Stara błona Foton TN-12

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jasin
-#
Posty: 37
Rejestracja: 27 sie 2016, 09:33

Stara błona Foton TN-12

Post autor: jasin »

Witam.
Zakupiłem takie coś dla zabawy, jest to błona ortochromatyczna cięta 6,5x9cm rocznik 89. O ile udało mi się ustalić czułość tego cuda to mam problem z obróbką, napisane jest aby wołać w wywoływaczu W-16 lub W-23 Fotona, tego nie mam więc próbowałem w zwykłym D-76, no i tu jest problem. Próbowałem wołać jak jest napisane przez pięć minut w 20°C, negatyw wyszedł czarny jak smoła, żadnych szczegółów jakiegokolwiek obrazu. Porobiłem testy i nawet nienaświetlony kawałek robi się czarny. Zrobiłem test na czas wołania i jedyny możliwy aby coś było widać to maksymalnie 1minuta, poźniej cały czernieje. Ma ktoś jakiś pomysł jak to ugryźć, aby coś z tego wyszło? Jest też problem ze sporym , dodać KBr? Jeśli tak to ile?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Stara błona Foton TN-12

Post autor: technik219 »

Zaświetlny. Innego wytłumaczenia nie widzę. Albo leżał na kaloryferze ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Stara błona Foton TN-12

Post autor: J.A. »

A poza tym W-23 to wywoływacz pozytywowy (do papieru), więc skoro w instrukcji napisali, by w nim wołać to jest to materiał pozytawowy. Tak mniemam.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
jasin
-#
Posty: 37
Rejestracja: 27 sie 2016, 09:33

Stara błona Foton TN-12

Post autor: jasin »

Napisane było że to błona negatywowa więc tak ją potraktowałem, nie wiedziałem że W-23 to wywoływacz pozytywowy. Mam tego ponad 100 arkuszy, szkoda wyrzucić. Poszukam jakiejś receptury na inny wywoływacz, może z tych składników które mam coś złoże i będę próbował dalej. Dzięki za pomoc, ale jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły niech pisze.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Stara błona Foton TN-12

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: A poza tym W-23 to wywoływacz pozytywowy (do papieru), więc skoro w instrukcji napisali, by w nim wołać to jest to materiał pozytawowy. Tak mniemam.
Nie ma zakazu wywoływania negatywów w wywoływaczach pozytywowych. Wywoływacz pozytywowy w-14 z powodzeniem stosowałem jako I i II wywoływacz do cz-b odwrotek. Jeśli jednak bez względu na czas wywoływania NIENAŚWIETLONY materiał ulega w wywoływaczu CAŁKOWITEMU zaczernieniu, to wina z pewnością leży po stronie materiału, jaki by on nie był: negatywowy czy pozytywowy.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Stara błona Foton TN-12

Post autor: J.A. »

To była tylko dygresja na boku.
Co do używania W-14 do odwrotem, to niestety nico inny proces niż negatyw i wiesz dobrze z jakiego powodu się go w procesie odwracalnym używa.
A W-16, to jest jaki wywoływacz? Bo nie wiem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
jasin
-#
Posty: 37
Rejestracja: 27 sie 2016, 09:33

Stara błona Foton TN-12

Post autor: jasin »

Próbowałem wywoływacza pozytywowego i bez efektu, negatyw cały czernieje, ale znalazłem kilka przepisów właśnie tu na forum i z tych składników, które mam w domu złożyłem G-226, efekt o niebo lepszy. Nie zawiera metolu, a to chyba on był powodem czernienia całego negatywu. Przy okazji mam pytanie, jaką rolę odgrywa pirosiarczyn potasu bo jest w składzie G-226?
ODPOWIEDZ