jaka 80 do psixa/kiev60?

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

witboy
-#
Posty: 4
Rejestracja: 01 lis 2016, 23:41

jaka 80 do psixa/kiev60?

Post autor: witboy »

jak w temacie?
vega 12v? volna 3? biometar ? cos ostrego i z fajnym bokehem
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

jaka 80 do psixa/kiev60?

Post autor: jac123 »

Biometar jest ok i chyba najlepszy z tych trzech.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

jaka 80 do psixa/kiev60?

Post autor: Nomad »

Biometar ale tylko w wersji MC, Wołna 3 czysta, ze spasowanymi listkami przysłony i twardo siedząca nawet lepsza, ale tu zawsze trzeba przetestować kilka sztuk, Sowieci mieli potężny rozrzut jakościowy.
witboy
-#
Posty: 4
Rejestracja: 01 lis 2016, 23:41

jaka 80 do psixa/kiev60?

Post autor: witboy »

z tym sie muszę zgodzić, miałem 2 heliosy i jeden mydło totalne a 2 brzytwa od pełnej...Wolna wiem ze są własnie problemy z wpadającym światłem ale wydaje mi się zgrabniejsza
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

jaka 80 do psixa/kiev60?

Post autor: technik219 »

Wołna 3, przynajmniej mój egzemplarz, ma fajną właściwość - nie wiem czy wszystkie, czy tylko ten, czy tak miało być, czy to jakaś wada produkcyjna - trochę przypomina Jupitera 9 (2/85 w wersji małoobrazkowej). Na przysłonach 2-2,8 daje obraz dosyć delikatny, jakby nałożony ostry na lekko nieostry. Efekt już przy f=4 staje się prawie niezauważalny i w miarę dalszego przymykania przysłony obraz staje się ostry.
Biometary miałem dwa i były diametralnie różne. Jeden ostry od pełnej dziury do f=22, drugi niby ostry, ale ta ostrość była "miękka". Oba MC. Tak więc rozrzut jakości (może powinno się mówić - rozrzut parametrów, bo co dla jednego wadą to dla drugiego zaletą) dotyczy więc także produkcji NRD-owskiej. O różnych obrazach z Sonnarów 2,8/180 nie piszę, bo to na inną okazję ;-)
Z Wołną 3 jest jeden zasadniczy problem: przy fotografowaniu z odległości 1m i mniej wpada "lewe" światło przez szczelinkę dźwigni ręcznego przymykania przysłony. W takich sytuacjach trzeba przykleić kawałek czarnej taśmy izolacyjnej. Biometary tej wady nie mają (ich odległość fotografowania nie schodzi poniżej 1m).
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

jaka 80 do psixa/kiev60?

Post autor: J.A. »

technik219 pisze: (może powinno się mówić - rozrzut parametrów, bo co dla jednego wadą to dla drugiego zaletą)
nie rozumiecie panowie. Socrealistyczna inżynieria zaspakajała potrzeby wszystkich najbardziej wymagających odbiorców. Winą jedynie jest dystrybucji i handlu (handel to taki dekadencki wynalazek), że każdy odbiorca musiał szukać dedykowanego dla niego obiektywu. :mrgreen:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

jaka 80 do psixa/kiev60?

Post autor: Jasiek Matacz »

J.A. pisze:
technik219 pisze: (może powinno się mówić - rozrzut parametrów, bo co dla jednego wadą to dla drugiego zaletą)
nie rozumiecie panowie. Socrealistyczna inżynieria zaspakajała potrzeby wszystkich najbardziej wymagających odbiorców. Winą jedynie jest dystrybucji i handlu (handel to taki dekadencki wynalazek), że każdy odbiorca musiał szukać dedykowanego dla niego obiektywu. :mrgreen:
"Lubię to!" Lepszego podsumowania sprzętu z tej strony żelaznej kurtyny nigdy nie widziałem :-D
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

jaka 80 do psixa/kiev60?

Post autor: Nomad »

J.A. pisze:
technik219 pisze: (może powinno się mówić - rozrzut parametrów, bo co dla jednego wadą to dla drugiego zaletą)
nie rozumiecie panowie. Socrealistyczna inżynieria zaspakajała potrzeby wszystkich najbardziej wymagających odbiorców. Winą jedynie jest dystrybucji i handlu (handel to taki dekadencki wynalazek), że każdy odbiorca musiał szukać dedykowanego dla niego obiektywu. :mrgreen:

Ciekawe czyje potrzeby miał zaspokajać macany przeze mnie Jupiter 12 z tylną soczewką wklejoną pod kątem 30 stopni...
Aż żałuję że nie nabyłem...
PS Dobre, uśmiałem się również.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

jaka 80 do psixa/kiev60?

Post autor: technik219 »

Nomad pisze: Ciekawe czyje potrzeby miał zaspokajać macany przeze mnie Jupiter 12 z tylną soczewką wklejoną pod kątem 30 stopni...
Aż żałuję że nie nabyłem...
No to żałuj, nigdy się już tego nie dowiesz.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

jaka 80 do psixa/kiev60?

Post autor: J.A. »

To był tilt kolego Nomad. :-D
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

jaka 80 do psixa/kiev60?

Post autor: Nomad »

J.A. pisze: To był tilt kolego Nomad. :-D

No właśnie niekoniecznie - przekrzywiona była tylko tylna soczewka.... ;)
darek6902
-#
Posty: 42
Rejestracja: 08 lut 2015, 13:48

jaka 80 do psixa/kiev60?

Post autor: darek6902 »

Czyli semi-tilt ;)

Wysłane z mojego GT-I9506 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ