D-76

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

D-76

Post autor: Jasiek Matacz »

tylko oba filmy mają inny czas wołania :-) Ale udało się metodą technika.
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

D-76

Post autor: Rob »

Hej, powiedzcie mi bo HP5 @400 siedzi już w koreksie i czeka na zalanie D-76 stockiem ale mam temperaturę 21,5C. Schładzać wywoływacz pod zimną wodą czy skrócić czas wołania o ... ile?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

D-76

Post autor: technik219 »

Podgrzać do pełnych 22 stopni i pomnożyć czas wywoływania przez współczynnik 0,8 :-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

D-76

Post autor: J.A. »

Rob pisze: ale mam temperaturę 21,5C.
Ale jesteś na 100% pewien że nie masz przypadkiem 21°, albo 22° C?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

D-76

Post autor: Rob »

J.A. pisze:
Rob pisze: ale mam temperaturę 21,5C.
Ale jesteś na 100% pewien że nie masz przypadkiem 21°, albo 22° C?
Zbiłem w końcu do 20 :-) Ale potem zdałem sobie sprawę że w sumie co mi tam ten stopień robi różnicę, nie jestem jakimś purystą, po nalaniu do koreksu pewnie się znowu ociepliło, w końcu warunki domowo-łazienkowe... Pomijam, że termometr kosztował 10zł. Tak na oko wyszło ok, może dzisiaj zeskanuję.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

D-76

Post autor: J.A. »

No właśnie :-)
A teraz wujek dobra rada. Nie przejmować się co pokazuje termometr względem tabel, tylko notować co pokazuje, starać się trzymać tej samej temperatury i zawsze wszystko notować.
Jeżeli termometr oszukuje, a 90%termometrów oszukuje, to raczej nie wiemy jaka jest naprawdę temperatura, ale oszukują stałe tak samo. Więc jeżeli wywołujemy stałe w tej samej oszukanej temperaturze, to ona i tak będzie zgodna z notatkami.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Arturl
-#
Posty: 83
Rejestracja: 12 mar 2017, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

D-76

Post autor: Arturl »

Rob pisze:
J.A. pisze:
Rob pisze: ale mam temperaturę 21,5C.
Ale jesteś na 100% pewien że nie masz przypadkiem 21°, albo 22° C?
Zbiłem w końcu do 20 :-) Ale potem zdałem sobie sprawę że w sumie co mi tam ten stopień robi różnicę, nie jestem jakimś purystą, po nalaniu do koreksu pewnie się znowu ociepliło, w końcu warunki domowo-łazienkowe... Pomijam, że termometr kosztował 10zł. Tak na oko wyszło ok, może dzisiaj zeskanuję.
To, że zszedłeś z temperaturą, to jedno, powinieneś sprawdzić ją po wylaniu.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

D-76

Post autor: J.A. »

Po wylaniu to już po ptokach ;-)
Poza tym jeżeli w ciemni Roba, nie jest ekstremalnie zimno, lub gorąco, to nie ma takiej potrzeby, a jeśli jest to należy to jak najszybciej zmienić.
A w ogóle to robi się tak. Jeżeli nie wywołujemy w kontrolowanych warunkach np. w procesorze to wywołuje się w temperaturze otoczenia. Pozwala się wywoływaczowi i koreksowi z filmem osiągnąć stabilną temperaturę wynikającą z temperatury otoczenia. Jeżeli mamy spore wachania temperatury w ciemni, to należy dla danego wywoływacza znaleźć tabelę ze współczynnikami. Kodak na ten przykład dla swoich wywoływaczy podaje konkretne czasy w różnych temperaturach. Można sobie wyliczyć odpowiednie współczynniki, albo nawet wykreślić diagram.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Arturl
-#
Posty: 83
Rejestracja: 12 mar 2017, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

D-76

Post autor: Arturl »

J.A. pisze: Po wylaniu to już po ptokach ;-)
Poza tym jeżeli w ciemni Roba, nie jest ekstremalnie zimno, lub gorąco, to nie ma takiej potrzeby, a jeśli jest to należy to jak najszybciej zmienić.
A w ogóle to robi się tak. Jeżeli nie wywołujemy w kontrolowanych warunkach np. w procesorze to wywołuje się w temperaturze otoczenia. Pozwala się wywoływaczowi i koreksowi z filmem osiągnąć stabilną temperaturę wynikającą z temperatury otoczenia. Jeżeli mamy spore wachania temperatury w ciemni, to należy dla danego wywoływacza znaleźć tabelę ze współczynnikami. Kodak na ten przykład dla swoich wywoływaczy podaje konkretne czasy w różnych temperaturach. Można sobie wyliczyć odpowiednie współczynniki, albo nawet wykreślić diagram.
J.A. pisze: Po wylaniu to już po ptokach ;-)
Poza tym jeżeli w ciemni Roba, nie jest ekstremalnie zimno, lub gorąco, to nie ma takiej potrzeby, a jeśli jest to należy to jak najszybciej zmienić.
A w ogóle to robi się tak. Jeżeli nie wywołujemy w kontrolowanych warunkach np. w procesorze to wywołuje się w temperaturze otoczenia. Pozwala się wywoływaczowi i koreksowi z filmem osiągnąć stabilną temperaturę wynikającą z temperatury otoczenia. Jeżeli mamy spore wachania temperatury w ciemni, to należy dla danego wywoływacza znaleźć tabelę ze współczynnikami. Kodak na ten przykład dla swoich wywoływaczy podaje konkretne czasy w różnych temperaturach. Można sobie wyliczyć odpowiednie współczynniki, albo nawet wykreślić diagram.
A po ptokach, ale jeśli zbił temperaturę, to mniemam, że zbił tylko temp.wywoływacza. Bo, Kolega, jak sam zaznaczył purystą nie jest. O reszcie nie pisałem, ponieważ, to dla mnie oczywiste.
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

D-76

Post autor: dejnekas »

Proponuje kupic termometr rteciowy z certyfikatem. Cena okolo 120 PLN ale się też przyda do C-41 bo sa bardzo dokladne. Taki "apteczny" bez certa jest okolo po 60-80PLN. Jak tak kupilem i dziala jak marzenie. Roznica w resultatach niezauwazalna ale poczucie jakosci bezcenne :)
Ostatnio zmieniony 30 mar 2017, 20:55 przez dejnekas, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

D-76

Post autor: Rob »

J.A. pisze: A w ogóle to robi się tak. Jeżeli nie wywołujemy w kontrolowanych warunkach np. w procesorze to wywołuje się w temperaturze otoczenia.
i chyba właśnie tak będę robić. Muszę poszukać tych przeliczników do D-76
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

D-76

Post autor: Nomad »

Ja na ten przykład mam w ciemni ogromne skoki temperatury, teoretycznie uniemożliwiające pracę - od plus piętnastu zimą do plus 40 latem. Poddasze, niestety. Radzę sobie bardzo prosto- koreks trzymam podczas wołania w płaszczu wodnym , czyli zlewozmywaku z ustaloną temperaturą . Te 10 litrów wody stabilizuje temperaturę w wystarczającym stopniu.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

D-76

Post autor: technik219 »

Warto rozgryźć to:
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

D-76

Post autor: J.A. »

O czymś takim pisałem, pisząc o wykreśleniu diagramu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ