Obiektyw z gwintem M42 do Opemusa 6

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

Obiektyw z gwintem M42 do Opemusa 6

Post autor: tomstg »

Dzień dobry,
Chciałem podpiąć do Opemusa 6 obiektyw z gwintem M42, konkretnie Janpol 80/5,6. Wczoraj juz po rozłożeniu sprzetu w łazience zostałem zaskoczony tym, że mocująca miseczka w tym powiekszalniku ma gwint M39. Uratowałem się pasującym (o dziwo!) plastikowym pierscieniem z powiekszalnika krokus 3, ktory ma gwint M42 i ma zewn. srednicę praktycznie taką samą jak miseczka z Opemusa 6. Po prostu dokreciłem srubą mocującą miseczkę własnie ten pierscien z krokusa i mogłem robić odbitki z 6x6. Bakelitowy pierscien z całkiem ciezkim obiektywem się całkiem dobrze trzymał. Niemniej chciałbym to prowizoryczne rozwiazanie zamienic na cos bardziej pewnego. Po tym opisowym wstepie pytanie:
Czy do Opemusa 6 istnieje mocująca miseczka z gwintem M42? A jesli nie istnieje, to czy dobrze myslę, że mozna sie po prostu poratować redukcją (filtrową?) M39/M42?

tomstg
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10054
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Obiektyw z gwintem M42 do Opemusa 6

Post autor: J.A. »

tomstg pisze: Wczoraj juz po rozłożeniu sprzetu w łazience zostałem zaskoczony tym, że mocująca miseczka w tym powiekszalniku ma gwint M39.
Zaskoczeniem jest gwint M42 w obiektywach powiększalnikowych. Standard to właśnie M39.
tomstg pisze: Czy do Opemusa 6 istnieje mocująca miseczka z gwintem M42?
Raczej nie.
tomstg pisze: A jesli nie istnieje, to czy dobrze myslę, że mozna sie po prostu poratować redukcją (filtrową?) M39/M42?
Redukcja jak sama nazwa wskazuje "redukuje" coś, czyli zmniejsza, Tz potrzebujesz wkręcić większy gwint, do mniejszego otworu, to raczej się nie uda. ;-) Możesz kupić miseczkę M39 i oddać ja do roztoczenia. Ale skoro coś toczyć, to może wytoczyć odpowiednią miseczkę?
Na marginesie filtry mają gwinty ze skokiem 0,75, a obiektywy ze skokiem 1. Nie ma filtrów i co za tym idzie redukcji M39x1, ani M42x1

A teraz pytanie zasadnicze. Po co Ci Janpol w Opemusie?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Obiektyw z gwintem M42 do Opemusa 6

Post autor: rbit9n »

kolego nie yaycuj. kup sobie obiektyw z gwintem M39 i basta.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

Obiektyw z gwintem M42 do Opemusa 6

Post autor: tomstg »

J.A. pisze:A teraz pytanie zasadnicze. Po co Ci Janpol w Opemusie?
To na dany moment mój jedyny obiektyw do sredniego. Odziedziczony w stanie praktycznie niepokalanym. Wyglada jak prosto z fabryki. Czytałem, że to nie jest mistrzowska optyka ale chciałem spróbować. W tej mojej ciemniowej sesji z ostatniej niedzieli z prowizorycznym zamocowaniem go na pierscieniu od krokusa, udało się nim zrobić kilka odbitek w formacie 21x21 ze skutkiem nienajgorszym. Nazwałbym go miękko rysującym i przypasowało mi to do tematu (kwiatki z ogródka żony). I tak na razie nie mam odniesienia do jakiegos lepszego obiektywu. A w ogóle to ja się cały czas tego uczę, rozkminiam, kombinuję... Pomyślałem, że mogłbym tego Janpola ewentualnie od czasu do czasu podłączyć dla takich miekkich tematów. Niemniej rozglądam sie za jakim el nikkorem 80/5.6. Ceny na ebay trochę przekręcone a na krajowym portalu aukcyjnym rzadko sie pojawia.

Przy okazji zapytam, czy el-nikkory 75/4 i 80/5.6 dadzą radę jednakowo na 120 6x6? Czy nie ma ryzyka, że 75 bedzie bardziej zaciemniał rogi? Dlaczego Nikon zrobił takie zbliżone w zasadzie do siebie modele?
J.A. pisze:Na marginesie filtry mają gwinty ze skokiem 0,75, a obiektywy ze skokiem 1. Nie ma filtrów i co za tym idzie redukcji M39x1, ani M42x1
Znalazłem coś takiego i chyba wyglada, że to ma skok dostosowany do gwintu obiektywowego a nie filtrowego.
http://www.elementrix.pl/elementrix-pl/eshop/0/0/5/1172
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10054
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Obiektyw z gwintem M42 do Opemusa 6

Post autor: J.A. »

Pierścień redukcyjny, adapter M39/M42mm
Redukcja 49/52 mm umożliwia połączenie obiektywu z gwintem Ø 49 mm z elementem posiadającym gwint Ø 52 mm.
Pierścienie redukcyjne służą do zmiany średnicy gwintu mocowania dodatkowych elementów, obiektywów lub tulei.
Pierwsza liczba oznacza średnicę elementu do którego przykręcamy adapter.
Druga liczba oznacza średnicę akcesoriów - filtrów, soczewek, konwertorów itp. lub kolejnego obiektywu.
Ja bym się poważnie zastanowił - wytłuszczenia moje - tu się nic kupy nie trzyma. Nie ma obiektywów z gwintem 49 mm.
Nie mogli po prostu napisać, która średnica ma gwint wewnętrzny (żeński), a która zewnętrzny? Przecież z tego opisu nie wiadomo, czy to jest redukcja z gwintu M42 na mniejszy M39, czy to jest powiększacz, czyli gwint wewnętrzny M42, a gwint zewnętrzny M39.
Nie inwestuj w ten obiektyw, używaj tak jak użyłeś do tej pory, kilka miesięcy to wytrzyma (a niektórzy twierdzą, że prowizorki wytrzymują najdłużej) i spokojnie poluj na normalny obiektyw.

Odnośnie nikkorów, one oba są do 6x6, ale zwróć uwagę, że 75 ma światło 4, to spora różnica.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

Obiektyw z gwintem M42 do Opemusa 6

Post autor: tomstg »

Racja, racja. Opis tego pierscienia jest dosc chaotyczny. Przekonałeś mnie.

No wlasnie swiatło 4 to niby lepiej, bo przy jasnym łatwiej ustawić ostrość. I tak później domyka sie 2 działki. Ale jakies wady są tych siedemdziesiątekpiątek nikkora? Bo te obiektywy 75/4 jednak sa tańsze niż 80/5,6. Nie wiem czy to efekt mody czy jest jakieś inne wytłumaczenie?
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

Obiektyw z gwintem M42 do Opemusa 6

Post autor: tomstg »

Ok. Doczytałem w necie że 75/4 to konstrukcja budżetowa dla sredniego 6x6. Sprawdza sie w mniejszych powiekszeniach. Do wiekszych powiekszen lepsza jest 80-ka bo ma lepsza konstrukcję optyczną. I pewnie dolna przysłona nie ma tu znaczenia. Lepiej doczytać czasem niż zadawać głupie pytania.
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10054
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Obiektyw z gwintem M42 do Opemusa 6

Post autor: J.A. »

Nie było głupie, a nie zawsze tak łatwo znaleźć taką odpowiedź.
;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ