obliczanie roztworu roboczego

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Soundman pisze:Najlepsza moim zdaniem jest proporcja na opakowaniach ilforda. Przykładowo koncentrat 500 ml proporcja 1+4 i obok informacja że można maksymalnie przygotować 2500 ml roztworu. wtedy tylko naprawde melepeta może popełnić bład.
Przeczytaj pierwszy post tego wątku.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
janykiel
-#
Posty: 157
Rejestracja: 15 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: janykiel »

No dobrze, a jeśli jest jak pisze timor, to przy błędnym traktowaniu przeze mnie zapisu 1:1 jako 1 cz. h2o i 1 cz stocku, nie powinno mi dobrze wychodzić wołanie, a wychodzi. Co robię źle!? Pomóżcie;)
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

janykiel pisze:...nie powinno mi dobrze wychodzić wołanie, a wychodzi. Co robię źle!? Pomóżcie;)
Zawsze możesz np. film do koreksu ładować przy świetle... :mrgreen:
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

janykiel pisze:No dobrze, a jeśli jest jak pisze timor, to przy błędnym traktowaniu przeze mnie zapisu 1:1 jako 1 cz. h2o i 1 cz stocku, nie powinno mi dobrze wychodzić wołanie, a wychodzi. Co robię źle!? Pomóżcie;)
Nie, nic nie robisz źle, stosujesz się dokładnie do intencji Kodaka, nieważne, jak ona jest zapisana. Na końcu można powiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak prawidłowe stężenie wywoływacza czy prawidłowe naświetlenie negatywu na ten przykład. To są terminy, które dotyczą tylko i wyłącznie Twojej techniki robienia zdjęć i Twojego celu. Żadne forum Cię tego nie nauczy, tu tylko własny eksperyment, tak< że jak wychodzi to, co lubisz, to tak trzymaj. Albo kombinuj dalej, by wychodzilo jeszcze lepiej lub ciekawiej.
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2011, 19:11 przez timor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

janykiel pisze:No dobrze, a jeśli jest jak pisze timor, to przy błędnym traktowaniu przeze mnie zapisu 1:1 jako 1 cz. h2o i 1 cz stocku, nie powinno mi dobrze wychodzić wołanie, a wychodzi. Co robię źle!? Pomóżcie;)
Wszystko robisz dobrze. Wywołujesz 1:1, jest ok.
Ale zawsze możesz wywołać metodą timora 1:0, czyli bierzesz proszek D76 i wsypujesz go do korexu. A co z tego wyjdzie, to już mistrz timor Ci powie.
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

xneon pisze:nord, różnica robi się między 1+3 i 1+2 (które może zostać zinterpretowane jako 1:3) w przypadku d-76. poza tym niektórzy szukają powtarzalności wyników a nie wiecznego eksperymentowania :)

xneonie toż napisałem
nord pisze:sprawa sprowadza sie do interpretacji znaków " : " i " + "
osobiście nie mam problemów z właściwym doborem proporcji przy bełtaniu D76 (a głównie w tym wołam). moja uwaga odnośnie owych 0,05ml jest nieco szydercza:] gdyż cała ta dyskusja jest jak dla mnie ... jakby to powiedzieć.. wesoła?

pozdrawiam
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

I o to chodzi. Przy okazji paru nerwusów sie pokazało.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

J.A. pisze:
nord pisze:zdawać by sie mogło że zagadnienie jest banalne, sprawa sprowadza sie do interpretacji znaków " : " i " + " , a jednak wywołało to dyskusje o kalibrze tej, jak o wyższości świąt bożego narodzenia nad wielkąnocą, która przy całej swej groteskowości, jest piękna :-)
pozdrawiam
Wbrew pozorom, nie jest to dyskusja o wyższości, czy interpretacji.
Wyobraź sobie, że ktoś zapyta jak wołać nagatwz x w wywoływaczu y.
Ktoś odpowie, że rewelacyjne efekty uzyskuje w D76 rozcieńczeniu 1:2.

I jest kanał jak to źle odczytasz. Bo nie dość, że przewołasz, załużmy, że następnym razem nie przewołasz, ale uzyskasz zupełnie inny efekt wołania, bo różnica w efekcie jest znaczna, w zależności czy 1+1, czy 1+2.

mogę tylko wyrażać swoje opinie i powoływać się na własne doświadczenia, ale skoro gdy taki burak jak ja po raz pierwszy wziął do rąk D76 i przeczytał że trza ubełtać np. 1+3 dając jedną część stocku i 3 części wody.. to raczej nikt nie powinien mieć problemów z podobną interpretacją.

chyba wszyscy robią tak samo ( szanowni dyskutanci również)


gdyby pisało 1:3 lub 1do3 ..1/3 zrobiłbym tak samo jak 1+3 jedna część stocku... trzy części wody
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2011, 20:01 przez nord, łącznie zmieniany 2 razy.
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

No pewnie. Robilibyśmy to, nawet, gdyby Kodak nie napisał żadnej instrukcji.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

janykiel pisze:No dobrze, a jeśli jest jak pisze timor, to przy błędnym traktowaniu przeze mnie zapisu 1:1 jako 1 cz. h2o i 1 cz stocku, nie powinno mi dobrze wychodzić wołanie, a wychodzi. Co robię źle!? Pomóżcie;)
Ale przecież traktujesz zapis 1:1 poprawnie. To jest jedna część stocka (RZ) i jedna część wody. Więc nie jest tak jak pisze timor, bo po timorowemu byłoby 1 część RZ i nic części wody.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

:roll: A wy wciąż o tym samym?! :lol:
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

To taka towarzyska gra w "dzentelmena" dawania sobie razow i patrzenia, kto sie spieni.
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

obliczanie roztworu roboczego

Post autor: Rob »

Ja tylko chciałem napisać że z radością przeczytałem cały wątek i się uspokoiłem bo wracam do wołania filmów i znowu(!) miałem problem z ogarnięciem ile to jest 1:3. Ale już sobie przypomniałem.

P.S. Ale tylko się upewnię, 1:3 to 1 część stocka + 3 części wody? :lol:
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

obliczanie roztworu roboczego

Post autor: Nomad »

Oczywiście że tak.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

obliczanie roztworu roboczego

Post autor: rbit9n »

j.w. to jest jeden do trzech, a nie jeden w trzech.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ