Rollei HFT Carl Zeiss Planar 50mm f/1.4

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
anthropos
-#
Posty: 3
Rejestracja: 09 gru 2016, 15:01
Lokalizacja: Gdańsk

Rollei HFT Carl Zeiss Planar 50mm f/1.4

Post autor: anthropos »

Na starcie witam wszystkich forumowiczów. Już od jakiegoś czasu śledzę to forum i wiedza, jaką tutaj znajdowałem niejednokrotnie mi pomogła - jestem za to wdzięczny. Jednak nadszedł dzień, w którym samo przeglądanie nie wystarczy; niedługo bowiem skompletuję swoją ciemnie i będę miał wiele pytań, które już teraz mnie nurtują. Teraz jednak z trochę innej beczki.

Kilka dni temu na targu w Berlinie kupiłem w/w obiektyw. Nigdy wcześniej nie bawiłem się Zeissami i po kilku godzinach w internecie mam mały mętlik w głowie. Wiem, że jest to obiektyw do małoobrazkowego Rolleiflexa SL35, ale interesuje mnie, czy obiektyw ten pasuje do jakiegoś średniego formatu Rolleiflexa albo Hasselblada, czy tylko mały obrazek i basta. A może pasuje do jeszcze czegoś innego? Do tej pory miałem do czynienia tylko z małym obrazkiem ale noszę się z zamiarem wskoczenia na średni format i natrafiłem na informacje, że są różne obiektywy do średniego formatu i różne do małego - czy to rzeczywiście prawda i czy nie można tego jakoś przeskoczyć?
Czy jest może w sieci jakiś przewodnik po obiektywach marki Carl Zeiss z listą body, do których dane obiektywy pasują?

Na ten moment to tyle. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Rollei HFT Carl Zeiss Planar 50mm f/1.4

Post autor: J.A. »

anthropos pisze: Wiem, że jest to obiektyw do małoobrazkowego Rolleiflexa SL35, ale interesuje mnie, czy obiektyw ten pasuje do jakiegoś średniego formatu Rolleiflexa albo Hasselblada, czy tylko mały obrazek i basta.
Tylko mały obrazek. Pole krycia jest zbyt małe. Na średnim formacie da obraz koła o średnicy ok 50 mm.
anthropos pisze: A może pasuje do jeszcze czegoś innego?
Do innego małoobrazkowego aparatu pewnie da się podłączy.
anthropos pisze: czy to rzeczywiście prawda
Tak, prawda.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Rollei HFT Carl Zeiss Planar 50mm f/1.4

Post autor: Jerzy »

anthropos pisze: Czy jest może w sieci jakiś przewodnik po obiektywach marki Carl Zeiss z listą body, do których dane obiektywy pasują?
Można by o tym napisać książkę. Carl Zeiss ma b. długą historię, z podziałem firmy po II wś włącznie. Produkowali obiektywy dla b. wielu producentów.
Ty masz akurat model pasujący do od dawna martwego systemu. Obecnie na allegro jest kilka korpusów Rolleiflex SL 35E, do którego owe szkło pasuje. Jeśli korpus jest rzeczywiście sprawny, kup go i ciesz się naprawdę fajnym sprzętem - bo tu szkło jest ważniejszym elementem zestawu. Sam będziesz potem wiedział, co ci jest potrzebne.
Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Rollei HFT Carl Zeiss Planar 50mm f/1.4

Post autor: Nomad »

J.A. pisze:Do innego małoobrazkowego aparatu pewnie da się podłączy.
Nie bardzo się da - Rollei miał specyficzny bagnet. Z tym samym mocowaniem były jeszcze bodaj jakieś body pod marką Voigtlander.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Rollei HFT Carl Zeiss Planar 50mm f/1.4

Post autor: J.A. »

Dla tego napisałem "pewnie". No i optycznych przeszkód nie ma, jak kto umie dorobić odpowiednią redukcję, to "się da".
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Rollei HFT Carl Zeiss Planar 50mm f/1.4

Post autor: Nomad »

Owszem - zmieniając cały bagnet obiektywu da się na prawie każde mocowanie lustrzanki małoobrazkowej. Plus zablokowanie na stałe popychacza przysłony (mechanizm jak w M42 w automacie) .
Przy okazji - pierwszą rzeczą jest sprawdzić gdzie wyprodukowano optykę . Niestety niekoniecznie są to Niemcy. Produkcja dalekowschodnia niestety "trochę" odbiega jakościowo od tego czego można by się po Planarze spodziewać.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Rollei HFT Carl Zeiss Planar 50mm f/1.4

Post autor: Jerzy »

Nomad pisze: Przy okazji - pierwszą rzeczą jest sprawdzić gdzie wyprodukowano optykę . Niestety niekoniecznie są to Niemcy. Produkcja dalekowschodnia niestety "trochę" odbiega jakościowo od tego czego można by się po Planarze spodziewać.
Moim zdaniem to bez znaczenia. To szkło z lat '70/'80, a wersja 1.4 nie była dla "oszczędnych".
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Rollei HFT Carl Zeiss Planar 50mm f/1.4

Post autor: Nomad »

Jerzy pisze:
Nomad pisze: Przy okazji - pierwszą rzeczą jest sprawdzić gdzie wyprodukowano optykę . Niestety niekoniecznie są to Niemcy. Produkcja dalekowschodnia niestety "trochę" odbiega jakościowo od tego czego można by się po Planarze spodziewać.
Moim zdaniem to bez znaczenia. To szkło z lat '70/'80, a wersja 1.4 nie była dla "oszczędnych".

Miałem możliwość porównać. Różnica, niestety, dramatyczna.
ODPOWIEDZ