Pierwsza rolka do wywołania

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zork10
-#
Posty: 1
Rejestracja: 02 kwie 2017, 19:01

Pierwsza rolka do wywołania

Post autor: zork10 »

Dzisiaj skończyłam swoją pierwszą rolkę filmu (małoobrazkowy kolor). Wszystko byłoby super, aczkolwiek obawiam się, że jako dyletant w tej dziedzinie schrzaniłam sprawę. Otóż przy ponownym nakręcaniu filmu na rolkę, schował mi się on w jej wnętrzu. Spanikowałam i otworzyłam opakowanie otwieraczem, po czym film mi się wysunął i siłą rzeczy musiałam go ponownie nawinąć (ręcznie). Czy jest sens oddawania takiego filmu do labu?
Mam też drugie pytanie, czysto praktyczne: czy chcąc wywołać film muszę od razu robić odbitki? Czy z wywołanego filmu, dopiero po jakimś czasie będę mogła je zrobić w labie?

Wybaczcie za zapewne basicowo-głupie pytania, aczkolwiek jestem w tej dziedzinie kompletnym świeżakiem, a i nikt z rodziny czy bliższych znajomych nie miał z tego typu sprawami do czynienia.

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pierwsza rolka do wywołania

Post autor: J.A. »

Na obydwa pytania odpowiedź brzmi, nie.
Film obraz rejestruje dzięki działaniu na niego światła, jeżeli to światło zadziałało na cały film, to jest on zaświetlony w całości, a nie tylko tam gdzie trzeba.
Po wywołani filmu, powiększenia można z niego wywołać wtedy kiedy się chce i w ilościach takich jak się chce.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Pierwsza rolka do wywołania

Post autor: wosk »

zork10 pisze:otworzyłam opakowanie otwieraczem, po czym film mi się wysunął i siłą rzeczy musiałam go ponownie nawinąć (ręcznie). Czy jest sens oddawania takiego filmu do labu?
Jeżeli powyższe czynności zrobiłaś w zupełnej ciemności, to jest sens wywołania takiego filmu. Jeśli nie, to niestety materiał został zaświetlony a zdjęcia stracone.
Co do drugiego pytania - nie musisz robić powiększeń od razu, wywołany negatyw to swego rodzaju trwała "matryca" - o ile nie ulegnie zniszczeniu możesz robić kolejne odbitki w każdej chwili. Pozdrawiam.
Edit: O! Zgraliśmy się z Kolegą, całe szczęście, że odpowiedzi zgodne :-D
Camera obscura
-#
Posty: 54
Rejestracja: 28 sty 2017, 17:18

Pierwsza rolka do wywołania

Post autor: Camera obscura »

zork10 pisze: Spanikowałam i otworzyłam opakowanie otwieraczem
Bardzo mnie ciekawi tok rozumowania prowadzący do takiego działania. Innymi słowy mówiąc - po co?
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Pierwsza rolka do wywołania

Post autor: Rob »

zork10 pisze: Otóż przy ponownym nakręcaniu filmu na rolkę, schował mi się on w jej wnętrzu.
niepotrzebnie spanikowałaś, tak właśnie powinno się stać, film chowa się w całości do środka.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Pierwsza rolka do wywołania

Post autor: Nomad »

Rob pisze:
zork10 pisze: Otóż przy ponownym nakręcaniu filmu na rolkę, schował mi się on w jej wnętrzu.
niepotrzebnie spanikowałaś, tak właśnie powinno się stać, film chowa się w całości do środka.
Niekoniecznie. To znaczy niekoniecznie chowa się w całości do środka, można zwijać tak że końcówka pozostanie na zewnątrz - łatwiej wtedy film do koreksu czy maszyny załadować.
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Pierwsza rolka do wywołania

Post autor: Rob »

Nomad pisze: Niekoniecznie. To znaczy niekoniecznie chowa się w całości do środka, można zwijać tak że końcówka pozostanie na zewnątrz - łatwiej wtedy film do koreksu czy maszyny załadować.
no tak, napisałem tak bo koleżanka zapewne oddaje do labu więc akurat w tym przypadku nie ma znaczenia i nie trzeba się tym przejmować ;)
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Pierwsza rolka do wywołania

Post autor: dejnekas »

zork10, Pasowaloby chociaż podziękować za odpowiedzi kolegów.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pierwsza rolka do wywołania

Post autor: J.A. »

Statystyki użytkownika
Rejestracja:2 kwie 2017, o 19:01
Ostatnio aktywny:2 kwie 2017, o 19:25
Liczba postów:1

To troll.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ