ORWO NC21

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

ORWO NC21

Post autor: zaphod »

Ciągle sobie obiecuję, że nie będę kupował przeterminowanych cudów z allegro po czym znowu je kupuje. No więc czym ugryźć tytułowy film? Wiem, że jest do tego dedykowany proces ORWO, ale nie bardzo chce mi się go składać żeby wymoczyć cztery rolki. Mam Colortec Tetenala i najchętniej bym go użył, tylko jak. Standardowo 38 stopni to chyba nie, bo NC21 było robione do procesu w 24 stopniach. Myślę o tym, co w papierach Tetenala nazywają "obróbką alternatywną" w 30 stopniach. Dobrze myślę? Ktoś ma jakiś pomysł albo doświadczenie z tym filmem?
Aha, zrobiłem już dwie rolki na 25 ASA, nie wiem czy nie za wysoko, bo ostatnio robiłem też kinematograficzny NC3 i wyszedł poprawnie na 6 ASA;p
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
koniuone
-#
Posty: 1
Rejestracja: 07 wrz 2017, 22:00

ORWO NC21

Post autor: koniuone »

witam, nie chce zakładać nowego tematu wiec pytam tu. mam negatyw ORWO COLOR NC 21 135/36 z aparatu moich rodziców, sa na nim zdjęcia z ich ślubu. da się gdzieś wywołać?? jestem z katowic., pozdrawiam
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

ORWO NC21

Post autor: zaphod »

Da się w domu, bo lab ci je ugotuje w 38 stopniach i emulsja spłynie z podłoża. To o czym pisałem powyżej czyli wołanie w niższej temperaturze zdało egzamin, chociaż kolory były dziwne.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

ORWO NC21

Post autor: J.A. »

zaphod, możesz coś bliżej?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

ORWO NC21

Post autor: filozof97 »

koniuone, Są specjaliści którzy się czymś takim zajmują... zakładając, że nie masz doświadczenia w temacie i kompletowanie chemii jest dla Ciebie nieopłacalne - najlepiej będzie się chyba skontaktować z tym panem: http://www.wywolywanie.com/pl/wywolywan ... ilmy-orwo/
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

ORWO NC21

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: zaphod, możesz coś bliżej?
Włączę się, chociaż to nie do mnie.
Kiedyś wywołali mi przez pomyłkę NC 21 w C 41. Emulsja nie spłynęła. Obraz był mocny, kontrastowy, maska ciemna. Odbitki wyglądały jak z crossa.
Co do spływania emulsji: świeże NC 21 były dobrze zgarbowane i wytrzymywały 38 stopni. Obawiam się jednak, że obecnie, po tak długim leżakowani już tak dobrze nie jest. Znalazłem niewywołany Fotopan HL .Fajnie, pomyślałem, będę miał do testowania utrwalacza. I tu zonk - emulsja spływa już w temperaturze pokojowej. Stare materiały mogą się z czasem zachowywać tak, jakby żelatyna nie była w ogóle utwardzona.
Lux mea lex
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

ORWO NC21

Post autor: zaphod »

Mnie po wymoczeniu tego w standardowym procesie Tetenala nie wyszło właściwie nic, gołe podłoże. W 30 stopniach było dużo lepiej, film był używalny, kolory zielono-różowawe.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
Spektro
-#
Posty: 7
Rejestracja: 07 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

ORWO NC21

Post autor: Spektro »

Cześć, odświeżam, bo jest to temat wysoko pozycjonowany pod hasłem ORWO NC21.
Wywołałam ostatnio NC21 w C-41.
Historia filmu jest taka: mój tata kupił LOMO LC-A, z zamiarem przehandlowania, ale coś nie wyszło. Potem zrobił nim parę zdjęć, bo aparacik mały i wygodny, ale z czasem o nim zapominał. Znalazłem go jakiś czas temu i skończyłem załadowany film, nie wiedząc co w nim siedzi. Po wyjęciu uznałem, że nie szkoda mi filmu, bo pewnie nic wartościowego na nim nie ma i zaryzykowałem C-41. Mam Colortec Tetenala, wolałem w 30 stopniach wg instrukcji. Efekt: bardzo jasne, mało kontrastowe zdjęcia wyprane z kolorów. Zdjęcia zrobione współcześnie wcale nie wyszły, pewnie jest to wina straconej czułości filmu.
Załączam jedno zdjęcie po mocnej obróbce w Lightroomie. Kurz widoczny na zdjęciu nie jest problemem negatywu, tylko skanowania.
received_3775473352464509.jpeg
ODPOWIEDZ