za 9$ plus chyba 2$ za wysyłkę listem do polski, płaciłem paypalem. Koleś prowadzi tę stronę http://www.kyphoto.com/classics/sealreplacement.html
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Materiały do uszczelniania aparatów - gdzie kupić w Warszawie lub online?

Post autor: sokol07 »

Ostatnio kupowałem uszczelnienia do Mamiyi M645 tutaj:
http://aki-asahi.com/store/index.php
Ceny raczej sensowne, jakość pierwszy sort, wysyłka niedroga, a dochodzi błyskawicznie - tego samego dnia zamawiałem do Poznania z Nagoi (tej w Japonii) i z Ełku (tego w Łódzkim) i doszły tego samego dnia (po mniej więcej 1,5 tygodnia).
http://ts-photo.pl/
ODPOWIEDZ